Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka 19. prosince na jednání Sněmovny o státním...

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka 19. prosince na jednání Sněmovny o státním rozpočtu. | foto: ČTK

Boj o ministerská křesla ovlivňují osobní ambice i nenávist prezidenta

  • 370
Seznam ministrů kabinetu Bohuslava Sobotky se začíná plnit jmény. Jasno je u lidovců, kteří už přidali tváře ke svým třem ministerstvům. Uvnitř ČSSD a ANO se o posty stále soupeří. Rozhodují ambice, obavy ale i postoj prezidenta Zemana, který má k některým kandidátům výhrady, jiné přímo nesnáší.

Miloš Zeman zatím veřejně označil jen jedno jméno, které mu vadí. Uvedl, že se obává, aby Martin Stropnický nebyl na ministerstvu obrany novou Karolínou Peake. (více o postoji prezidenta zde)

Ve skutečnosti o Stropnického vůbec nejde. Zeman ho chce zřejmě jen "využít" proti ČSSD. Prezidentovi totiž mnohem více více vadí dvojice sociálních demokratů, které opravdu nesnáší: Lubomír Zaorálek jako ministr zahraničí a Jiří Dienstbier coby vicepremiér pro lidská práva.

Zeman se ale zatím k tomu nechce veřejně vyjadřovat. "Dohodl se na tom s panem předsedou Sobotkou," řekl v pondělí mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Kancléř Vratislav Mynář ale pro Českou televizi řekl, že Zeman bude chtít jasně doložit odbornost některých navržených kandidátů.

Nová vláda

Pravděpodobné obsazení Sobotkova kabinetu

  • Premiér: Bohuslav Sobotka, ČSSD, vzdělání právnické, 42 let, ženatý, dvě děti
  • vicepremiér a ministr financí: Andrej Babiš, ANO, podnikatel 59 let
  • vicepremiér pro vědu a výzkum: Pavel Bělohrádek, KDU-ČSL, veterinář, 37 let
  •  vicepremiér pro lidská práva: Jiří Dienstbier, ČSSD, senátor, právník, 45 let
  • ministr obrany: Martin Stropnický, ANO, herec a diplomat, 57let
  • ministr vnitra: Milan Chovanec: ČSSD, dříve plzeňský hejtman, 43 let
  • ministryně spravedlnosti: Helena Válková, ANO, vysokoškolská profesorka práva, 63 let
  • ministr zahraničí: Lubomír Zaorálek, ČSSD, dlouholetý poslanec, 58 let
  • ministr průmyslu: Jan Mládek, ČSSD, dlouholetý poslanec, 54 let
  • ministr školství: Marcel Chládek, ČSSD, senátor, 46 let
  • ministr zemědělství: Marian Juračka, KDU-ČSL, soukromý zemědělec, 32 let
  • ministr kultury: Daniel Herman. KDU-ČSL, katolický kněz, 50 let
  • ministr životního prostředí: Richard Brabec, ANO, bývalý šéf Lovochemie, 48 let
  • ministryně pro místní rozvoj: Věra Jourová, ANO, bývalá náměstkyně ministra, 49 let
  • ministr zdravotnictví: Svatopluk Němeček, ČSSD, šéf nemocnice v Ostravě, 41 let
  • ministr dopravy: Martin KolovratníkANO, šéf ČRo Pardubice, 38 let
  • ministr sociálních věcí: Roman Sklenák, ČSSD, šéf poslanců ČSSD, 43 let

Bohuslav Sobotka bude na Zaorálkovi ve vládě trvat, říkají zdroje v ČSSD. Naopak Dienstbiera nakonec Sobotka může "obětovat", jako vstřícné gesto k prezidentu Zemanovi. Nenávist mezi Zemanem s Dienstbierem je dlouhodobá, výrazně se to projevilo v boji o Hrad, kdy se mezi sebou oba tvrdě dobírali.

Sám Sobotka věří, že mu Zeman nebude dělat problémy. "Prezident by měl respektovat výsledek dohody politických stran a návrh předsedy vlády," řekl.

