Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o média vyvolal krizi v Gruzii

  14:13aktualizováno  14:13
Gruzínský prezident Eduard Ševardnadze ve čtvrtek odvolal všechny členy vlády kvůli krizi, která v zemi vypukla po zásahu bezpečnosti v nezávislé televizní stanici Rustavi-2. Do budovy televize v úterý vtrhlo asi třicet agentů, kteří chtěli na základě soudního příkazu prověřit finanční knihy. Tento krok vyvolal v Gruzii obavy o nezávislost médií a bouřlivé demonstrace za odstoupení prezidenta a celé vlády.

"Prezident se rozhodl rozpustit celý kabinet. Naším úkolem je nyní zmírnit napětí v metropoli a přimět demonstranty, aby se rozešli," řekl v Tbilisi předseda gruzínského parlamentu Zurab Žvanija zatímco před budovou demonstrovaly tisíce lidí.

Eskalace krize
V noci na čtvrtek pohrozil Ševardnadze rezignací v případě, že kvůli aféře se soukromou televizí Rustavi-2 parlament odvolá ministra vnitra a generálního prokurátora země.

"Rozhodne-li gruzínský parlament o odvolání ministra vnitra a generálního prokurátora, já nemám morální právo zůstat ve funkci prezidenta," prohlásil Ševardnadze v přímém vstupu do vysílání státní televize ve středu o půlnoci. "Jsem připraven nést plnou odpovědnost za situaci v zemi," uvedl prezident.

Dodal, že při takovémto vývoji situace bude nutné vypsat nové prezidentské volby.

Už ve středu padla první hlava. Z funkce odstoupil gruzínský ministr bezpečnosti Kutateladze. Večer se potom v centru Tbilisi shromáždilo několik tisíc demonstrantů, kteří bouřlivě požadovali demisi vlády i prezidenta.

Rustavi-2, která byla založena v roce 1994, kritizuje politiku prezidenta Eduarda Ševardnadzeho, od řízení ekonomiky až po konflikt v Abcházii a údajnou přítomnost čečenských povstalců v Gruzii.

Stát versus média
Proti zásahu agentů, kteří v úterý vtrhli do televize Rustavi- 2, se ostře ohradili zaměstnanci společnosti.

Vedení Rustavi-2 oznámilo, že nedávná inspekce finančních záležitostí společnosti žádné nesrovnalosti neprokázala, a obvinilo vládu z vyvíjení otevřeného politického tlaku a z toho, že chce ovládnout vysílání.

Gruzínští liberální poslanci zásah srovnávají se sousedním Ruskem, kde vyšetřovatelé několikrát vtrhli do kanceláří nezávislé televize NTV v rámci prošetřování financí jejího zakladatele Vladimira Gusinského.

"To, co se stalo, není nic jiného než nátlak na svobodu tisku a svobodu projevu," řekla předsedkyně parlamentního výboru pro lidská práva Jelena Tevdoradzeová.

Proti zásahu v televizi ostře protestoval i mezinárodní organizace Reportéři bez hranic. Označila ho za pokus o zastrašení jednoho z nejkritičtějších médií v Gruzii.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Najdete na iDNES.cz