Afghánští vojáci v provincii Hílmand bojují s Talibanem (20. prosince 2015)

Afghánští vojáci v provincii Hílmand bojují s Talibanem (20. prosince 2015) | foto: Reuters

Taliban na jihu Afghánistánu postupuje, chce zpět svou drogovou baštu

  • 107
Na policejní velitelství v afghánském Sanginu útočí bojovníci radikálního hnutí Taliban. Vojáci se zatím drží, jsou však odříznutí od zásobování jídlem i municí. Radikálové se už zmocnili téměř celého okresu, ze kterého v minulosti řídili obchod s drogami.

Taliban v úterý ráno oznámil, že centrála sanginských policistů už padla do rukou jeho ozbrojenců. Okresní policejní velitel Muhammad Davúd pro BBC uvedl, že radikálové budovu prakticky odřízli od zbytku provincie. Zastavil se přísun jídla i munice pro obránce, bezpečnostní síly se však prý zatím drží.

Taliban se sanginský okres snaží dobýt dlouhodobě. Podle Davúda si jeho útoky za poslední měsíc vyžádaly už 365 mrtvých či zraněných na straně afghánské policie a armády. Vlnu násilí v provincii Hílmand v neděli potvrdil i náměstek jejího guvernéra Muhammad Džán Rasúljár.

Opiová pevnost Talibanu

„Už nemůžu dál mlčet, když Hílmand stojí nad propastí. V okresech Gerešk a Hílmand bylo za poslední dva dny zabito 90 mužů,“ vzkázal podle katarské televize al-Džazíra prezidentovi Ašrafu Ghánímu.

Provinční úřady i místní obyvatelé od neděle varují, že pokud bude Taliban dál postupovat, může brzy ovládnout celou provincii. Státní úředníci v samotném Sanginu už před povstalci ze svých kanceláří utekli.

Údolí kolem města Sangin před časem britská média označila za nejnebezpečnější místo na světě. Patří mezi tradiční centra afghánského obchodu s opiem.

Radikální islamisté z hnutí Taliban, jehož pětiletou vládu nad zemí uťala americká invaze na sklonku roku 2001, si ve městě zřídili jednu ze svých hlavních bašt. Drogy, které tvoří značnou část jeho příjmů, chtěli mít pod kontrolou.

V Afghánistánu zemřelo už 3 500 vojáků ze zahraničí

Taliban v pondělí tvrdě udeřil i na východě Afghánistánu. Při sebevražedném útoku poblíž letecké základny Bagrám, kde slouží vojáci mezinárodní koalice včetně Čechů, zemřelo šest amerických vojáků, kteří byli na hlídce s jejich afghánskými kolegy (více o atentátu čtěte zde).

Posily z Británie

Británie vyslala skupinu svých vojáků do neklidné jihoafghánské provincie Hílmand, kterou ohrožuje islamistické hnutí Taliban. Podle britského ministerstva obrany nejde o bojový výsadek a vojáci budou plnit pouze roli vojenských poradců. V pondělí se islamisté v hílmandské provincii zmocnili strategicky důležitého okresu Sangin.

Zdroj: ČTK

Pondělní atentát navýšil statistiku obětí z řad příslušníků mezinárodní koalice, kterých podle amerického ministerstva obrany v Afghánistánu od podzimu 2001 zemřelo už asi 3 500. Českou armádu zasáhl zejména útok z července 2014, při němž zahynulo pět tuzemských vojáků (vše o něm najdete zde).

Nejvíce mrtvých vojáků si vyžádal rok 2010, kdy jich Taliban v zemi zabil 711. Od té doby počet obětí každý rok výrazně klesá, letos jich je podle CNN zatím 25. Graf počtu obětí přitom téměř přesně kopíruje křivku, která znázorňuje počet amerických vojáků nasazených v Afghánistánu. V roce 2010 jich bylo 100 tisíc, v současnosti sotva desetina.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video