Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na východě Konga opět mluví zbraně, ohrožují i vzácné horské gorily

  14:30aktualizováno  14:30
Na východě Konga se opět rozhořely boje mezi rebely a armádou. Ohrožují i vzácné gorily horské - střelba a výbuchy se totiž ozývají i z národního parku v pohoří Virunga. Primáti jsou bojům přímo vystaveni, jejich ochránci se totiž z bezpečnostních důvodů postupně stahují. Násilí vyhnalo z domovů i tisíce lidí.

Šestnáctitýdenní mládě horské gorily v národním parku Volcanoes National Park ve rwandské části afrického pohoří Virunga. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Není to ani dva roky, co vědci nadšeně oznámili, že počet horských goril v africkém pohoří Virunga se v posledních letech rozrostl o sto jedinců, tedy o celou třetinu místní populace primátů. Už tehdy ale jedním dechem varovali, že boj o přežití ohrožených zvířat nekončí (více o přírůstku goril čtěte zde).

Horské gorily

Horské gorily byly objeveny v roce 1902, ale kvůli lovu a ničení jejich přirozeného prostředí málem vyhynuly. Dramaticky jich začalo ubývat během 60. let minulého století.
V současné době žije ve volné přírodě pouze kolem 800 horských goril, z toho asi 500 jich přežívá v africkém pohoří Virunga na území Demokratické republiky Kongo, Rwandy a Ugandy. Na území masivu se nachází několik národních parků (působila tam i známá ochránkyně goril Diane Fosseyová, kterou nakonec zabili pytláci). Další část horských goril žije v ugandském parku zvaném Bwindi Impenetrable National Park.

Horské gorily se stávají oběťmi pytláků často i omylem, když vlezou do pastí nastražených na jiné zvíře. Někdy bývají zabity a jejich části těl rozprodány "sběratelům", uvedla CNN.

Nyní jako by se jejich slova naplňovala. Krátké období relativního klidu na východě Demokratické republiky Kongo skončilo a rebelové i armáda se opět chopili zbraní. A jak boje přituhují, ozbrojenci se objevují i v pohoří Virunga, kde se nachází přírodní park s kriticky ohroženým druhem primátů.

V Národním parku Virunga, který je mimochodem nejstarším národním parkem v Africe, žije zhruba čtvrtina celkové světové populace horských goril. Střeží je tam pět speciálních patrol. Tři už ale kvůli bojům správce parku raději uzavřel, píše CNN na svém webu.

V ohrožení jsou gorily i lidé

"Velmi se obáváme o bezpečnost horských goril, které jsou vystaveny nebezpečnému odstřelování dělostřelectva, ale musíme také myslet na bezpečnost našich zaměstnanců, kteří byli z válečné zóny evakuováni. Jakmile boje zeslábnou, vrátíme se a gorily zkontrolujeme," uvedl šéf ochranky parku Emmanuel de Merode.

Horské gorily jsou kriticky ohroženým druhem, ve volné přírodě jich přežívá asi osm set. Většina z nich žije právě v pohoří Virunga, které se rozkládá na území Demokratické republiky Kongo, Rwandy a Ugandy. Jen v Národním parku Virunga jich žije asi dvě stě. Další žijí v ostatních parcích afrického pohoří.

Demokratická republika Kongo je navzdory svému nerostnému bohatství jednou z nejchudších zemí světa, kterou stále sužuje násilí. Země má za sebou zhruba patnáctiletou občanskou válku, po které zůstaly miliony mrtvých, a byla proto označována za nejhorší africký konflikt.

Fotogalerie

Ani roky po konci války není klid

A ani roky po uzavření míru není země v klidu. Východ zůstává baštou ozbrojenců. Ti ovládají některé doly se vzácnými minerály používanými pro výrobu elektroniky a financují z nich zbraně. Po vzoru "krvavých diamantů" se pro nerosty z Demokratické republiky Kongo proto používá termín "krvavé minerály".

Minulý týden kvůli vyostřeným bojům prchly tisíce lidí do sousední Rwandy a Ugandy, upozornila německá stanice Deutsche Welle na svém webu s tím, že boje vypukly mezi armádou a vzbouřenými někdejšími vojáky z kmene Tutsiů, kteří si stěžují, že nedostali za své služby zaplaceno.

Viní také vládu z toho, že nedodržuje mírovou smlouvu, na jejímž základě se integrovali do konžských národních sil. Předtím byli součástí takzvaného Národního kongresu pro ochranu lidí (CDNF), který bojoval v provincii Kivu proti vládním silám.

Přibližná oblast pohoří Virunga

Přibližná oblast pohoří VirungaHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

Najdete na iDNES.cz