Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče v boji o dobrou školu obcházejí zákon: úředně se přestěhují

  1:11aktualizováno  10:42
Začínají zápisy do prvních tříd a s ním i problém s kapacitou škol. I když se ji totiž radnice snaží přizpůsobit počtu dětí v dané spádové oblasti, rodiče často obcházejí zákon, aby dítě dostali na školu s nejlepší pověstí. Na takzvanou „zápisovou turistiku“, kdy se rodiče na pár dnů úředně přestěhují, jsou úřady krátké.

Liberecká základní škola v Husově ulici patří mezi nejvyhledávanější v regionu. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Například Základní škola Husova a Lesní mají v Liberci nejlepší pověst. Podobně vyhlášené školy, o které je rvačka, jsou ale v každém kraji. V Plzni například 25. základní škola, v Ostravě ZŠ generála Zdeňka Škarvady.

Šabatová: O přijetí do škol může rozhodovat los

O přijetí dětí do žádaných základních škol by podle ombudsmanky Anny Šabatové neměl rozhodovat čas doručení přihlášky ani výsledky testu školní zralosti. Za vhodnější řešení považuje transparentní losování za přítomnosti zákonných zástupců dětí. „Z pohledu rodičů se toto řešení může jevit tvrdé, protože rozhodování staví na prvku náhody, ale s ohledem na platnou právní úpravu se losování jeví ochránkyni jako nejobjektivnější a nejspravedlivější,“ uvedl úřad ombudsmanky ve čtvrtek v tiskové zprávě.

Rodiče tak zkusí všechno možné, aby na ně své dítě dostali. Včetně úředních kliček. Nejjistější způsob je totiž bydlet v oblasti, ze které škola děti přijmout musí: takzvané spádové. Takové děti mají u zápisu proti dětem bydlícím v jiných částech města přednost. Ale když je „spádových dětí“ moc, tak se stejně na všechny nedostane. Jen liberecká ZŠ Lesní musela loni odmítnout 38 uchazečů.

Rodiče přesto na úřadech houfně mění svá trvalá bydliště, aby šanci svých dětí zvýšili. V Liberci loni napočítali desítky případů. Přesně se to spočítat nedá, to by město muselo dělat namátkové kontroly na uvedených adresách. „Je to jen otázka morálky rodičů, jestli se k něčemu takovému uchýlí,“ komentuje situaci ředitel ZŠ Lesní Jiří Dvořák.

Radnice kapacitu přizpůsobují zbytečně

Přitom právě Liberec předloni své spádové oblasti předělal tak, aby počet míst ve školách odpovídal počtu dětí, které do nich mají přijít. Ale loňský zápis ukázal tvrdohlavost rodičů. Na oblíbené školy se přihlásilo jednou tolik dětí, než podle průzkumu města mělo.

Rodiče se o školy zajímají stále víc

Rodiče se o kvalitu základní školy zajímají mnohem víc než před čtyřmi pěti lety. Do škol se chodí dívat, ptají se na všechno možné. „Jakým způsobem probíhá výuka, jak se učí jazyky, na provoz družiny, jestli se v jídelnách vaří zdravě. A pak jsou dotazy na paní učitelky,“ popisuje ředitelka První jazykové základní školy v Praze 4 Jana Libichová.

Rodiče obvykle navštíví tři až čtyři školy a až pak se rozhodnou. „Ptají se na učitele, kterého budou prvňáci mít. Chtějí vědět, jestli je spíše přísný, nebo tolerantní, často chtějí učitele i vidět. Snažíme se jim to umožnit,“ popisuje ředitel ZŠ v Petrovicích Petr Zeman.

Se „zápisovou turistikou“, jak problém nazývají, radnice nemůžou nic moc dělat. „Jediný způsob, jak toto odbourat, je přesvědčit rodiče, že i ostatní naše školy jsou dobré, nejen dvě, které mají dobrou pověst,“ vysvětluje liberecký náměstek pro školství Ivan Langr.

Zatím se to nedaří, rodiče na dobrou pověst slyší. Třeba ZŠ Lesní spadá do oblasti, kde nežije moc obyvatel, a většinou jsou to starší lidé. „V devadesátých letech jsme naplnili jednu třídu a báli jsme se, že školu budeme muset zavřít. Tak jsme zabrali a vymysleli vzdělávací program, který přitáhne i rodiče z nespádových oblastí. Vyšlo to,“ vypráví Dvořák.

Co rodiče láká? Dobrá atmosféra školy, zaměření na zdraví i učení orientované na praxi. „Možná i to, že jsme normální všeobecná škola. Takových v Liberci zase tolik není. Hodně jich je zaměřených výtvarně, hudebně či jazykově. Když dítě talentované na sport spadá do oblasti se školou zaměřenou na hudební výchovu, tak se rodiče logicky snaží dostat své dítě na sportovní školu v jiném obvodu,“ vysvětluje situaci Dvořák.

Čím lepší škola, tím dražší byt

Zatímco v Česku se kvůli škole rodiče stěhují třeba jen o pár ulic dál, a to ještě jen naoko, v zahraničí je běžné, že se k dobrým školám lidé opravdu sestěhovávají. Tento zvyk a obecně kvalita škol a vliv na budoucí život se intenzivně řeší v zahraničí, hlavně v USA.

Správná škola

Jakou školu ve vašem měste doporučují rodiče, zjistíte na eMimino.cz

„Je celkem přirozené, že kvalitu základní školy v místě bydliště stále více rodičů bere v úvahu, když se musí rozhodnout, kde budou bydlet. Ale stále to je u nás spíše vzácný fenomén. Třeba v USA kvalita školy určuje cenu nemovitostí v okolí,“ uvádí Daniel Münich z institutu CERGE-EI, ekonom zabývající se vzděláváním.

Jeho slova potvrzují mezinárodní studie, které se vztahem mezi dobrou školou a bydlením zabývají. Tento fenomén je patrný nejen v USA, ale také třeba v Paříži či ve Velké Británii.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz