Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o Novu: někdo kradl

  0:01aktualizováno  0:01
Třiadvacetiletý počítačový expert Jakub Olexa má strach. Před dvěma lety se zapletl do případu tajemného zmizení strategických informací z databází bývalého investora Novy, společnosti CME. Ty se za dodnes nevyjasněných okolností dostaly až k Vladimíru Železnému. Olexa je v celé kauze klíčovým svědkem.

Už také dobrovolně a velmi konkrétně popsal, jak mimořádně špinavé způsoby, pravděpodobně za hranicí zločinu, se ve vysoké hře o Novu používají. Jenže základní otázka celého příběhu "ztracených dat CME" zůstává dodnes nevyjasněná.

Šlo tehdy o zcela výjimečnou počítačovou krádež na objednávku Železného? Anebo naopak CME plánovala složité spiknutí a chtěla falešnými důkazy svého českého protivníka z krádeže obvinit? Jakub Olexa už postupně obvinil obě strany. Téměř jisté je přitom jenom jedno: jedna z jeho verzí je pravdivá. "Vzniklo to celé mojí blbostí," komentuje to se zřetelnou nervozitou v hlase Olexa. Příběh začal na jaře 2000, když Vladimír Železný oznámil, že získal závažné dokumenty protivníka.

"Dostali jsme je poštou v obálce," říká mluvčí Novy Martin Chalupský.  Železný, který na jaře 2000 vedl svoji soukromou arbitráž proti CME, prezentoval svůj úlovek jako velkou věc: dokumenty měly například dokazovat, že korporace Ronalda Laudera korumpovala některé členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kteří jí za to vynášeli zprávy z uzavřeného jednání rady. Nic takového se však dodnes neprokázalo. Dokumenty podle Železného obsahovaly i tzv. "český plán", údajně podrobný soupis kroků, jimiž chtěla CME ovládnout Novu.

"Veškeré informace jsme předali radě pro vysílání a ministerstvům financí a zahraničí, které je mohly použít v arbitráži vedené panem Lauderem proti českému státu," říká mluvčí Novy Chalupský. Jak se materiály CME vůbec ztratily? Policejní vyšetřování v Británii, kde ústředí Lauderovy firmy sídlí, prokázalo, že se kdosi dokázal na dálku přes internet vloupat do počítačové sítě CME.

Člověk, který o sobě tvrdil, že tento mimořádný kousek provedl, se nakonec CME sám přihlásil. Vyšetřování potvrdilo, že jeho popis celé krádeže je technicky naprosto přesný. 30. května 2000 se v newyorské kanceláři Ronalda Laudera sešel prezident CME Fred Klinkhammer a osobní Lauderův pozorovatel John Kiernan s Jakubem Olexou.

"Tvrdil, že nám může ukázat, jak se vloupání odehrálo, kde je počítač, z nějž se to dělalo, a kdo to platil," vysvětluje Klinkhammer důvod schůzky. Olexa přesvědčil představitele CME k schůzce poté, co jim elektronickou poštou poslal několik jejích "ztracených souborů". "Udělal jsem to z blbosti," říká dnes Olexa.

Podle přepisu nahrávky ze schůzky, který má MF DNES k dispozici a jehož pravost potvrdily obě strany rozhovoru, Olexa Klinkhammerovi oznámil: vaše informace jsem ukradl na příkaz a za peníze Železného.

Olexa dokonce tvrdil, že instaloval v Železného kanceláři počítač, na němž si mohl šéf Novy číst materiály z vnitřní sítě CME. Za to všechno měl inkasovat dva miliony korun a slib, že se odměna zvýší, pokud Železný ve sporech se CME uspěje.

Olexa také Klinkhammerovi prozradil jméno dalšího účastníka popisované "krádeže": podnikatele Martina Mosingera, jehož firma AGC připravuje pro TV Nova webové stránky a u níž Olexa před pěti lety krátce pracoval. "Je to obrovský přítel pana Železného," řekl Olexa Klinkhammerovi. "Pan Mosinger byl požádán, aby našel někoho, kdo by hacknul systémy CME." Martin Mosinger jakoukoliv účast na údajné krádeži popírá: "S Jakubem Olexou se teď jen občas vidíme," říká Mosinger.

"Minulý týden mi poslal zprávu, že před dvěma lety udělal nějakou pitomost a že se mi omlouvá. Nic víc." S dokumenty CME se Mosinger opravdu setkal: "Doktor Železný mi ukázal nějakou zálohovací pásku ze serveru, s tím, že mu přišla poštou, a zeptal se, co s tím. Půjčil jsem mu zařízení, které to dokázalo přečíst. Víc o tom nevím, nestaral jsem se o to," tvrdí Mosinger.

