Jana Bobošíková při představování svého programu (20. srpna 2009)

Jana Bobošíková při představování svého programu (20. srpna 2009)

Bobošíková vyzve Gandaloviče a Paroubka, chce omezit přídavky na děti

  • 124
Zrušením sociálního příspěvku pro páté a každé další dítě nebo minimálním důchodem pro dlouhodobě nezaměstnané chce voliče zaujmout Suverenita Jany Bobošíkové. Bývalá europoslankyně ve čtvrtek zahájila předvolební kampaň. Sama se na Ústecku postaví Jiřímu Paroubkovi a Petru Gandalovičovi.

"Přídavky na děti budeme navrhovat progresivním způsobem," zdůraznila Bobošíková.

Její plán spočívá v tom, že na první dítě by rodiče dostávali menší příspěvek, na druhé a třetí by stoupal. Na čtvrté dítě by opět klesl a na páté a každé další dítě by nedostali nic. "Stát už nemá prostředky, aby na tyto děti přispíval. Totéž navrhujeme s porodným. To by rodiče dostávali pouze na první čtyři děti," řekla novinářům Bobošíková.

Kromě sociálních dávek chce změnit i systém důchodového pojištění. "Je nutné definovat minimální důchod pro ty, kteří dlouhodobě nepracují nebo nemají odpracovaná léta. Není možné, aby člověk s nižším platem měl menší základ pro výpočet důchodu než ten, kdo od roku 1989 nepracuje a důchod se mu vypočítává z průměrné mzdy," zmínila další z programových cílů bývalá europoslankyně.

Mezi další cíle její strany patří plošné snížení platů politiků o 30 procent, zprůhlednění vyplácení poslaneckých náhrad, zvýšení daní ze sázek a hazardu nebo zeštíhlení vládního kabinetu na dvanáct členů.

Například otázka platů politiků je nicméně předvolebním evergreenem, ke kterému ve dvousetčlenné Sněmovně po volbách zpravidla "schází politická vůle" nebo "široká shoda na tak zásadní změnu".

Samotná Bobošíková bude kandidovat v "nabitém" Ústeckém kraji - postaví se tu Jiřímu Paroubkovi (ČSSD) a Petru Gandalovičovi (ODS), kteří si tak po třech letech zopakují souboj z minulých sněmovních voleb.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video