Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

21:51
Vážení čtenáři, tímto on-line přenos končí. Dění pro vás budeme i v následujících dnech sledovat. Děkujeme vám za pozornost. Dobrou noc a hodně štěstí.
21:48
Schůzka v Kramářově vile tedy opravdu skončila. Podle sdělení na twitteru se nyní premiérova pozornost upnula k zahájení mistrovství Evropy ve fotbale. Francie hraje s Rumunskem zatím nerozhodně 0:0.
21:52
Shrnutí událostí- Kvůli chystané reorganizaci policie, která má sloučit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu s Útvarem pro odhalování korupce a finanční kriminality, dnes rezignoval ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Skončí k 30. červnu. - Změny v policii se chystají prověřit žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Příští týden si pozvou k výslechu členy policejního prezidia včetně policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Chtějí prověřit, zda za reorganizací policie není tři roky starý plán na odstranění Šlachty a snaha dosáhnout na informace ze živých kauz. - Reorganizace vyvolává další spory v koalici. ANO pohrozilo odchodem z vlády. S aktéry sporu chce hovořit i prezident Miloš Zeman. Na pondělí je pozval na zámek do Lán. - Pochybnosti nad plánovanou přeměnou má i Unie státních zástupců. Žalobci se obávají dopadů na aktuálně vyšetřované trestní věci. Změna bez rozboru přínosů a negativ postrádá legitimitu, tvrdí. - Naopak podle Unie obhájců ČR, která zahrnuje 102 advokátů včetně těch nejznámějších, jde o "změny ryze organizační". Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ministr spravedlnosti Robert Pelikán podle nich udělali z plánu politický problém. - Spuštění reorganizace musí schválit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který svůj podpis podmínil výsledkem analýzy, jež má ukázat, zda změny nezasáhnou do živých kauz. Chovanec se s výsledky chce seznámit během víkendu. - Na ministra vnitra útočí hlavně politici ANO. Předseda hnutí Andrej Babiš napsal na twitteru: "Analýza reformy policie má plných pět stran. Kluci to asi psali celou noc. A vyšla tak, jak to nikdo nečekal: neohrozí živé kauzy." Chovanec reagoval poznámkou, že v novinách četl o "korupci Agrotecu, čachrech kolem Čapího hnízda" a řadě trestních oznámení. "Dost důvodů vlámat se do policie, že?!" - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hovoří o tom, že se ANO snaží politizovat a destabilizovat policii. ANO a jeho ministři nemají podle něj právo, aby zasahovali do kompetencí šéfa policie a ministra vnitra. - Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) vyzval Šlachtu, aby zvážil stažení rezignace. Zároveň poukázal na to, že záležitost reorganizace otevřely Lidové noviny, které patří Babišovi. Počínání ANO označil za "překvapující". - Vedení policie chce, aby situaci kolem reorganizace celostátních policejních útvarů projednala Bezpečnostní rada státu. To se nelíbí Babišovi, chce jednat ve středu na koaliční radě. - Premiér se večer setkal s ministrem vnitra a po schůzce oznámil, že jednání Bezpečnostní rady státu svolá na úterý. Babiš už dříve uvedl, že zástupci ANO se jednání Bezpečnostní rady státu nezúčastní. - S aktéry sporu se plánuje setkat i prezident Miloš Zeman. Na pondělí si je pozval na zámek v Lánech. Pokud by některá ze stran opustila vládní koalici, nemusely by se podle něj konat předčasné volby. Řadné parlamentní voleb by se měly konat na podzim příštího roku. Už letos na podzim nás čekají volby krajské.
21:42
"Na úterý svolám Bezpečnostní radu státu. Policejní prezident a ministr vnitra na její schůzi podrobně seznámí členy BRS s chystanými změnami ve struktuře policie. Hysterie, která kolem toho byla v uplynulých hodinách vyvolána, se podle mého názoru zcela míjí s realitou těchto organizačních změn. Útoky ANO na nezávislost policie pokládám za neadekvátní a zcela účelové, působí to na mne jako součást předem připravené volební kampaně ANO. Bohužel tyto politické aktivity našeho koaličního partnera poškozují nejen policii, ale i fungovaní vládní koalice," napsal Sobotka ČTK v SMS zprávě po schůzce s Chovancem.
21:36
Premiér Sobotka na úterý svolal Bezpečnostní radu státu.
21:16
Schůzka v Kramářově vile patrně skončila. Odjela jedna limuzína. Přes tmavá skla ale nebylo vidět dovnitř. Před vilou zůstala auta premiéra a jeho doprovodu.
21:11
ÚOOZ se zabývá organizovaným zločinem, který prorůstá do politiky. Několikrát také do politiky zasáhl. Pro hnutí ANO to znamenalo vyčištění politického pole. V této rovině je nutné vidět postoje různých politických stran k současné kauze. Uvedl to politolog Daniel Kroupa v debatě v ČT.
21:05
Ministr Chovanec v tuto chvíli jedná s premiérem Sobotkou. Před schůzkou potvrdil, že stojí za vedením policie.
