Boje ohrožují dohodu ve Skopje

Těžké boje, které v Makedonii s novou silou propukly o víkendu, se rozšířily až k hlavnímu městu Skopje. Makedonie v neděli večer přesto oznámila, že od 19:30 SELČ vyhlašuje jednostranné příměří s albánskými povstalci, aby dala "šanci míru." V pondělí má být totiž podepsána mírová dohoda mezi makedonskými a albánskými stranami, na níž se jejich představitelé dohodly minulou středu. Podle pozorovatelů ale dohoda mír nezaručí.

Boje navzdory příměří
Oznámení makedonské vlády o příměří přišlo v době, kdy klid zbraní, který nastal v sobotu krátce před půlnocí, je znovu opakovaně narušován.

Mluvčí povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) označil vyhlášení nového příměří za žert, protože veškerá dosavadní příměří prý vedla k vystupňování ozbrojené aktivity proti povstalcům.

Boje se rozšířily k metropoli
V neděli dopoledne se bojovalo o obec Raduša nedaleko hranice s Kosovem. V této oblasti se bojuje již několik dní a do soboty zde bylo podle ministerstva obrany zraněno osm makedonských vojáků a jeden policista. Podle makedonských vojenských zdrojů pronikla z Kosova na makedonské území nová skupina albánských povstalců v uniformách Ochranného sboru Kosova (TMK), která ihned zahájila boj ve snaze Radušu definitivně obsadit.

Mrtví v Makedonii přibývají.

Jen o několik hodin později zaútočili povstalci na policejní stanici v Ljubancích, což je prakticky předměstí hlavního města. "Boje dosud trvají," uvedl vojenský mluvčí.

Nedaleko této obce, kde bylo v pátek nastraženou minou zabito osm vládních vojáků, leží vesnice Ljuboten, kde žijí převážně makedonští Albánci. Podle některých zdrojů se bojuje i tady. "Z místa, odkud jsem se díval, bylo vidět, že nejméně třetina Ljubotenu je v plamenech," vypověděl svědek pro agenturu Reuters.

Co obsahuje dohoda, která má být podepsána v Ohridu:

1) Albánština - bude vedle makedonštiny oficiálním jazykem v oblastech, kde žije více než 20 procent Albánců.

2) Policie - během dvou let by mělo policejní sbory posílit asi 1000 Albánců. Policie zůstane pod kontrolou vlády ve Skopje.

3) Ústavní změny dají albánské menšině v parlamentu možnost, aby se účinně bránila proti většině v případě zákonů, které se jí dotýkají.

4) Albánskou univerzitu v Tetovu bude částečně financovat makedonský stát.

Dokument podrobně popisuje i odzbrojení albánských povstalců a nabízí amnestii všem, kteří se podle kritérii Mezinárodního soudního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu neprovinili proti lidskosti a nespáchali válečné zločiny.

Pod dohodou jsou podpisy představitelů dvou makedonských a dvou albánských stran.

Mírová dohoda je ohrožena
Mluvčí Severoatlantické aliance ve Skopje major Barry Johnson označil případný příjezd generálního tajemníka NATO George Robertsona k plánovanému pondělnímu podpisu mírové dohody mezi albánskou menšinou a slovanskou většinou v Makedonii za nepravděpodobný. "Nemáme žádné informace o tom, že by na pondělí plánoval příjezd. Nevíme o žádných jeho plánech," řekl Johnson.

Naopak Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční záležitosti a bezpečnost Javier Solana by se pondělního podpisu měl zúčastnit. Dorazit by měl podle Reuters dopoledne.

Mírová dohoda, která má být podepsána, by měla uspokojovat většinu politických požadavků albánské menšiny a být tak základem pro ukončení bojů. Podepsat ji mají političtí předáci albánské menšiny spolu s představiteli vlády a slovanskomakedonských stran.

Dohoda mír nezaručí
Boje však přes uzavření dohody koncem minulého týdne vůbec neustaly. Není proto jisté, zda bude dohoda přes všechna ubezpečování nakonec podepsána, a navíc vznikají stále větší pochybnosti, zda v případě podpisu bude dodržována.

Podle pozorovatelů vojenští velitelé povstalců dávají pokračováním bojů najevo, že skutečnými předáky menšiny a představiteli jejích zájmů jsou oni, a nikoli politici. Podle Skopje tím povstalci zároveň potvrzují, že žádné řešení v rámci Makedonie je nezajímá a jejich cílem je odtržení území obývaných převážně makedonskými  Albánci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video