Poslanec Pavel Suchánek

Poslanec Pavel Suchánek | foto: MF DNES

V ODS zuří boj. Po Suchánkovi nechce zrušit anonymní akcie ani Šťastný

  • 173
Vládní návrh regulující anonymní akcie vyvolal rozpory v rámci ODS. Konkrétně je ve hře pozměňovací návrh šéfa rozpočtového výboru Pavla Suchánka, který chce zachovat už vydané anonymní akcie. Nyní ho podpořil i Boris Šťastný. Tvrdí, že vládní návrh je v rozporu s programem ODS.

"Média si z mého pozmněňovacího návrhu vzala jen to nejhorší. Já jsem ale neřekl, že podporuji darebáky, jen říkám, že je takto postavený zákon diskriminační vůči našim podnikatelům, stěžujeme jim tím život a zase po nich něco budeme chtít. A to je přece proti pravicové politice, proti našim ideálům," řekl Pavel Suchánek.

"Podle mého návrhu by měly majetkovou strukturu odtajnit ty firmy, které se ucházejí o veřejné peníze. Ale proč by ji měli odtajňovat i ti ostatní? V tom logiku nevidím. Za mnou stojí mnoho poslanců, ale bojí se hlasovat pro návrh, protože by nám to média zase vyčítala. Moc se takovému tlaku podřizujeme," dodal šéf rozpočtového výboru.

Boris Šťastný souhlasí s vládním návrhem v tom, že je nutné, aby hospodaření s veřejnými penězi bylo transparentní. Zrušení stávajících anonymních akcií je podle něj špatné.

"Dochází tím k brutálnímu u retroaktivnímu průlomu do vlastnictví občanů této země. My neříkáme, že něco uděláme do budoucna, ale že se to vztahuje i zpátky. Je to, jako kdybychom vlastníkům družstevních bytů ve Sněmovně odhlasovali, že každý z nich musí jít a za desítky, stovky tisíc korun se zaregistrovat do nějakého nového registru," vysvětlil svůj postoj Šťastný.

Šťastný: Uvidíme, kdo podlehne vlně populismu

Poslanec doufá, že pro pozměňovací návrh budou hlasovat všichni poslanci ODS, protože vládní návrh je v rozporu s tezemi občanských demokratů, zejména v nedotknutelnosti soukromého vlastnictví. Jistotu ovšem nemá.

"Uvidíme, kdo podlehne vlně populismu a laciným ústupkům od našich ideových principů. To se ukáže při hlasování. Už bylo mnoho příkladů v poslední době, kdy občanští demokraté zradili svůj program a ideové směřování, příkladem může být zvyšování daní," řekl iDNES.cz Šťastný. Pro server Lidovky.cz pak dokonce uvedl, že to bude boj do posledních zbytků sil.

Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy platí pravidlo, že pokud klub nedojde po diskusi k jiné domluvě, platí podpora vládnímu návrhu.

Poslanci tento týden projednávání normy nedokončí kvůli absenci předkladatele, kterým je ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Ten chtěl být projednávání normy přítomen, ve Sněmovně by měl být příští týden.

Podle Bendy právě ministr Blažek musí svým stranickým kolegům na klubu říct, zda trvá na vládním návrhu, nebo zda je ochoten přistoupit na nějakou další, kompromisní variantu. "Chtěl jsem, aby bylo jasné stanovisko ministra," poznamenal Benda. Podle něj bude v úterý Sněmovna o normě nakonec hlasovat.

Podle místopředsedy Sněmovny a někdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) musí občanští demokraté tuto otázku prodiskutovat, aby "nebyli bez dohody postaveni před samotné hlasování". Také podle něj by konečné slovo měl říct navrhovatel, tedy ministr. Pospíšil sám se kloní spíše k tomu, aby prošel původní vládní návrh.

"Většinový názor si myslím, že bude vládní návrh," souhlasí s ním i Marek Benda. Suchánkův návrh je podle něj jeden z typu návrhů, které straně "smrtelně nevadí". Je prý totiž od počátku jasné, že jsou menšinovou představou, pro kterou bude hlasovat jen pět či deset zákonodárců.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video