20:44
V minulosti se ÚOOZ zabýval i jinými známými případy. V říjnu 2009 a lednu 2010 například zatýkal přívržence krajní pravice. V březnu 2011 a červenci 2012 zasahoval v sídle Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem kvůli manipulaci s evropskými dotacemi, v květnu 2013 se zabýval podezřelými zakázkami v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Na podzim 2012 zakročil proti organizátorům prostituce v nevěstincích v centru Prahy.
20:43
V květnu 2013 ÚOOZ zajistil na různých místech ČR zhruba milion litrů nezdaněného alkoholu. Líh policisté nalezli v nádržích zabetonovaných pod zemí v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku a v Háji u Duchcova na Teplicku. Největší kauza svého druhu v dějinách ČR, v níž šlo o daňové úniky za 6,39 miliardy korun, skončila loni v prosinci vynesením rozsudků od čtyř do 13 let. Případem kolem "lihového bosse" Radka Březiny se ale po odvolání odsouzených i žalobce bude ještě zabývat vrchní soud.
20:43
Loni v říjnu, krátce po zásahu na Olomoucku, obvinila GIBS vysoce postaveného člena ÚOOZ. Podle médií šlo o šéfa oddělení násilí Luďka Vokála. Obviněn byl z korupce a zneužití pravomoci. Podle inspekce Vokál předal lobbistovi Romanu Janouškovi informace o tom, že se nemusí obávat dalšího vyšetřování policie v souvislosti s případem Nagyové, za což podle GIBS dostal automobil Škoda Octavia za půl milionu korun.
20:42
Letos v květnu vzbudil útvar pozornost, když zasahoval v případu neoprávněného předávání informací z trestních řízení, který se týkal mimo jiné policisty a celníka. Podobné kauzy by přitom měla řešit Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Už loni v říjnu navíc ÚOOZ zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém jde o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů a v jehož rámci jsou také obviněni dva vysoce postavení policisté. Někteří kritici hovořili v této souvislosti o tom, že útvar překračuje dlouhodobě své kompetence.
20:41
ÚOOZ i jeho šéf Šlachta kvůli zásahu čelili kritice, zejména ze strany některých politiků. Výsledkem kauzy je sice řada obvinění - mimo jiné kvůli vynášení tajných informací z Bezpečnostní informační služby, možnému zneužití Vojenského zpravodajství nebo krácení daně - zatím ale nepadl jediný pravomocný rozsudek.
20:40
V červnu 2013 na sebe útvar upozornil, když zasahoval na úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, nyní Nečasové, a údajné politické korupce. Policisté z ÚOOZ tehdy zadrželi devět lidí včetně bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. Celá kauza kolem údajného uplácení této trojice nakonec vyústila v pád vlády a předčasné volby. Trestní stíhání exposlanců ale zamezilo rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého se na jednání trojice vztahovala imunita.
20:39
Přinášíme základní údaje o Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jehož ředitel Robert Šlachta i další členové vedení požádají o odchod do civilu kvůli plánovanému sloučení ÚOOZ s dalším útvarem. - Útvar vznikl 1. ledna 1995 - Jak už název napovídá, jde o pracoviště, které se zabývá odhalováním a vyšetřováním organizovaného zločinu. - Útvar s devíti odbory má působnost na celém území republiky. Kromě Prahy má expozitury v Českých Budějovicích, Plzni, Teplicích, Hradci Králové, Ostravě a Brně. - Zabývá se násilím páchaným organizovanými skupinami, nelegálním obchodem se zbraněmi a výbušninami, obchodováním s lidmi a nelegální migrací, dále terorismem, extremismem, paděláním a některými závažnými případy krádeží motorových vozidel. - Robert Šlachta ho vede od ledna 2008, kdy nahradil dlouholetého šéfa útvaru Jana Kubiceho.
20:32
Kramářova vila
20:29
Novináři zatím stále čekají na schůzku premiéra Sobotky s ministrem vnitra Chovancem. Mluvčí politiků ale odmítají prozradit podrobnosti. Tvrdí pouze, že po schůzce není plánováno žádné vyjádření pro veřejnost. Novináři se přesunuli ke Kramářově vile. Před budovou jsou zaparkovány vládní limuzíny a postávají tam policisté z ochranky.
19:55
Ministr Chovanec před Úřadem vlády při živém vstupu pro večerní televizní relace.
19:52
Ministr vnitra Chovanec v TV Nova řekl, že se chce přes víkend seznámit s analýzou reorganizace policejních útvarů. Analýza, kterou si nechal zpracovat, má pět stran. Reorganizace se podle něj nesmí dotknout takzvaných živých kauz. Zopakoval také, že reorganizaci zatím nepodepsal. Na přímou otázku, zda je ve hře i varianta, že ji nakonec nepodepíše a nevejde v platnost, ale neodpověděl.
19:36
Celé vedení policie má moji podporu, řekl ministr vnitra Chovanec v ČT. Večer se setká s premiérem. Bude mu tlumočit žádost policie na svolání Bezpečnostní rady státu. Zda bude svolána, záleží podle něj na Sobotkovi. Na otázku, zda stáhne plán na reorganizaci policie, kdyby hrozil pád vlády, neodpověděl.