Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boj proti jedům z Ostravy se stupňuje, odpůrci chtějí blokovat vlaky

  9:31aktualizováno  9:31
Proti skladování nebezpečného odpadu z ostravských lagun u Litvínova a jeho pálení v cementárně v Čížkovicích se dosud bojovalo jen ve formě protestů. Nyní mu byla vyhlášena válka ve stylu partyzánského odboje - v Litvínově a Litoměřicích chtějí dokonce blokovat vlaky, které odpad přivážejí.

Materiál z ostravských lagun vysypává nakladač z hermeticky uzavřených kontejnerů do zaplachtovaných nákladních aut. Denně takto vyloží během 10 hodin vlak o 22 vagonech, tedy 66 kontejnerů o celkové váze 1350 tun. Odpad se od vlaku převáží na skládku, odkud bude mířit ke spálení do cementárny v Čížkovicích u Lovosic. | foto: Celio, a.s.

Zastupitelstva Lovosic a Litoměřic ve čtvrtek vyzvala kraj k důslednému postupu proti dovozu kalů na sever Čech. Ještě předtím se však litvínovské sdružení Kořeny, jež se věnuje hlavně boji za limity těžby, odvolalo proti rozhodnutí Ústeckého kraje o povolení skladovat problémový materiál na skládce Celio po dobu 6 let. (více o tom zde)

Laguny na sever Čech

Ostravské laguny jsou odpadiště z chemičky nedaleko ostravského sídliště Fifejdy. Na skládku se ukládal ropný odpad po celé 20. století.

Pro stát nyní zamoření likviduje za miliardy sdružení Čistá Ostrava pod vedením firmy Geosan.

Koncem loňského roku se komořanská teplárna United Energy pokusila získat povolení ke spalovací zkoušce „paliva Geobal 3“ (kaly + vápno + uhlí). Kraj ale její záměr zamítl.

Nyní se odpad z lagun bude skladovat na Celiu u Litvínova a 6 let pálit v cementárně Čížkovice.

Důvody odvolání jsou složité, lze je ale jednoduše popsat jako opomenutí úřadu přizvat sdružení do správního řízení o změnách na Celiu.

Kromě toho na Mostecku vzniká platforma komunálních politiků, kteří chtějí zablokovat cestu vlakům přivážejícím kontejnery s odpadem, a na Litoměřicku se začíná podepisovat petice proti pálení kalů v Čížkovicích a také zde se mluví navíc i o blokádě, v tomto případě vjezdu do cementárny.

Blokády vlaků

"Vadí mi, že se to skladuje na Celiu, bydlím v blízkém Lomu, a když jsou na skládce problémy, třeba požár, všechno to dýcháme. Hodlám za Severočechy.cz oslovit kolegy z dalších politických uskupení v regionu i občany a udělat blokádu dovozu kalů. Jsem proti tomu, aby se z nás tady dělala žumpa," prohlásil krajský zastupitel a komunální politik v Lomu u Litvínova Bronislav Schwarz. 

Protest, který se chystá v Litoměřicích, je iniciativou místních lidí. "V pondělí chceme zahájit protestní podpisovou akci proti spalování jedů. Na příští sobotu svoláme demonstraci. Pokud by běžné protesty nepřispěly k zastavení spalování, jsme odhodlaní cementárnu blokovat, aby se tam náklady jedů z Litvínova nemohly vozit," popsal chystané aktivity Libor Pisklák.

Ropné kaly z ostravských lagun se po smíchání s vápnem proměnily na materiál,
Materiál z ostravských lagun vysypává nakladač z hermeticky uzavřených...

Ropné kaly z ostravských lagun se po smíchání s vápnem proměnily na materiál, který bude šest let spalovat cementárna Lafarge v Čížkovicích u Lovosic.

Kvůli tomuto plánu přitom rozhodně nelze čekat, že by z Litvínova zaznívala jen slova do větru. Pokud totiž skutečně v Litoměřicích půjdou do blokády, obávají se Litvínovští, že by jim mohl zůstat v rukou pomyslný "Černý Petr" a kaly by mohly na skládce Celio ležet i mnohem déle než oněch 6 let.

"Nemělo by se to sem dovážet vůbec. Chceme, aby se vše o povolení skladovat materiál z Ostravy na Celiu projednalo znovu," prohlásil proto Miroslav Otcovský ze sdružení Kořeny.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz