Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o emise jde ztuha, po kontrolách a náporu v šatně se hraje na city

Exkluzivně   14:10aktualizováno  14:10
Historický summit o klimatu v Kodani je v polovině a dohody přicházejí pomalu. Diskuze jdou "ztuha", protože rozvojové země hrají těm vyspělým na city, přiznává jeden z českých delegátů Pavel Zámyslický. Denně s kolegy absolvuje několik jednání. Obědvají se sendviče, je také třeba "přežít" bezpečnostní kontroly a nápor tisíců lidí v šatně.

Summit o klimatu v Kodani - novináři sledují projev hlavního čínského vyjednávače Su Wei (12. prosince 2009) | foto: Heribert ProepperAP

V Bella centru - dánském výstavišti, z něhož se stalo hlavní dějiště kodaňské konference, tráví česká delegace celý den. Je to obrovský areál, do kterého se vměstnají desítky tisíc lidí.

Podle Pavla Zámyslického, ředitele odboru změny klimatu ministerstva životního prostředí letos vědci, ekologové i politici trhnou rekord rekordů.

"Viděli jsme předběžný seznam účastníků, který mě překvapil. Mělo by se tu během dvou týdnů vystřídat přibližně 35 tisíc delegátů. Asi osm tisíc zástupců je nominováno jednotlivými státy, zbytek jsou nevládní organizace, zástupci soukromých firem, výzkumných institucí a akreditování novináři. Je to neobvyklé. Jestliže v minulosti sešlo na patnáct tisíc lidí, tak to bylo hodně," míní.

Tisícovka zadržených výtržníků

Svět bouřil kvůli klimatu, nejvíc lidí se sešlo v Kodani

Areál leží mimo centrum Kodaně a delegáty na konference každý den sváží metro nebo speciální autobusy. "Česká delegace má trochu problém s dlouhým dojížděním. I když je náš hotel jen přibližně osm kilometrů od Bella centra, trvá nám asi 45 minut, než se tam dostaneme. Autobusy totiž objíždějí jednotlivé hotely, kde nabírají další skupinky delegátů," prozradil Zámyslický.

Češi už ale přišli na jednoduchou fintu. "Stačí ujít 400 metrů k jednomu většímu hotelu, kde má autobus další zastávku. Odtud to trvá ke kongresovému centru již pouze 15 minut."

Summit o klimatu v Kodani - delegátka z ostrova Kiribati (12. prosince 2009)

Summit o klimatu v Kodani - delegátka z ostrova Kiribati (12. prosince 2009)

Každé ráno pak musí všichni bez výjimky projít bezpečnostní kontrolou. "Rentgenují nás jako na letišti. Výhodou ale je, že si můžeme nechat láhev s vodou. Jen se z ní musíme před kontrolorem napít, abychom dokázali, že se jedná skutečně o vodu" prozradil Zámyslický.

K rentgenovým branám vede asi patnáct až dvacet uliček, takže odbavení tisíců vyjednávačů jde celkem hladce, i když denně do Kodaně přijedou stovky dalších. "Stejně dobře zvládají Dánové i šatny, když se do ní vždy ráno všichni najednou ukládají bundy a kabáty, aby si je po oficiálním jednání všichni najednou vyzvedli," chválí dánskou organizaci Zámyslický.

Bez dárku, ale s jízdenkou

Na summitech je zvykem, že delegáti dostávají dárky. Obvykle jsou to tašky s propagačními materiály, propiskami nebo flash disky. Například v Poznani rozdávali beranice.

Dánové jsou ale, jak se zdá, praktičtější. Rozhodli se delegáty nerozmazlovat a nic jim nedali. Místo dárku každý z nich dostal čtrnáctidenní jízdenku na městskou hromadnou dopravu, která platí po celé Kodani. "Je to praktický dárek, zatím se nám ho ale nepovedlo využít. Nemáme totiž na výlety čas," dodal.

