Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boj s dluhy, méně zákonů i připlácení za studium. To dala do programu ODS

  9:24aktualizováno  16:58
Zabránit dalšímu zadlužování státu, to je priorita číslo jedna nového programu ODS Vize 2020. Text, v němž strana slibuje, že se pokusí omezit korupci a počet zbytečných zákonů, které podle nich dusí svobodu, konzervativci představili na ideové konferenci v Brně. ODS připouští připlácení za studium na vysokých školách a mluví o nutnosti reforem zdravotnictví i důchodového systému.

Pokud se k moci dostane levice, hrozí zemi cesta ke státnímu bankrotu, řekl na ideové konferenci ODS předseda strany Mirek Topolánek. | foto: Radek Miča, MAFRA

"Daně by měly sloužit, nikoliv trestat úspěšné lékaře, profesory a další vysoce kvalifikované profese," píše se ve Vizi 2020, v níž ODS odmítá návrhy levice obnovit progresivní zdanění.

Občanští demokraté proti tomu staví svůj návrh zákona o rozpočtové kázni a odpovědnosti, podle nějž by měli politici omezeno zadlužování státu a kdyby to nedodrželi, pocítili by to i na svém platu. (více o nápadu ODS snižovat za dluhy plat politikům čtěte zde)

"Nechceme se přizpůsobit populistické politice, proto máme Vizi 2020," řekl šéf ODS Mirek Topolánek na úvod ideové konference v Brně. Varoval před rizikem státního bankrotu, když se sociální demokraté v čele s Jiřím Paroubkem dostanou k moci.

Ve své dlouhodobé vizi ODS také například slibuje, že vytvoří podmínky pro dobrovolné připojištění nehrazené či částečně hrazené zdravotní péče a pro nadstandardní ošetření. "Bezplatné zdravotnictví je falešná a nebezpečná iluze," řekla bývalá ministryně zdravotnictví a senátorka za ODS Daniela Filipiová.

Topolánek se rýpl i do Klause, pochválil Zemana

Co se týče školství, říkají občanští demokraté, že stát bude garantovat bezplatné základní a střední školství, ohledně vysokoškolského vzdělání strana říká, že "společně se zavedením balíčku na podporu studentů zváží rozsah a podobu spoluúčasti".

"Uvažujeme o systému takzvaného odloženého školného, které člověk začne splácet až ve chvíli, kdy dosahuje ve svém zaměstnání určitých příjmů a je schopen ho platit, jako to zavedli labouristé v Austrálii," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz místopředseda ODS Petr Nečas.(rozhovor s Petrem Nečasem najdete zde)

Za cestu pro svou stranu Topolánek označil pokračování ekonomických reforem. Poslal v této souvislosti výtku na Pražský hrad prezidentovi a svému předchůdci v čele ODS Václavu Klausovi. "Nahradil radikální reformy měkkou sociální rétorikou," míní Topolánek. A za posledního opravdového sociální demokrata označila expremiéra Miloše Zemana.

Co slibuje ODS v programu Vize 2020

- méně zákonů a vyhlášek, snížení přerozdělování veřejných peněz

- zprůhlednění výběrových řízení, "životopis" každé veřejné zakázky bude zveřejněn na internetu

- posílení většinových prvků ve volebním systému, možnost svrhnout vládu jen tak, že bude zároveň potvrzen nový premiér - takzvané konstruktivní vyslovení nedůvěry vládě

- snížení počtu ministerstev o dvě až tři

- boj proti dluhům, které jsou veřejným nepřítelem číslo jedna, přijetí ústavního zákona o rozpočtové kázni a odpovědnosti

- důchodovou reformu, lidé budou muset vkládat více soukromých prostředků, na ryze individuální a dobrovolné bázi

- pružnější zákoník práce, který umožní snazší vytváření pracovních míst

- možnost připojištění za nadstandardní zdravotní péči

- odmítnutí jednotné imigrační politiky Evropské unie, imigranti budou muset respektovat kulturní a právní pravidla země, do níž přicházejí

- spolu se zavedením "balíčku podpory studentů ODS zváží rozsah a podobu spoluúčasti studentů při hrazení studia na VŠ

Dokument Vize 2020 není ještě volebním programem. Ten chtějí občanští demokraté představit až v dubnu. Z textu nového dlouhodobého programu ale vyplývá, kam by chtěli konzervativci zemi vést.

Nadbytečné zákony komplikují podle ODS lidem život

Důraz strana ve své programové vizi klade na boj proti nadměrnému množství zákonů, vyhlášek a nařízení, která lidem komplikují život.

"Korupci neodstraní speciální zákony a nové pravomoci státu, ale naopak odstranění nadbytečných regulací a vládních zásahů," píše se ve strategii, o níž strana diskutovala na čtrnácti setkáních po celé republice a na začátku týdne ji schválila výkonná rada ODS.

"Tam, kde je malý stát, omezí se i korupce," prohlásil Topolánek. Strana také plánuje, že by snížila počet ministerstev až o tři. Platí její dlouhodobý cíl, že by ráda změnila volební systém a posílila v něm většinové prvky.

Zároveň po zkušenosti se svržením Topolánkovy vlády v době, kdy Česko předsedalo Evropské unii, navrhuje ODS změnit Ústavu tak, aby v ní byl zakotven princip "konstruktivního vyslovení nedůvěry". To znamená, že vládě by mohla být vyslovena nedůvěra jen tak, že by byl zároveň potvrzen nový premiér. Tak je to třeba v Německu.

Petr Nečas

ODS ve své Vizi 2020 volá rovněž po důchodové reformě. "Máme odvahu sdělit dnešním čtyřicátníkům a mladším, že pokud se budou spoléhat pouze na státní průběžný systém, budou v penzi odsouzeni k životu v chudobě. Kdo tvrdí něco jiného, nezodpovědně lže," píše ve svém dokumentu.

"Za pouhých dvacet let bude v zemi třetina lidí starších než šedesát let," zdůraznil místopředseda občanských demokratů Petr Nečas.

Imigranti se podle ODS musí přizpůsobit naší kultuře

Pozornost v programu konzervativci věnují i fenoménu současnosti - sílící imigraci z méně vyspělých zemí do Evropy. "Odmítáme jednotnou imigrační politiku v rámci Evropské unie. Multikulturalismus považujeme za mrtvý koncept. Imigranti musí respektovat demokratické a kulturní hodnoty evropské společnosti," zdůrazňuje Vize 2020.

Proti této pasáži Vize 2020 se protestem u ODS ohradili čeští muslimové, i když nejsou v dokumentu přímo jmenováni.(více o protesu muslimů najdete zde)

ODS se v Brně sešla v situaci, kdy jí průzkum agentury CVVM v pátek přisoudil rekordní propad popularity na 20,5 procenta a třináctiprocentní ztrátu na sociální demokraty. (více o průzkumech čtěte zde)

"Ukázali jsme převahu vize nad populistickým projídáním podstaty," pochvaloval si na závěr konferenci Topolánek. Naopak šéf konkurenční ČSSD Jiří Paroubek akci označil za představení plné frází.



Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...



VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...



Další z rubriky

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...



Najdete na iDNES.cz