Část osvobozených rukojmí pózuje pro média v Ajn Amanásu. (18. ledna 2013)

Část osvobozených rukojmí pózuje pro média v Ajn Amanásu. (18. ledna 2013) | foto: AP

Drama v alžírské poušti skončilo krveprolitím. Islamisté rukojmí pobili

  • 108
Osvobozovací operace rukojmích v plynárenském podniku na východě Alžírska zřejmě skončila. Čtyřdenní drama vyvrcholilo krveprolitím. Útočníci zabili posledních sedm rukojmích a pokusili se podnik zapálit. Vojáci pak zabili zbylých jedenáct ozbrojenců. Celkem zemřelo 23 rukojmích a 32 teroristů, hlásí alžírské zdroje.

Krizi s rukojmími v alžírské poušti od začátku provází nedostatek informací, které se navíc často mění. Alžír už konec akce oznámil ve čtvrtek, poté ale připustil, že osvobozovací operace pokračuje. Tentokrát konec dramatu opatrně potvrdila Velká Británie a Norsko. Vzhledem k nepřehlednosti velkého areálu se zatím dle BBC ale nedá vyloučit, že v něm někteří z útočníků stále jsou.

Skupina Al-Mulasamín Mochtára Belmochtára, která se nedávno oddělila od Organizace Al-Káidy v muslimském Maghribu, plynárenský podnik u Ajn Amanásu napadla ve středu ráno. Asi třicet dobře vyzbrojených mužů zajalo na osm set lidí, včetně 132 cizinců z desítek zemí.

Armáda ve čtvrtek rozsáhlý komplex obklíčila a proti islamistům tvrdě zasáhla. Útok islámských radikálů na plynárenský podnik na jihovýchodě Alžírska a následný boj s alžírskými bezpečnostními silami skončil celkem smrtí 23 rukojmích a 32 teroristů. Vládním jednotkám se podařilo osvobodit 685 unesených alžírských zaměstnanců a 107 cizinců, uvedla agentura AFP s odvoláním na alžírské úřady. Zda se ještě někdo pohřešuje, není jasné.

Národnost mrtvých rukojmích alžírské úřady nezveřejnily. Britský ministr zahraničí William Hague ale uvedl, že mezi oběťmi je pět Britů. Norská společnost Statoil také vyjádřila obavy, že někteří z mrtvých jsou její norští zaměstnanci.

Mezi zahraničními rukojmími byli i Američané, Britové a Japonci. Vlády všech těchto tří států už dříve Alžír zkritizovala za to, že je nikdo o zásahu armády předem neinformoval. Podobně se vyjádřila nejprve i Paříž, po skončení akce ale francouzský prezident François Hollande prohlásil, že Alžírsko při řešení situace zvolilo správný postup. S teroristy podle něj nebylo možné vyjednávat.

"Ještě neznáme všechny detaily. Ale v situaci, kdy teroristé vezmou tolik rukojmích a jsou připraveni tato rukojmí zabít, jako to udělali, mi postup Alžírska připadá nejvhodnější, protože vyjednávat nebylo možné," řekl Hollande.

Asi dvě desítky ozbrojenců zemřely během prvních dní vojenské operace, zbytek vzdoroval až do soboty. Byl silně vyzbrojený raketomety, granáty, samopaly a puškami. V rukou únosců  nakonec zůstalo posledních sedm rukojmí. Teroristé je v sobotu povraždili, když údajně ztratili naději, že z místa uniknou.

Vojáci v sobotu našli v objektu 15 ohořelých a zatím neidentifikovaných těl.

Někteří z rukojmích, kterým se podařilo dostat na svobodu, tvrdí, že jim únosci omotali kolem krku pásy s výbušninami a že další výbušniny poschovávali po areálu. Hovořilo se také o tom, že někteří z rukojmích se ukryli na odlehlých místech. Jeden z Francouzů například popsal, že strávil pod lůžkem zakrytý krabicemi 40 hodin a že začal věřit, že tam zemře.

Skupina ozbrojenců z radikálního hnutí Brigáda maskovaných, které poslal terorista Mochtár Belmochtár, prý plynárenský objekt napadala kvůli francouzské vojenské intervenci proti islámským radikálům v sousedním mali. Požadivali také propuštění dvou teroristů, kteří měli mít prsty v plánovaní útoků na USA.

Dle mauritánských zdrojů akci velel veterán mezi radikály Abdar Rahmán zvaný podle země svého původu Nigerí. Belmochtár se akce nezúčastnil. Nigerí se v roce 2005 připojil k alžírské Salafistické skupině pro kázání a boj (GSPC), která bojovala o ustavení islámského státu v Alžírsku a roku 2007 se přejmenovala na Organizaci al-Káidy v muslimském Maghribu . K ní se hlásí islamisté, kteří loni ovládli maliský sever a proti nimž se nyní vede vojenská operace v Mali.

Francouzský soudce Marc Trévidic, který se zabývá terorismem, operaci v Alžírsku považuje za Belmochtárův pokus zmocnit se velení radikálních skupin v severní Africe. Mezi jednotlivými veliteli podle něj panuje rivalita, takže nelze předvídat, jak se dále bude situace vyvíjet.

Útok na alžírský podnik prý byl dlouho plánován a Belmochtár k němu dal rozkaz v době, kterou považoval za příznivou. Jeho cílem je internacionalizovat konflikt s nemuslimy a stát se hlavou celosvětové svaté války. Radikálové už pohrozili Francii útoky za její účast v Mali. Libye a také Egypt zpřísnily bezpečnostní opatření kolem energetických zařízení.

V Mali mezitím francouzští vojáci dále bojují s islamisty a Francie stále posiluje své jednotky - má tam přes 2 tisíce vojáků. Paříž i Bamako potvrdily, že se v pátek podařilo dobýt z rukou islámských radikálů město Konna.

Ajn Amanás

Ajn Amanás

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video