Summit o klimatu v Kodani - aktivista převlečený za ledního medvěda s peticí vyzývající USA k omezení emisí (12. prosince 2009)

Summit o klimatu v Kodani - aktivista převlečený za ledního medvěda s peticí vyzývající USA k omezení emisí (12. prosince 2009)

MHD a speciální autobusy bude mimo jiné využívat i český ministr životního prostředí, i když to u vyšších státníků zvykem nebývá. Čtenářům iDNES.cz to slíbil v nedávném on-line rozhovoru a Pavel Zámyslický to potvrdil. Češi se zkrátka rozhodli, že účast na kodaňské konferenci nebude jen póza. Část týmu už si zaplatila i za emise oxidu uhličitého, které během cesty do Kodaně a zpět vyprodukovali.

"Zatím je zaplaceno za všechny členy ministerstva životního prostředí. Jak se k tomu postaví ostatní ze čtyřicetičlené delegace je na každém z nich," dodal Zámyslický.

Výzdoba jedné z chodeb na kodaňské konferenci o klimatuJeho tým má na svědomí něco přes tunu a půl emisí oxidu uhličitého. "Za tunu CO2 se přitom počítá přibližně 10 liber. Kalkulačka nám spočítala, že máme každý za cestu tam i zpět zaplatit symbolických 40 korun navíc." Peníze z programu, do něhož přispěli, půjdou na projekty v rozvojových zemích.

Sendviče a jednání jako ve Sněmovně

I když je v Bella centru několik stánků s občerstvením, Češi na velké obědy a ochutnávky dánské kuchyně nemají čas. "Většinou to řešíme nějakým sendvičem," přiznává Zámyslický.

Od rána jsou totiž vyjednavači v jednom kole. Vstávají zpravidla o půl sedmé, necelou hodinu je veze autobus do kongresového centra. O půl deváté začínají evropské koordinace, kde se dohaduje společný postup při oficiálních jednáních. První část velkých jednání probíhá od deseti do jedné hodiny odpoledne. Teprve pak přichází čas na oběd. Na ten sice delegáti mají teoreticky dvě hodiny, jen výjimečně je ale využijí.

Summit o klimatu v Kodani - šéfa sekretariátu OSN pro změny klimatu Yvo de Boer (11. prosince 2009)

Summit o klimatu v Kodani - šéfa sekretariátu OSN pro změny klimatu Yvo de Boer (11. prosince 2009)

"Většinou probíhají další jednání, třeba ve čtvrtek jsme měli setkání s novináři a videokonferenci. Ve tři odpoledne hned začíná odpolední oficiální blok, který končí v šest. Protože jdou však jednání ztuha a často jsou zablokovaná, diskutuje se i poté, zpravidla do pozdního večera," poznamenal.

Debaty jsou podle něj někdy plné emocí. Na některých plenérech sedí i pět set lidí a ne vždy se mluví k věci. Někteří se předvádějí a nechají se rádi poslouchat. Obzvlášť rozvojové země prý umí zahrát na city.

Klimatický summit v Kodani (8. prosince 2009)"Tvrdí, že návrhy vyspělých zemí vykořisťují a obrazně zabíjí jejich chudé obyvatele a žádají rovný přístup k atmosféře. Novináři například často citují vyjednavače za Súdánu, který předsedá skupině G77 s Čínou. V týdnu snad dokonce řekl, že když dáme rozvojovým zemím deset miliard dolarů ročně v následujících třech letech, tak jim to nebude stačit ani na ty rakve, které budou potřebovat," popsal drsnou rétoriku český vedoucí odborného týmu.

Zajímavá situace nastala i na začátku konference, kde vystoupil francouzský ministr životního prostředí. Potíž byla ale v tom, že vůbec vystoupit neměl a promluvit měl pouze zástupce Švédska - tedy předsedající země Evropské unie.

"Čekali jsme, že z toho bude nějaká odezva, protože toto není zrovna standardní situace. Zřejmě si to ale Švédsko vyřešilo s Francií interně, protože oficiálně se nic nedělo," doplnil Zámyslický s tím, že Česku by spontánní výstup nejspíš tak jednoduše neprošel.

V Kodani se pracovalo i v sobotu, a tak jediný volný den mají týmy v neděli. "To snad využijeme i tu volnou jízdenku a někam se v Kodani podíváme. "V neděli večer už ale máme koordinaci s českým ministrem životního prostředí, který ten den přijede se zbytkem české delegace, takže uvidíme, jestli z města něco uvidíme," uzavřel.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...Najdete na iDNES.cz