Grace Mugabeová má všechny předpoklady pro to, aby se stala příští prezidentkou...

Grace Mugabeová má všechny předpoklady pro to, aby se stala příští prezidentkou Zimbabwe. | foto: Profimedia.cz

V Zimbabwe začal boj o moc, na Mugabeho post se už třese jeho žena

  • 30
V Zimbabwe se rozhořel boj o nástupnictví po devadesátiletém Robertu Mugabem. Ten odvolal viceprezidentku Joice Mujuruovou a osm ministrů. Na její místo dosadil bývalého ministra spravedlnosti Emmersona Mnangagwa. Hlavní favoritkou na převzetí prezidentského úřadu je však Mugabeho manželka Grace.

Pád viceprezidentky Mujuruové, veteránky zimbabwské války za nezávislost v 70. letech, byl v podstatě jasný už několik týdnů. Na sjezdu vládní strany ZANU-PF ji Mugabe obvinil, že se spikla se Spojenými státy, aby ho odstranila, a chystala plán jeho vraždy. Prezident dokonce tvrdil, že Mujuruová si chtěla při svém komplotu pomáhat i čarodějnickými praktikami.

Stařičký tyran

Robert Mugabe je u moci už od vyhlášení nezávislosti Zimbabwe v roce 1980. V letech 1980 až 1987 byl premiérem, v roce 1987 byl zvolen prezidentem a od té doby vyhrál další patery prezidentské volby, naposledy loni.

I když bývá často obviňován z porušování lidských práv i z ekonomického zruinování Zimbabwe coby někdejší obilnice Afriky, jeho příznivci v něm stále vidí hrdinu boje za nezávislost. V posledních letech se potýká se zdravotními problémy. Je veřejným tajemstvím, že trpí rakovinou prostaty a často se jezdí léčit do Singapuru. V souvislosti s tím se stále častěji diskutuje o jeho nástupci.

Mujuruová obvinění odmítla jako směšná. Prezidentská kancelář jako oficiální důvod jejího odvolání uvedla jednání „neslučitelné s oficiálními povinnostmi“, píše server BBC. Kromě viceprezidentky ve vládě skončili i její přívrženci, mimo jiné šéfové důležitých resortů energetiky, bezpečnosti a komunikace.

Mugabe už stačil oznámit i nástupce odvolané viceprezidentky, kterým se stal někdejší ministr spravedlnosti Emmerson Mnangagwa. Pochopitelně je považován i za jednoho adeptů na post prezidenta po případném odstoupení Mugabeho. To však dříve platilo i pro Mujuruovou, která i přesto skončila mimo politický vliv. Kdo má tedy největší šanci na převzetí vlády nad Zimbabwe?

První dáma míří do prezidentského úřadu

Experti se shodují, že do čela země s největší pravděpodobností zamíří Mugabeho 49letá manželka Grace, která se nedávno stala šéfkou ženského křídla strany ZANU-PF. Ostatně, ani ona sama by se tomu nebránila. „Říkají, že bych mohla být prezidentkou? A proč vlastně ne? Nejsem snad ze Zimbabwe?“ nechala se slyšet na jednom ze stranických sjezdů.

Grace Mugabeová byla ještě nedávno na veřejnosti známá spíše svými manýry. V roce 2010 server WikiLeaks zveřejnil informaci, že Mugabeová se zapojila do nelegálního obchodu s krvavými diamanty. První dáma Zimbabwe je od roku 2002 také na sankčním seznamu EU. Členské státy jí nesmí udělit vízum a veškeré její finanční prostředky v evropských bankách byly zmrazeny.

Z obyčejné manželky zimbabwského vůdce však v posledních letech vyrostla ambiciozní politička, která se ráda považuje za filantropku. Často připomíná, že na okraji Harare založila velký sirotčinec. Web BBC uvádí, že ho postavila díky finanční pomoci Číny. Málo se mluví o tom, že svůj Ph.D. titul zvládla na zimbabwské univerzitě získat v rekordním čase dvou měsíců. O její závěrečné práci není v univerzitní knihovně ani památky.

Ekonomické smýšlení, nekompromisnost a boj s korupcí

Vliv na směřování Zimbabwe jí však nelze upřít. Potvrzuje to i někdejší Mugabeho ministr školství Fay Chung. Mugabe byl podle něj předtím, než se seznámil se svou současnou ženou (vzali se v roce 1996), nepříliš materialisticky založený člověk, který vyznával marxismus říznutý panafrikanismem. Podle Chunga měl velké problémy s ekonomickými otázkami a státním rozpočtem. Nyní prezidentská rodina vlastní obrovské jmění, továrny, farmy a nemovitosti po celém Zimbabwe.

Pro prezidentský úřad má Mugabeho manželka i další silnou stránku – podle stranických kolegů je nekompromisní v rozhodování a nejde daleko pro ostrá slova. Poznali to její konkurenti v politických rozpravách, ale i spolustraníci.

Zejména mladí v ní vidí budoucnost strany ZANU-PF. „Nenávidí korupci, bude z ní dobrá vůdkyně,“ myslí si předseda Ligy mládeže ZANU-PF Kudzanai Chipanga. Veteráni strany však už tak pozitivní nejsou. Cephas Msipa se například nechal slyšet, že verbální napadání odvolané Joice Mujuruové ze strany manželky Mugabeho jsou „protiafrické“ a „mohou vyústit až v rozdělení strany“.

Grace Mugabeová neoceňují pouze její kolegové ze strany, jak potvrzuje i Marcellina Chikashaová, vůdkyně malé Africké demokratické strany. Podle ní její „fenomenální vzestup k moci“ ohromil i ostatní lidi, kteří se považují za „intelektuální a politickou elitu“.

„Můžete o ní říkat, že je bystrá, lačná po moci nebo jen prostě byla ve správný čas na správném místě. Jenže přesně tyto charakteristiky se ukázaly jako klíčové pro úspěch v zimbabwské politice,“ vysvětluje Chikashaová a dodává, že současná první dáma Zimbabwe je zvyklá dostat vše, po čem zatouží. Zimbabwe tak zřejmě i po odchodu svého dlouholetého vládce zůstane pod dozorem klanu Mugabe.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video