Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boje o kandahárské letiště pokračují

  9:34aktualizováno  9:34
Nejméně 13 obětí a značný počet zraněných si vyžádaly pokračující tvrdé boje o kandahárské letiště a jižní předměstí města Kandaháru. Uvedl to dnes ráno podle agentury AFP talibanský mluvčí, kterého citovala afghánská agentura AIP.

O letiště v Kandaháru svádějí od sobotního odpoledne těžkéboje paštunští bojovníci s oddíly Talibanu a organizace Al-Káida. Tato oblast je podle agentur také intenzívně bombardována americkými bitevními letouny.

Taliban: Sestřelili jsme americký letoun
Bojovníci hnutí Taliban v sobotu údajně nedaleko své poslední bašty Kandaháru v jižním Afghánistánu sestřelili americký bojový letoun. Podle agentury Reuters to tvrdí bývalý talibanský velvyslanec v Pákistánu Abdas Salám Zaíf. Představitelé USA pravdivost této informace popřeli. "Všechny naše letouny máme pohromadě," prohlásil mluvčí ústředního amerického velení ve floridské Tampě major Ralph Mills.

"Taliban v sobotu sestřelil americké letadlo v době, kdy síly USA bombardovaly letiště v Kandaháru," citovala Afghánská islámská tisková agentura (AIP) Abdas Saláma Zaífa. "Letoun spadl téměř dva kilometry jižně od letiště a americké stroje pokračovaly v bombardování," dodal.

Taliban nemá informace o osudu pilotů sestřeleného letadla, je však pravděpodobné, že zahynuli "při americkém bombardování".  Vůdce paštunských bojovníků u Kandaháru Ahmad Karzaj oznámil, že silné bombardování pokračuje.

Podle Karzaje nejvyšší vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar nařídil svým pobočníkům, aby zakoupili sedm velbloudů. Ti mají být zřejmě připraveni pro případ útěku přes poušť.

SVĚT V KONFLIKTU

Dohoda je na obzoru

Bin Ládina zřejmě ukrývá Tora Bora

Ten, kdo udá teroristy, dostane vízum

Taliban: Nikdy se nevzdáme
Podle agentury Reuters se tisíce kmenových bojovníků ani stovky amerických pěšáků nevzdalují ze svých zákopů.  Nejvyšší vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar prohlásil, že jeho bojovníci se nikdy nevzdají a dají přednost čestné smrti před životem v pokoření.

"Mulla Umar varoval a instruoval všechny, aby bojovali do posledního dechu a nesklonili se před brutalitou a rouháním," citovala Afghánská islámská tisková
agentura (AIP) bývalého talibanského velvyslance v Pákistánu.

Uprchlíci v pákistánském Čamanu na jihovýchodní hranici oznámili, že americké bombardéry celou noc těžce útočily nejen v oblasti Kandaháru, ale také na pohraniční město Spinbuldak.

V pouštním pásmu jihozápadně od Kandaháru, kde americké jednotky vytvořily tento týden předsunutou základnu, příslušníci amerického námořnictva čekají na další rozkazy ve válce s talibanskými bojovníky.

"Naším úkolem je dobýt a udržet operační základnu, a přesně to jsme udělali. Čekáme na další rozkazy, ať budou jakékoliv. A jakmile bude naše mise završena, opustíme Afghánistán," prohlásil mluvčí námořní pěchoty.

Taliban tvrdí, že mulla Umar je stále v Kandaháru a svoje jednotky má pod kontrolou. Naopak Usáma bin Ládin, kterého se Američané chtějí zmocnit kvůli jeho zapojení do zářijových teroristických útoků na New York a Washington, na území kontrolovaném Talibanem již údajně není. Americké síly po něm pátrají v horách východního Afghánistánu, kde má údajně svou podzemní pevnost.

Ministr obrany Spojených států Donald Rumsfeld v pátek odmítl jakékoliv jednání o tom, že by se poslední a hlavní bašta Talibanu Kandahár vzdala výměnou za amnestii pro mullu Muhammada Umara. Ačkoliv nejvyšší talibanský vůdce přesvědčuje své bojovníky o nutnosti boje do posledního muže, protitalibanské
síly přesto jednají o jejich případné kapitulaci.

V Afghánistánu je první skupina francouzských vojáků
Předsunutá skupina čtyřiceti francouzských vojáků je od soboty na letišti v severoafghánském městě Mazáre Šaríf, oznámilo v noci na dnešek pařížské ministerstvo obrany. Úkolem skupiny bude dbát na bezpečnost v okolí letiště po dobu oprav přistávací plochy.  Tito vojáci patří k 58členné francouzské jednotce, kterou 19. listopadu vyslala Paříž do Uzbekistánu s tím že se přesune na letiště v Mazáre Šarífu a bude tam při opravách pomáhat Američanům.

Toto letiště by mělo sloužit humanitárním organizacím při přepravě pomoci do Afghánistánu.  V sobotu vyplula z francouzského přístavu Toulone do Indického oceánu letadlová loď Charles de Gaulle, která se odtamtud bude podporovat americkou operaci v Afghánistánu. Z Indického oceánu už americkou odvetnou akci za teroristické útoky spáchané 11. září v New Yorku a Washingtonu podporuje jedna francouzská zásobovací loď a jedna loď, která plní špionážní
úkoly.

  

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Na pohřeb bývalé první dámy Bushové přijeli i Obama, Clinton či Trumpová

Bývalá první dáma Barbara Bushová

Čtveřice bývalých prezidentů, manželka současné hlavy státu a dalších 1500 lidí dorazilo v sobotu na pohřeb bývalé...

KLDR zastaví jaderné a raketové testy, oznámil vůdce Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil, že KLDR zastavuje jaderné a raketové testy a uzavře jadernou střelnici....

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Najdete na iDNES.cz