Olexova newyorská výpověď byla pro CME doslova darem z nebe. Pokud by mladík říkal pravdu, prokázalo by se to, co CME tvrdí už dávno: Železný je zločinec. A o to CME velmi stála. "Jsme připraveni vyplatit významnou odměnu, pokud lidé, kteří se na této věci podíleli, budou trestně usvědčeni, zejména pokud budu moci prokázat, že se na tom podílel Železný," řekl během schůzky Klinkhammer.

O peníze však, alespoň soudě podle nahrávky, Olexovi příliš nešlo. Svou motivaci pro "dezerci" k CME vysvětloval idealisticky. "Za prvé: nedomnívám se, že je fér, když má v nějaké transakci jedna strana všechny informace a ta druhá téměř žádné. A za druhé, když se podívám na Železného chování, nemyslím si, že je správné," řekl při schůzce Olexa.

V jednom okamžiku pak dodal: "Když z toho kápne nějaká koruna, neřeknu ne..." Olexa se s lidmi ze CME setkal ještě minimálně jednou, v červnu 2000 v San Francisku. CME také mladíkovi zaplatila 5000 dolarů, prý jako náklady na cestu do USA. Ale pak vzájemné vztahy ochladly.

"Chtěli jsme, aby šel na policii. To odmítl, bál se o život," říká Klinkhammer. Proč však CME nikdy nepoužila ani třaskavý materiál v podobě nahrávky z newyorské schůzky? "Už jsme byli připraveni udělat tiskovou konferenci," říká dnes mluvčí CME Michal Donáth. "Nakonec od toho CME upustilo, protože tomu člověku hrozilo velké nebezpečí. Věc byla navíc ve vyšetřování." Jenže teď už Jakub Olexa tvrdí, že konec spolupráce se CME byl jiný a mnohem dramatičtější.

"Slíbili mi odměnu, která se měla vyšplhat až ke dvěma milionům dolarů, a poté, co bych v případu vystoupil jako svědek, mi měli zajistit úplně novou identitu," tvrdí Olexa.

"Jenže se jim do toho najednou nějak nechtělo. Navíc mi nebyli ochotni zajistit ochranu a jen zvedali finanční nabídky. Řekl jsem, že nic dělat nebudu. A pak mi přišel výhrůžný mail, že naše schůzka v New Yorku byla nahrávána a že jí můžou zveřejnit. Napsali mi, že na ní vypadám jako zločinec: ať si uvědomím, že pan Lauder je bohatý muž a umí si zjednat pořádek." Inkriminované maily od CME, které by mohly jeho tvrzení doložit, ovšem už Olexa vymazal a CME vše popírá: jak slíbené miliony, tak i novou identitu.

Jakub Olexa se nakonec svědkem celého případu opravdu stal. "A jsem asi nepohodlný oběma stranám. V materiálech, které jsem viděl, se objevily například i přesné částky, které CME rozdala ve sporu proti panu Želenému arbitrům nebo lidem kolem IPB za plánované převzetí Primy," tvrdí Olexa. Ale všechny materiály prý už zničil.

Minulé úterý si ho pozvala česká policie, která vyšetřuje trestní oznámení CME na Železného. A letošní vysvětlení do policejního protokolu se od někdejšího rozhovoru s představiteli CME výrazně liší. Olexa především tvrdí, že se do počítačů CME rozhodně nevloupal on sám, za krádež dat je trestní sazba až pět let. Koncem roku 1999 se prý v pražské kavárně setkal náhodně s partou počítačových hackerů, kteří mu pak elektronickou poštou poslali dokumenty CME.

"Ty lidi vůbec neznám a od té doby jsem je neviděl," tvrdí Olexa. Soubory, které od neznámých hackerů dostal, však opravdu - i podle výpovědi před policií - poslal CME. Newyorské setkání bylo pak podle něho generální zkouškou důmyslného plánu CME, jak zdiskreditovat Železného.

"Mělo to být nahráno tak, že já budu předstírat, že jsem se tam naboural, že to bylo na objednávku pana Železného, kterého zastupoval pan Mosinger," vysvětluje Olexa. "Cílem bylo zničit oba." Jenže už citovaný záznam schůzky vypadá přece jen jinak: v něm totiž Olexa sám CME nabízí, jak Železného usvědčit.

"To všechno byla jen jakási zkouška nanečisto, co pak říkat před právníky," vysvětluje dnes Olexa. "Proč jsem to celé udělal? Z blbosti a kvůli těm penězům, co jsem měl od CME dostat."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz