Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bohužel, v New Yorku se mi nedaří, přiznává bývalý ředitel zoo Fejk

  1:09aktualizováno  1:09
O bývalém šéfovi pražské zoo Petru Fejkovi se nedávno psalo v souvislosti s kandidaturou na pražského primátora. Nevyšlo to. Stejně tak mu úplně nevychází ani jeho původní plány, se kterými po dvanácti letech opustil Troju a přestěhoval se do New Yorku, kde řídí Českou národní budovu.

Fejk přiznává, že se mu nedaří prosadit vizi, se kterou vyhrál výběrové řízení na šéfa České národní budovy. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Vaše jméno se v posledních týdnech skloňovalo v souvislosti s možnou kandidaturou na pražského primátora. Chvíli nato jste vydal prohlášení, že kandidovat nehodláte. Ale vážně vás to ani na chvíli nenapadlo?
Napadlo. Úvahám na toto téma jsem se neubránil. (čtěte o spekulacích o kandidatuře)

Kdo vás oslovil? A proč to nevedlo k úspěšnému konci?
Oslovilo mě hned několik stran a uskupení, ale protože jsem je odmítl, nebylo by korektní je zveřejňovat. Naopak potvrzuji, že mezi ně nepatří TOP 09. Zprávy o mé kandidatuře za tuto stranu byly fáma, ke které jsem nedal žádný podnět. Ostatní jednání probíhala vždycky osobně a velmi slušně. Uvědomuji si, že brzy může přijít doba, kdy mi nikdo nic nabízet nebude. Vzal jsem si čas na rozmyšlenou, zodpovědně zvážil všechna pro a proti, včetně rodiny, a vypadla ze mě zamítavá odpověď. A život jde dál.

Možnost stát se pražským primátorem jste tedy zavrhl. Nelákal by vás třeba víc Senát?
Pracoval jsem pro Prahu přes dvanáct let. Znám její problémy víc než dobře. Pokud bych měl možnost uplatnit v komunální politice manažerský přístup k věci, byl bych v ní asi dobrý. Myslím ale, že bych v ní nebyl šťastný. Senát jako pole mé eventuální působnosti mě nezajímá.

Kterou stranu vlastně volíte?
Při posledních volbách jsem volil zelené.

Když jste si nedávno odskočil z New Yorku do Prahy, stihl jste se zajít podívat do zoo, jak si vede váš nástupce Miroslav Bobek?
V zoo jsem zatím nebyl. Slíbil jsem to sobě i zahradě tak minimálně na rok, abych byl schopen se na ni dívat s odstupem. I šmírování jejího webu jsem si zakázal. Informace tak mám pouze z médií nebo od návštěvníků a zaměstnanců, kteří mi píší. Od nich vím, že pan Bobek vyměnil pár dní po svém nástupu celý můj management. Ekonoma, stavaře, šéfy provozu i zoologie, účtárnu, mluvčího, interního auditora, sekretariát... A nahradil je lidmi vesměs z Českého rozhlasu. To mě šokovalo. Nastoupil do úspěšné firmy, která šlape jako hodinky. Plně využívá jejího úspěchu, cestuje, investuje do nákladných projektů. Ale lidí, kteří mu léty tvrdé práce naservírovali tento úspěch pod nos, se po pár dnech zbaví, aniž by se snažil je poznat. Velmi mě to trápí, neboť se cítím za osud těch lidí spoluodpovědný.

Ředitel ZOO Praha Petr Fejk.Ředitel ZOO Praha Petr Fejk.

Petr Fejk

Narodil se 1. září 1964 v Mostě. Vystudoval Filozofickou fakultu UK, obor český jazyk a historie. Do roku 1992 učil na gymnáziu. Další čtyři roky byl majitelem a manažerem hudebního klubu. Je ženatý, má dvě děti.

Ředitel pražské zoo
V roce 1997 se stal ředitelem pražské zoo. V jeho éře prošla zahrada výraznou modernizací a podle časopisu Forbes se v žebříčku nejlepších zoo na světě zařadila na sedmé místo.

Ředitel národní budovy v N. Y.
Na podzim 2009 uspěl v konkurzu na šéfa České národní budovy v New Yorku a po dvanácti letech odešel ze zoo.

Kandidát na primátora?
Před několika týdny bez úspěchu ukončil vyjednávání o kandidatuře na pražského primátora.

Než jste nastoupil do své nové funkce, řekl jste, že po dvanácti letech v čele zoologické zahrady potřebujete radikální terapii. Poskytla vám ji pozice ředitele České národní budovy v New Yorku?
Zbavit se závislosti na zoo je těžké a terapie zatím není stoprocentně úspěšná. Léčba šokem byl určitě dobrý krok a New York v tomto smyslu funguje. Je to obrovská změna pro celou rodinu. Prací v budově už si však nejsem tak jist. Převládá tu rutina.

Jak tráví své dny ředitel něčeho tak vzdáleného, jako je národní dům v New Yorku?
Česká národní budova v New Yorku má obrovský potenciál být společenským a kulturním centrem pro všechny, kteří se zajímají o naši zemi. K dispozici má kino, galerii, knihovnu, velký společenský sál, krajanské patro, generální konzulát, prostor pro restauraci... A deset milionů potenciálních návštěvníků. Mým úkolem je oživit, provozovat a finančně udržet toto centrum a jeho aktivity.

