Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o příměří na Blízkém východě pokračuje

  15:32aktualizováno  15:32
Mezinárodní diplomatické úsilí podpořit křehké příměří mezi Izraelci a Palestinci nabývá na intenzitě. Relativní klid zbraní panuje v regionu od minulého pátku, kdy při sebevražedném útoku v Tel Avivu zahynulo dvacet lidí. K útoku se přihlásilo militantní islámské hnutí Hamas, jehož představitel v úterý prohlásil, že s příměřím nesouhlasí a že se chystají na Izraelce útočit všude a všemi možnými prostředky.

"Naší politikou je pokračování v intifádě (lidovém povstání) a odporu. Svou politiku neměníme. Odpor znamená útočení na Izraelce všude jakýmikoli prostředky," prohlásil mluvčí palestinské militantní skupiny Hamas Mahmúd Zahár. V pondělí se přitom objevily zprávy, že Hamas společně s hnutím Fatah souhlasí s příměřím ovšem za podmínky, že se Izrael stáhne z okupovaných území.

"Do pekla s Izraelem!"
Desítky tisíc lidí vyšly v úterý do ulic syrské metropole Damašku, aby povstání Palestinců podpořily. Účastníci manifestace vyzvali k pokračování boje až do úplného osvobození poslední pídě okupovaných území. Zároveň skandovali nepřátelská hesla proti izraelskému premiérovi Arielu Šaronovi: "Vrátíme se do Jeruzaléma", "Do pekla s Izraelem", "Smrt nacistickým a sionistickým vrahům dětí", "Bojkotujte americké výrobky". Na konci akce spálili manifestanti izraelské vlajky.

Klidem zbraní si Palestinci "zachránili kůži"
Příměří vyhlásil v sobotu palestinský vůdce Jásir Arafat s cílem ušetřit palestinská území tvrdé odvety ze strany izraelské armády. Ta odvetná opatření odložila v očekávání, zda se Arafatovi podaří zamezit dalšímu protiizraelskému násilí.

Izraelské bezpečnostní síly v úterý zatkly jednoho činitele palestinské samosprávy a devět dalších Palestinců na západním břehu Jordánu pro podezření z terorismu. Objevily se také informace, že izraelské úřady zabránily Arafatovi, aby vrtulníkem přeletěl z Předjordánska do pásma Gazy. Tyto zprávy ale popřely samy palestinské zdroje.

Evropská unie nevylučuje summit Arafat - Šaron
Iniciativu na podporu křehkého příměří v blízkovýchodním regionu vyvíjejí například EU, Německo i Rusko. Podle posledních zpráv hodlají Spojené státy ve středu vyslat na Blízký východ šéfa zpravodajské služby CIA, který zde bude vést izraelsko-palestinské bezpečnostní rozhovory.

"Myslím, že za pár dní, dva nebo tři dny, by mezinárodní společenství v případě udržení (klidné) situace mělo podniknout iniciativu vůči oběma stranám, aby se postoupilo do další fáze," která by mohla obsahovat izraelsko-palestinský summit."
Javier Solana, vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku

Konání summitu mezi palestinským prezidentem Jásirem Arafatem a izraelským premiérem Arielem Šaronem by znamenalo, že hlavní krize skončila. Summit by umožnil přijmout konkrétní kroky k uklidnění napětí, řekl Solana. Připustil, že hovořit nyní o podobném setkání je velmi optimistické a že summit by se musel pečlivě připravit, protože nemůžeme riskovat summit, který by neskončil úspěchem.

Palestinci se účastní demonstrace islámského hnutí Hamas v Ramalláhu. Mluvčí Hamasu v úterý prohlásil, že intifáda pokračuje a že budou útočit na Izraelce všude a všemi prostředky. (5. června 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Na předměstí Marseille stříleli ozbrojenci, policie vyloučila terorismus

(Ilustrační snímek)

Policie v pondělí odpoledne zasahovala v problematické čtvrti jihofrancouzského města Marseille. U kulturního střediska...

Na brazilském ostrově platí zákaz rodit. Porušili ho až po dvanácti letech

Brazilský ostrov Fernando de Noronha (4. prosince 2008)

Na ostrově Fernando de Noronha se po dvanácti letech narodilo dítě. Ostrůvek u Brazílie porody zakázal a všechny tamní...

Muslimové jsou o ramadánu nebezpeční a neměli by pracovat, tvrdí v Dánsku

MĚSÍC PŮSTU. Bangladéští muslimové se modlí při začátku svátku Ramadán v...

Dánská ministryně pro imigraci Inger Stöjbergová vyzvala muslimy, aby během postního měsíce ramadánu raději ani...

Najdete na iDNES.cz