Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pat v partii o policejního prezidenta změní dohoda, soud či nové figury

  19:00aktualizováno  19:00
Unikát ve formě dvou policejních prezidentů nemusí být krátkodobou záležitostí. Pokud se Petr Lessy nebo Martin Červíček funkce dobrovolně nevzdají, může trvat měsíce než se ve správním řízení a pravděpodobně i u soudu rozhodne, kdo má stát v čele policie.

Martin Červíček | foto:  Petr Topič, MAFRA

Lessyho oficiálně vrátil do služebního poměru svým úterním rozhodnutím ministr vnitra v demisi Martin Pecina (více čtěte zde). Návrat do funkce kvůli neoprávněné výpovědi není v Česku nic neobvyklého. V minulosti se tak na svůj post vrátil třeba olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan nebo ústecký krajský žalobce Jan Jakovec.

V obou případech to bylo poté, co vyhráli u správního soudu, který rozhodl o neplatnosti výpovědi. V případě Ištvana, který musel odejít kvůli kauze Čunek, k dvojvládí nedošlo. Jeho nástupkyně se dobrovolně vzdala funkce.

V případě Jana Jakovce a Jiřího Křivance trvalo dvojvládí půl roku. Dokonce spolu po vzájemné dohodě rozhodovali. Křivance nakonec odvolal tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Obnovil řízení o jeho jmenování v roce 2009 a návrhu nevyhověl s tím, že tuto funkci nemohou zastávat dva lidé.

"Podle mě to se současnou kauzou nedá srovnávat. Tehdy jsme se opírali o výsledky správních žalob. Opravdu to není stejné," míní nicméně bývalý ministr Jiří Pospíšil.

Správní soud o Lessym nerozhodl

V případě Petra Lessyho verdikt správního soudu chybí. Martin Pecina přes jednomyslné doporučení svých poradců odmítl na výsledek čekat. Vysvětlil to tím, že je podle něj nepřípustné prodlužovat křivdu, která se stala, a dále tak destabilizovat policii.

Policejní prezident Petr Lessy

Policejní prezident Petr Lessy

Mluvil také o třicetidenní lhůtě, kterou měl pro své rozhodnutí. Tu vztáhl k verdiktu pražského městského soudu. Ten ale neřešil Lessyho vinu či nevinu. Městský soud jen rozhodl, že stíhání bylo nepřípustné, protože člověka nelze za stejnou věc trestat dvakrát.

Právník a místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Petr Tomek upozorňuje, že tím prvním potrestáním soud míní právě nucený odchod Lessyho od policie.

"Rozhodnutím o skončení služebního poměru, respektive ve věcech služebního poměru, které má jinak obdobné náležitosti a atributy jako rozhodnutí ve věcech kázeňského řízení, byl obžalovaný svým způsobem zjevně bezprostředně postižen přinejmenším ve svých důsledcích - osobních, personálních, finančních - obdobným způsobem, jakoby mu byl například v trestním řízení uložen trest zákazu činnosti, případně trest ztráty vojenské hodnosti," citoval Tomek z rozhodnutí soudu.

Podívejte se, jak dvojvládí v úterý komentoval Martin Červíček:

Lessy jakoby neodešel

Pecinův krok ale znamená, že na Lessyho je nyní třeba pohlížet tak, jako by z funkce policejního prezidenta vůbec neodešel. Mluví o tom i posudek Ústavu práva Akademie věd České republiky. S tím souvisí i navrácení ušlých finančních náhrad a také dovolené, kterou nyní Lessy čerpá.

Martin Červíček o tom v úterý mluvil jako o právní fikci. Jinými slovy řekl, že v posledních měsících byl šéfem policie právě on sám a ne Lessy. Stejného názoru jsou i policejní odboráři. Jejich šéf Milan Štěpánek k tomu dodává, že by tak neplatila všechna rozhodnutí, která Červíček jako policejní prezident učinil, například jeho náměstek Václav Kučera by se tak měl vrátit zpět na svou původní funkci na středočeském policejním ředitelství.