Odborníky z bývalé stínové vlády ČSSD smetl povolební rozkol

Nejisté je ale obsazení i dalších ministerstev, které pro sebe sociální demokraté vyjednali. ČSSD se sice na převzetí moci sice roky připravovala, měla stínovou vládu, ale otevřený povolební rozkol na sobotkovce a haškovce tohle všechno zbořil.

A Bohuslav Sobotka chce proto do kabinetu lidi ze svého tábora, kterým může věřit. Nejasno dosud má při obsazení ministerstva zdravotnictví. Všichni tři zvažovaní experti ČSSD, kteří připadají v úvahu, totiž vždy měli blíže k dnes již odstavenému Michalu Haškovi. Jak šéf ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček, brněnský senátor Jan Žaloudík, tak i hejtman z Vysočiny Jiří Běhounek.

Nejpravděpodobněji do vlády nakonec půjde Němeček, který se přece jen do vnitrostranických sporů nikdy hluboce nepouštěl. Jeho handicap v levicové straně je ovšem fakt, že má pochopení pro zavádění nadstandardů.

Definitivně jasno nemá Bohuslav Sobotka ani při obsazení tohoto ministerstva práce a sociálních věcí. Na pozici si Sobotka původně chystal Romana Sklenáka, ale nakonec ho posadil do klíčového křesla šéfa poslanecké frakce.

Kromě Sklenáka připadá v úvahu ještě bývalý šéf odborů a nyní poslanec Jaroslav Zavadil. To expremiér Vladimír Špidla je už nejspíš z kola ven. Původně usiloval o životní prostředí, kde se výrazně podílel na programu v koaliční smlouvě, ale resort připadl hnutí ANO.

"O jménech debatujeme, definitivně jasno budeme mít až 27. prosince, kdy máme grémium strany. Do té doby zatím seznam jmen zveřejňovat nebudeme," řekl pro ČT místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který by přijal, "pokud bude osloven" post ministra vnitra.

K otázce případných zásahů prezidenta dodal, že se Bohuslav Sobotka s Milošem Zemanem pravidelně ve čtvrtek schází a diskutují i o personálních otázkách. Uvedl ale také, že za konečným seznamem ministrů, který Sobotka na Hrad ponese, bude "koalice stát jako jeden muž."

Sestavování vlády - ambice i obavy

Kdo možná zasedne ve vládě

Podobu nově vznikající vlády ovlivňují i další "obyčejné" lidské vlastnosti - na jedné straně přehnané ambice, na straně druhé obavy z neúspěchu na ministerském postu. Vidět je to například v hnutí ANO. Část lidí by v čele ministerstva spravedlnosti ráda viděla svou poslankyni Helenu Válkovou. Třiašedesátileté profesorce, specialistce na trestní právo a kriminologii, se však dlouho do ministerské role nechtělo. "Nabídku bych ale přijala," řekla v neděli.

Někteří v ANO by místo ní jako ministra spravedlnosti chtěli právníka Roberta Pelikána, člena sboru poradců Babišova hnutí. Pelikán je znám jako velký kritik nového občanského zákoníku.

Andrej Babiš vyjmenovává kandidáty na ministry za ANO:

Jiný problém má nové hnutí při obsazování ministerstva dopravy. Tam se hnutí snažilo sehnat bezpartijního experta, ale podobně jako na finance nikdo nekývl. (jak Babiš popsal hledání ministra financí zde

Naopak se usilovně o křeslo hlásí dva poslanci ANO. Například Pavel Čihák, který svou kompetenci vést resort dokládá tím, že působil v letech 2008 až 2012 jako vedoucí odboru dopravy Středočeského kraje za hejtmana Davida Ratha. Čihákovi ale ubližuje i to, že dodnes veřejně obhajuje Ratha obžalovaného z korupce.

Více šancí stát se ministrem tak má poslanec Martin Kolovratník. Je to bývalý dlouholetý ředitel pobočky Českého rozhlasu v Pardubicích, jenž svou znalost resortu dokládá tím, že vystudoval obor dopravní inženýrství na Univerzitě Pardubice. Kolovratník už řekl, že pokud nabídku dostane, přijme ji.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video