Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bobošíková: Stálo to za to

  22:25aktualizováno  22:25
P r a h a - Jeden z hlavních aktérů krize v České televizi, Jana Bobošíková, připouští, že "vzbouřenci" vyhráli. "Pokud budu odvolána, rozhodně se nezabarikáduji ve své kanceláři. Vezmu si mobil a tašku a půjdu domů," říká Hodačova ředitelka zpravodajství.

Bobošíkové zamkli studio
Poslanci vyzvali ředitele Hodače, aby odstoupil. Až odejde, budete asi muset odejít i vy. Jste na to připravena?

Na to jsem připravena od prvního okamžiku. Už když jsem si převzala z rukou ředitele Hodače jmenovací dekret, věděla jsem, že můj čas v ČT není určován mými schopnostmi, ale někým jiným - parlamentem, Radou ČT nebo i novým ředitelem. Ale rozhodně ne vzbouřenci. Ti mě opravdu k ničemu nedonutí.

Vy jste tam vstupovala s tím, že vaše působení nebude mít dlouhé trvání?

Já jsem tam šla s tím, že můžu být za této situace kdykoli odvolána. Jak si vůbec můžete myslet, že jsem si snad mohla myslet, že je to na furt? To si myslí ti ve velíně, ale já jsem si to nemyslela.

A stálo vám to za to?

Mohu vás ujistit, že i kdyby mě někdo v této minutě odvolal, tak je to nejcennější životní zkušenost. Jak lidská, tak pracovní.

Byla byste ochotna a schopna se do ČT vrátit?

Tohle se musí rozlišit: do ČT jako veřejnoprávní instituce vždycky. Ale do té okupované ČT už nikdy.

Jak z této krizové situace v ČT ven?

Nyní už se scházejí politická grémia. Tak to teď musí vyřešit páni politici až do konce: musí přijmout zákonná opatření, aby nastolili nové vedení.

Neznamená to, že poslanci vyberou České televizi nové vedení, také to, že vlastně "vzbouřenci" vyhráli?

No, do jisté míry vyhráli. Ale nikoli silou svých argumentů, ale tím, že sprostě zneužili obrazovku a výrobní prostředky veřejnoprávní televize. Podívejte se do historie: každý, kdo zneužije média, většinou vyhrává.

Takže to nebyl podle vás "nefér" boj?

Ano, byl velice nefér. Zneužili obrazovku, svolali lidi a politici pak ustoupili tlaku Václaváku.

Co budete dělat dál, pokud budete odvolána?

Vrátím se ke svým internetovým novinám a pravděpodobně si vezmu dovolenou, protože jsme s manželem zrušili Vánoce, takže sobě i dětem to budu chtít nějak nahradit.

Jak to vypadá na Kavčích horách dnes?

Dneska na Kavkách vládne naprostá anarchie, každý si tam teď vstupuje do vysílání, kdy chce.

Kdo je za to odpovědný?

To je složité. No samozřejmě, že za to může nebo spíš za to nese odpovědnost generální ředitel.

Ale ten hlavně nedostal ani šanci tuto organizaci řídit. V den, kdy nastoupil, tak se k němu prostě všichni otočili zády.

Neznamená to, že generální ředitel není schopen v televizi udržet pořádek?

Jak není schopen? Tomu se bráním! Ředitel Hodač vešel do televize a nikdo se s ním nebavil. Na Kavčích horách je například osm studií a ani do jednoho já nemám přístup!

Brání vám vstupovat do studií?

Prostě se se mnou nikdo nebaví. Já nemám klíče od studií, zavolám na technické pracoviště a tam mi řeknou, že mě tam nemohou pustit. Šéf výroby ve zpravodajství mi řekne: já pro vás nic vyrábět nebudu. Kazety se podivně ztrácejí nebo mi řeknou, že mi je prostě nevydají. Já se přece nebudu s nikým prát o klíče!

Odkud se dostáváte do servisu České tiskové kanceláře?

Na internetu - na Českých novinách nebo na mém internetovém deníku Interview21, kde je ČTK také. Já osobně mám ještě několik přístupů do servisu ČTK, které si sama platím. Rozhodně to není pirátské, je to takový můj dar České televizi.

Tím, že překrýváte zpravodajství "vzbouřenců", mnohdy překryjete i reklamy. Budete reklamním agenturám nahrazovat ztracený čas?

Je to potom na jednání nebo se to bude muset vyřešit prostřednictvím obchodního práva. Ale je otázka, jestli k tomu my budeme mít ještě čas...

Na čem to záleží?

No, to záleží na páteční schůzi poslanců. Jestli přijme nějaký zákon, podle kterého odvolá ředitele, nebo zvolí novou radu, která udělá totéž. Ale to já nevím.

Domníváte se, že vaše zpravodajství je vyvážené a objektivní?

