Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boj s veksláky divadlo nevzdává

  8:26aktualizováno  8:26
Praha - Národní divadlo se potýká s překupníky, kteří před vchodem do divadla prodávají návštěvníkům předražené vstupenky. Ředitel Národního divadla Jiří Srstka připouští, že vekslování s lístky divadelní pokladnu nijak nepoškozuje. Trpí však podle něj především image divadla. "Občas jdeme sami před divadlo zjistit, jaká je situace," odpovídá Srstka na otázku, zda proti překupníkům sám zasahuje. "Občas řekneme nějaké tvrdší slovo, oni nám to vracejí, padají různé výhrůžky," dodává.

"Policie nám doporučuje, abychom podávali trestní oznámení. To bychom ovšem museli mít průkazná svědectví, znát identitu těch osob. Trestní oznámení navíc jádro věci, totiž vyhnání veksláků od vchodu do divadla, neřeší," říká Srstka.

Jak vlastně takový černý obchod se vstupenkami vypadá?
Netýká se to jen Národního divadla, ale všech velkých divadel, která mají lukrativní lístky. Tedy vstupenek na operní a baletní představení a Laternu magiku. U činohry jsme nezaznamenali žádný případ. Není to nový problém, potýkám se s ním, co jsem ve funkci. Před osmi lety veksláci vstupenky většinou padělali. Koupili si levný lístek na druhou galerii, změnili na něm buď sedadlo, nebo cenu a pak ho prodávali. Tahle praxe se jim však neosvědčila, protože personál divadla padělané vstupenky rychle odhalil a ve většině případů byl nucen návštěvníky divadla vykázat.

Jak postupují překupníci dnes?
V posledních letech přešli na méně postižitelný způsob. V kase si koupí vstupenky na druhou galerii za dvacet nebo padesát korun. Když je pak deset minut před představením tlačenice, překupník prodá vstupenku cizinci nebo i Čechovi za několikanásobnou cenu. Divák na cenu v tom zmatku nevidí, chce se na představení dostat, takže ji koupí.

Co se proti tomu dá dělat?
První obranné opatření spočívá v tom, že v pokladně prodáme jednomu zákazníkovi jen čtyři lístky na představení. Je to nemilé vůči všem poctivým zákazníkům, ale nějaké výsledky to přineslo. Překupníci se však pojistí tím, že si najmou za dvacet korun důchodce, kteří pro ně lístky nakoupí. Požádali jsme o pomoc i policii. Vekslák před vchodem má však u sebe maximálně čtyři nebo šest lístků, další má u sebe jeho komplic, který čeká na zavolání. Ani případný zásah policie tedy nic neřeší, protože obvykle chybějí důkazy. Najali jsme bezpečnostní službu, aby překupníky vytlačovala. Ta ovšem nemá žádné kompetence, nemůže nikoho legitimovat ani zatýkat. Navíc by bylo absurdní lidem zakázat, aby před divadlem zkusili prodat vstupenky, když jim třeba náhodou onemocní někdo v rodině a nemůže na zaplacené představení přijít. Na tohle překupníci hřeší. Mají také přehled, vědí, na která představení mohou nasadit vysoké ceny a na která ne. Návštěvníci, zvláště ti zahraniční, si navíc nestěžují.

Policie vám tedy asi příliš nepomůže?
Policie tady sice může postavit hlídky a asi to taky udělá. Těžko si však představit, že u Národního divadla budou hlídkovat policisté a o dvě stě metrů dál se budou vesele prodávat drogy. Policie bude určitě dávat větší důraz na závažnější trestnou činnost. Mimochodem, mít před divadlem policejní hlídku, to taky není nijak zvlášť hezké. Je to spíš dlouhodobý proces a i na základě zkušeností ze světa si myslím, že se tenhle jev nikdy nepodaří zcela vymýtit. V Národním a Stavovském divadle za sezonu otočí půl milionu diváků z celého světa. Jak je varovat? Neskládám zbraně, musí se proti tomu bojovat, ale je to dlouhodobý proces.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Další z rubriky

Za auto bude nadále odpovídat provozovatel. Ústavní soud odmítl změnu

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na jednání o vládních reformách (27.

Zákon o silničním provozu se měnit nebude. Ústavní soud v úterý zamítl návrh, který by zrušil odpovědnost provozovatele...

Policejní exšéf Červíček bude za ODS kandidovat na Náchodsku do Senátu

Martin Červíček, ředitel Královéhradecké krajské policie.

Kandidátem ODS pro letošní senátní volby v obvodu Náchod bude bývalý policejní prezident a první náměstek hejtmana...

Češi věří z politiků nejvíc Zemanovi, nejméně Merkelové, ukázal průzkum

Angela Merkelová při pražském setkání s Milošem Zemanem (25. srpna 2016).

Češi považují za nejdůvěryhodnější osobnost světové politiky Miloše Zemana. Následuje slovenský prezident Andrej Kiska,...

Najdete na iDNES.cz