Daří se vám to? Když jsme domlouvali tento rozhovor, optimismus z vás zrovna nečišel.
Bohužel musím potvrdit, že se mi vizi, se kterou jsem vyhrál výběrové řízení, nedaří prosadit. Měl jsem ideu, že nebudeme závislí pouze na státních dotacích a budovu začneme pronajímat. A vydělané peníze budeme používat také na podporu kulturních projektů. K této změně tu ale není vůle. Vytratila se v neuvěřitelném kompetenčním propletenci, kterým provoz budovy v reálu je. Z něj nevycházím jako ředitel s prostorem pro rozhodování, ale jen jako jakýsi moderátor, který stále někam bez výsledku posílá své názory a zprávy. A budova podle mě nežije, jak by mohla.

K čemu slouží Česká národní budova? Má její provozování s rozpočtem 30 milionů korun smysl?
V budově sídlí generální konzulát, který je stoprocentně funkční. Dále místní krajanská organizace, což je původní vlastník objektu, který tu má i dnes po právu rozsáhlá užívací práva. A České centrum, organizující kulturní programy. Zejména ty však trpí nedostatkem financí. Smysl má přitom podle mého názoru pouze aktivní budova, a to jak po stránce programové, tak i rozpočtové.

A co máte na programu například v těchto týdnech?
Pouze kino a výstavu. A Dvořákovu operu Rusalka nastudovanou místními umělci ze společnosti, která se v New Yorku specializuje na výuku interpretace slovanských operních děl v originále. Je to zajímavý projekt, ale není náš. Je to pronájem.

Jaká část budovy je tedy nejvýdělečnější? Není to nakonec čepování českého piva a prodej utopenců v místní hospodě?
Restaurace v naší budově teprve bude, po dokončení rekonstrukce příslušných prostor. A protože její nájemce pomáhá hradit náklady na rekonstrukci, první roky provozu bude mít bez nájmu. Největší příjmový potenciál tak má v budově jednoznačně pronajímání společenského sálu. Ten je schopen vydělat až padesát procent nákladů na budovu i České centrum. Muselo by se však změnit právně-daňově založení domu.

Z vašich slov to na velké nadšení nevypadá. Tušíte, jak dlouho v New Yorku ještě vydržíte?
Přiznávám, že současným stavem nejsem motivován. Úvahy o návratu jsou ale předčasné. Stále věřím, že se mi podaří svou vizi prosadit.

Letos v únoru jste řekl: "Hlavní výhoda přesunu do New Yorku spočívá v tom, že se rodina přesune do velmi drahého města na státní náklady. To říkám otevřeně. Platí mi tu za život včetně bytu a školy pro děti." Byla to nakonec vážně taková výhoda?
Ano. Život v New Yorku je drahý. Bez toho, že mi tu stát pomůže táhnout náklady na byt a školu, bych tu žít nemohl. Především je však třeba říct, že jsem sem přijel pracovat. Kdyby vše běželo podle mých představ, státu by se náklady na můj pobyt mnohonásobně vrátily.

Vaše žena do USA chtěla, děti ne. Jak je to u vás doma dneska?
Jiný než pracovní důvod k nespokojenosti tu není.

Pracovní plány vám v New Yorku nevycházejí, vyšel vám aspoň ten, že budete denně běhat podél pobřeží z domu na Jedenatřicáté východní ulici do práce na Třiasedmdesátou?
Běhám tu pravidelně, jen po jiné trase. Podél East River je bohužel dálnice. Přesunul jsem se do Central Parku. Mám pocit, že je to opravdová Mekka kondičních běžců. Jsou jich tu denně stovky všech možných národností a kulisa je jedinečná. Neuvěřitelně mě to nabíjí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Postoj Pirátů ke kandidátovi ANO se mění. Kvůli SPD a komunistům

Vedení Pirátů komentuje povolební vyjednávání. (31. 10. 2017)

Piráti budou o víkendu znovu hlasovat o tom, zda mají na šéfa Sněmovny podpořit kandidáta ANO Radka Vondráčka, a to...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Za neoznámení sexuálního násilí až tři roky vězení, navrhuje ministerstvo

Ilustrační snímek

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje rozšířit výčet činů, jejichž neoznámení či nepřekažení je trestné, o různé...

Komunističtí poslanci chodili jako tělo bez duše, vzpomíná Kudláček

Libor Kudláček (v popředí druhý zleva) se svými politickými kolegy z Občanské...

Jak málo v listopadových dnech roku 1989 stačilo, aby události změnily člověku život? Libora Kudláčka, spoluzakladatele...

VIDEO: Jak se „estébáci“ domlouvali během demonstrací 17. listopadu 1989

Kordon VB zablokoval dav na Národní třídě, z druhé strany na něj tlačily...

Během událostí 17. listopadu 1989 sehráli významnou roli příslušníci Státní bezpečnosti (StB). Na archivních záběrech...

Dacia Duster 1.2 TCe 2016 · ČR, DPH
Dacia Duster 1.2 TCe 2016 · ČR, DPH

r.v. 2016, naj. 43 km, benzín, 1. majitel
360 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.