Děláme pro to všechno, ale jsou tam chyby, já je přiznávám.

Jaké konkrétně?

No třeba v sobotu šestého ledna, když jsme v Událostech neinformovali o výsledcích poslanecké schůze. To bylo opravdu, ale opravdu neštěstí. Odmítám, že bychom to chtěli zatajit. Teď už ale asi nikomu nevysvětlím, že to nebylo záměrně.

Byl za tuto chybu někdo potrestán? Dostal třeba pokutu?

Editorovi, který byl za to odpovědný, jsem chybu vytkla. Ale myslíte, že by měl dostat pokutu v době, kdy i přesto, že má uzavřenou smlouvu, tak neví, kdy a zda vůbec někdy dostane zaplaceno?

Tím se dostáváme k vašemu týmu. Kdo se k vám hlásí?

Měl byste vidět ten štos nabídek, které mi chodí. Vysokoškolsky a jazykově vzdělaní lidé, kteří se mi hlásí. Já ty lidi ale nemám kam dát, já prostě nemám prostory.

Ale kdo to je?

V tuto chvíli jsou v terénu a točí: Ondřej Vaněk - bývalý novinář z televize, Jirka Boháček Nova a Radiožurnál, Tonda Zelenka - Radiožurnál, Veronika Skořepová - TV Prima, Dušica Zimová - Český rozhlas, paní Spoustová - ČT a naposledy nastoupil z TV3 - David Garkisch.

Hlásí se mi hodně lidí, já se s nimi sejdu, zjistím, co umějí a neumějí, ale pak je nemám kam dát.

Co jim tedy nabízíte?

Všem jim otevřeně řeknu, že jediné, co jim mohu nabídnout, je velmi krátkodobá smlouva na velmi nízký honorář. Většina z nich měla například smlouvy do osmého ledna, které skončily a dnes je budeme obnovovat. A peněz jim nemohu dát také moc, protože nemohu rozhazovat.

Čím si vysvětlujete ten zájem? Když to není práce ani ve slušných podmínkách, ani dobře placená?

Je to o tom, kdo je novinář a kdo ne. Někdo je novinář - revolucionář, má velín, televizní restauraci a svůj mobil. A na druhé straně je pak někdo, kdo má za sebou slušnou profesní kariéru, a přesto si vezme svůj zimník a jde do této nejistoty. Do podmínek, ze kterých, co si budeme nalhávat, v této situaci vůbec nic nekouká. A já si jich vážím.

Lidé zavření ve velíně vůči vám cítí určitou nenávist. Čím si to vysvětlujete?

Víte, to je něco, o čem nechci moc mluvit, protože mám určitý pud sebezáchovy. Ale bude to také tím, že lidé, kteří mě znali ještě z působení v televizi, věděli, kdo si tykal s jakým politikem. Já jsem si s nimi nikdy netykala.

Když se podíváte zpátky, tak moji kolegové byli u některých politiků oblíbení, já ne.

Vy máte ale dobrý vztah s předsedou ODS Václavem Klausem.

Ano.

Není to v rozporu?

Já bych vám velice doporučovala, abyste si vyhledal archivní materiály. Tam byste si našel, že jsem to byla já, komu Václav Klaus odcházel studia.

Pak jste však u něj byla zaměstnaná?

On mne požádal o spolupráci, a asi si myslel, že jsem profesionál.

Jak jste se seznámila s panem Hodačem?

Pana Hodače jsem poprvé viděla někdy v létě loňského roku, kdy odmítl přijmout do vysílání můj ekonomický pořad. Pak jsem ho viděla až 23. prosince.

Když vám odmítl pořad, to jste spolu asi neměli moc dobré vztahy?

Vy vycházíte z toho, že když se jednou dva lidé nedohodnou, tak musí mít a priori špatné vztahy? To já odmítám. Pan Hodač byl tehdy ředitel zpravodajství a měl pravomoc přijmout či odmítnout pořad. Využil pouze svých pravomocí.

Již dříve jste se údajně vyjádřila, že pan Hodač práci v televizi nerozumí.

Když jsem ho viděla vloni na jaře v klubu Netopýr, tak jsem se někde vyjádřila, že se mi nelíbí, že ČT má ředitele, který nezná řazení zpráv. A na tom trvám. Jenže pan Hodač už dneska neřídí zpravodajství, na to má mne. On nyní řídí televizi.

Jak vám Hodač nabídl místo ředitelky zpravodajství?

Zavolal mi, jestli bych s ním nechtěla spolupracovat. Mimochodem, s panem Hodačem například jsme dodnes nemluvili třeba o platu. A jsme opět u toho: buď chcete teplý velín a plat, nebo vidíte kritickou situaci, která se někam hrne, a jdete pracovat. Já jsem dlouho neváhala a udělala jsem to druhé.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz