Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boháč musí snížit hotel v Krkonoších, jinak mu ho polský stát zavře

  9:46aktualizováno  9:46
Polský multimilionář Tadeusz Golebiewski začal snižovat svůj obří hotel, který postavil v krkonošské Karpaczi na úpatí Sněžky. Do konce roku musí zbourat dvě patra. Pokud by to neudělal, Polsko mu jeho nový hotel s devíti sty pokoji zavře.

Obří Hotel Gołębiewski se nachází v polské části Krkonoš na úpatí Sněžky ve středisku Karpacz. Má téměř devět set pokojů a oproti původnímu projektu také dvě patra navíc, a místo břidlicové střechy plechovou. | foto: www.muzyczneradio.com

Golebiewski chtěl nejprve svést se státem právní bitvu. Nyní ale ustoupil a rozhodl se hotel snížit.

Fotogalerie

"Rekonstrukce mě vyjde draho. Nebudu říkat, jak moc, aby nedošlo k podráždění bank, které nám daly na stavbu úvěr," řekl Golebiewski pro deník Gazeta Wroclawska.

Podle něj se totiž snížení hotelu neobejde bez stavebních úprav již dokončených konferenčních místností, které se v osmém a devátém patře nacházejí.

Nyní Golebiewski zahájil demolici více než tisíce čtverečních metrů v nejvyšší části střechy, jejíž plocha je celkem 30 000 metrů čtverečních. V těchto místech bude skleněná konstrukce, která bude plnit úlohu dodatečného osvětlujícího prvku.

O snížení hotelu rozhodl už začátkem roku ministr kultury Bogdan Zdrojewski. Okresní inspektor stavebního úřadu v Jelení Hoře totiž zjistil, že budova je oproti schválenému projektu o čtyři a půl metru vyšší a místo sedmi pater jich má devět.

"Krajina je příliš velkým bohatstvím, než aby ji narušovala taková stavba," řekl tehdy ministr (více zde).

Stavbu provázejí protesty

Stavbu hotelu, do nějž by se vešlo dvanáct fotbalových hřišť, provázejí nejen protesty veřejnosti a odborníků, ale i skandály. Například když se loni sesula jedna z opěrných zdí nebo když investor místo plánované břidlicové střechy pokryl obří hotel plechovou krytinou.

Hotel Golebiewski

Hotel bude mít po dokončení 902 pokojů, 18 apartmánů, 32 konferenčních místností, několik restaurací. Majitel také uvažuje o stavbě kluziště a lyžařské haly, ve které by se sportovalo po celý rok.

Na nesmyslnost stavby a její nevhodné umístění do krkonošské krajiny upozorňovalo od začátku Jelenohorské sdružení polských architektů, jejichž protestní dopis zřejmě napomohl ministru kultury při rozhodování hotel snížit (o protestech architektů čtěte zde).

"Karpacz je zapsaná v rejstříku památek, a proto objekt nesmí přesáhnout výšku okolních kopců," upozorňoval už začátkem roku 2010 Wojciech Kapalczyňski, ředitel Krajského úřadu na ochranu památek v Jelení Hoře.

Hotel je od loňských Vánoc v dočasném provozu. Tadeusz Golebiewski v něm zaměstnává 250 lidí, což je přibližně polovina plánovaného počtu všech zaměstnanců.

V provozu je 120 pokojů, jejichž cena se pohybuje mezi 450 a 540 zlotými za noc. Hosté mohou užívat 25metrový bazén a mořský bazén s vlnami, solné a sněžné jeskyně nebo vodní park Tropikana.

Hotel stojí kousek od hranic na polském úpatí Sněžky.

Hotel stojí kousek od hranic na polském úpatí Sněžky.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz