Boj proti terorismu sjednotil státy

Praha - Boj proti terorismu se stal hlavním bodem jednání Euroatlantické rady partnerství (EAPC) na summitu v Praze. Představitelé 46 zemí se shodli, že musí více spolupracovat doslova tváří v tvář proti společným hrozbám a především proti nebezpečí terorismu. "Hlavy států a vlád vítají Akční plán partnerství proti terorismu, vytvořený spojenci a partnery, jako jasný výraz přání spojit se proti terorismu," uvádí závěrečném komuniké ze zasedání.

"Partnerský akční plán boje proti terorismu má sloužit pro zlepšení koordinace a spolupráce mezi státy NATO a členskými zeměmi Euroatlantické rady partnerství," shrnul politolog Břetislav Dančák z Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně.

Debata mezi spojenci a partnerskými státy se týkala především rozšíření politických a bezpečnostních konzultací, většího zapojení partnerů do rozhodovacího procesu NATO a zintenzivnění součinnosti na všech příslušných úrovních a strukturách.

"Současně má spolupráce v rámci EAPC a programu Partnerství pro mír přihlížet konkrétním potřebám členských států i partnerů to i včetně oblasti Střední Asie a Kavkazu," uvedl Dančák.

K tomu by měl podle něj posloužit hlavně nový mechanismus jednotlivých partnerských akčních plánů, které mají umožnit partnerům podprou při rychlejší aplikaci demokratických reforem.

Euroatlantická rada partnerství se po pražském summitu doslova obrátí. EAPC zahrnuje 19 členských států NATO a 27 nečlenských zemí, zapojených do programu Partnerství pro mír. Sedmi z těchto států ve čtvrtek Aliance rozdala pozvánky ke vstupu. Předpokládá se, že by sedmička měla do Aliance vstoupit v roce 2004. Namísto 19 členů tak bude mít rada 26 členských států a jen 20 partnerských zemí.


Video