Případy dvojvládí u policie

Dva šéfy měla nějaký čas dopravní policie. V roce 2007 byl odvolán tehdejší šéf Zdeněk Bambas. Ministr Jan Kubice ho ale v roce 2011 vrátil do funkce pro nezákonnost odvolání. To už ale dopravní policii vedl Leoš Tržil. Bambas přesto přes dva roky zůstával ve funkci formálního ředitele.

"V současnosti je ředitelem Služby pro zbraně a bezpečnostní materiál," řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková.

Podobný případ nastal u Antonína Kremla. Ten byl odvolán v roce 2008 z funkce ředitele Ředitelství služby správních činností Policejního prezidia kvůli obvinění ze zneužití pravomoci. Žalobce však nakonec stíhání zastavil a Kreml se domáhal návratu do funkce (více o snaze policejního důstojníka zde).

Jan Kubice jeho snaze vyhověl a Kreml se stal formálním ředitelem útvaru, který dohlížel na zbraně. V současnosti je náměstkem ředitele Ředitelství služby pořádkové policie.

V minulosti byla vždy platnost rozhodnutí těch, kteří nastoupili po neprávem odvolaných, potvrzena. Týká se to jak zmíněných případů ze státního zastupitelství, tak i kauzy exministra Jaroslava Bureše, který jako soudce působil u Nejvyššího soudu.

Dohoda v nedohlednu

Petr Lessy se s Martinem Červíčkem ve středu dopoledne sešel. O podrobnostech ze schůzky ale nechtěl mluvit. "Nejsem žádný nepřítel nikoho. S panem Červíčkem jsem dříve spolupracoval, tak jsem ho rád viděl a pozdravil," řekl České televizi po odchodu Lessy.

Přestože setkání označil za přátelské, těžko věřit v nějakou rychlou dohodu. Zvláště poté, co Martin Červíček označil za důvod svého odchodu to, že odmítl tlaky na odvolání šéfa elitního policejního útvaru a některých krajských ředitelů.

"Důležité je, že Martin Červíček v úterý nahlas řekl, jak to bylo ve skutečnosti. To byly věci, které jsem nejprve tušil a později jsem měl konkrétní informace, že to tak je. Prostě podle hesla: nevyměníš, tak to udělá někdo jiný," řekl iDNES.cz šéf policejních odborů Štěpánek. A poukázal na patrný spěch ministra učinit rozhodnutí, dokud je ještě ve funkci.

MARTIN PECINA (ministr vnitra a místopředseda vlády) – V letech 2009 až 2010...

Ministr vnitra Martin Pecina

Ministr Pecina nepopřel, že o výměnu šéfa Útvaru pro odhalování korupce finanční kriminality a některých krajských ředitelů usiloval.

"To, že pan policejní prezident nekonal žádné personální změny, to jsem mu mnohdy vyčítal, protože jsem si myslel, že někde by byly namístě, ale to nemá nic společného s návratem plukovníka Lessyho do služebního poměru, to je prostě nesmyslná zkratka," řekl ministr Pecina v České televizi

"Ještě jednou opakuji, před měsícem jsem pana Červíčka navrhl na povýšení do hodnosti brigádního generála, já jsem si jeho práce vždy vážil a myslím si, že v policii kus práce odvedl," dodal.

Jak bude Pecina postupovat, naznačil, už když oznamoval návrat Lessyho. Zahájí správní řízení, které se bude týkat platnosti jmenování Martina Červíčka do čela policie. Pokud v něm Červíček neuspěje, může se odvolat ke správnímu soudu.

Odbory doufají, že by mohla pomoci nová vláda a nový ministr vnitra. "Ani tento ani nový ministr nemůže nikoho odvolat. Doufám však, že nový ministr jasně řekne, o co se jedná a s lidmi bude jednat fér," uvedl Štěpánek.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...

Hašek opět dostane klíč od Sněmovny. Bude asistovat poslanci Běhounkovi

Hejtmani Josef Novotný, Michal Hašek, Jiří Běhounek a Jiří Zimola na mimořádné...

Bývalý poslanec a jihomoravský exhejtman Michal Hašek opět dostane vstupní kartu do Poslanecké sněmovny. Bude totiž za...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...Najdete na iDNES.cz