Jana Bobošíková končí vysílání zpráv svého týmu

Jana Bobošíková končí vysílání zpráv svého týmu - Ředitelka zpravodajství České televize Jana Bobošíková oznámila v nočním zpravodajském pořadu Události plus, že se rozhodla ukončit vysílání vlastních zpráv. (9. ledna 2001) | foto: Repro ČTK/Česká televize

Bobošíková skončila

Ředitelka zpravodajství ČT Jana Bobošíková oznámila, že z rozhodnutí nového vedení ČT vysílání jejího týmu končí. Všechny zpravodajské relace budou nadále vysílat už jen stávkující zaměstnanci ČT. Její poslední hlavní zpravodajská relace Události začala s desetiminutovým zpožděním. Navíc byli diváci svědky značné improvizace. Zástupci Českého armádního filmu v Hlubočepích odmítali jejímu týmu přístup k technice a připraveným zprávám. Večerník v 18 hodin tým Bobošíkové neodvysílal a na obrazovkách se objevila známá Hodačova výzva, aby státní orgány ČR zajistily legální vysílání.

VÝVOJ KRIZE V ČT V ÚTERÝ 9. LEDNA JSME PODROBNĚ SLEDOVALI ZDE

Bobošíková řekla v závěru nočního zpravodajského pořadu Události plus, že se rozhodla vysílání vlastních zpráv ukončit. Učinila na základě rozhodnutí současné zástupkyně generálního ředitele ČT Jiřího Hodače Věry Valterové.

Zpravodajství tak bude nadále vysíláno původní redakcí z Kavčích hor. Adam Komers za krizový výbor stávkujích ale iDNES potvrdil, že vzbouřenci stále nemají důvod vyklidit zpravodajský velín.

Rozhovor s Janou Bobošíkovou čtěte ZDE
Před tím Bobošíková vysvětlila odpolední spor o přístup do studia armádního filmu. Řekla, že ho zapříčinilo nedorozumění mezi oběma stranami. "Jestli tady v mezičase vznikly nějaké vášně, tak mi nezbývá, než se za ně omluvit," uvedla. Dodala, že se nakonec naprosto korektně s majiteli objektu dohodla.

"Nemuseli jsme zasahovat ani domluvou," řekl na místě policista, který k incidentu přijel. "Nevíme, kdo nás přivolal, protože to bylo na linku 158," dodal.

Český armádní film podle editora Stanislava Kněnického odmítl vydat techniku s tím, že je to zástava za nájemné. Podle Kněnického je obvyklé nájemné za podobné studio mezi 70 tisíci a 100 tisíci korunami měsíčně, Český armádní film však nyní
požaduje 25 tisíc denně bez dalších poplatků. Původní pondělní dohoda však podle něj zněla na částku daleko nižší.

Druhý prohram ČT vysílal po dlouhé době bez přerušení zpravodajský pořad vzbouřenců 21.

Hodačův ředitel výroby rezignoval
Hodačův tým postihla už odpoledne další rána: ředitel výroby a techniky České televize Jan Novák totiž dopoledne rezignoval na svou funkci. Je to první případ, kdy odchází člen vrcholného managementu jmenovaný generálním ředitelem Jiřím Hodačem.

Novák rezignaci zdůvodňuje tím, že kvůli už třetí týden trvající krizi nemohl uskutečnit své plány.

To znamená zajistit zákonné vysílání a posléze zefektivnit výrobu v ČT.  "Domnívám se, že moje rezignace může přispět k uklidnění situace," řekl Novák.

Nové vedení udělalo vstřícný krok vůči stávkujícím redaktorům
Nové vedení ČT udělalo první vstřícný krok vůči vzbouřeným zaměstnancům. Hodačem najatá bezpečnostní služba v noci odvolala své hlídky a přestala střežit zpravodajský velín. Odvolání ochranky potvrdil i Pavel Bobošík, Hodačova pravá ruka.

Černí šerifové hlídali vstupy do velína zpravodajství na Kavčích horách od 31. prosince. Velín stále vzbouření redaktoři odmítají opustit. Vysílají z něj vlastní zpravodajství.

Vyzval prezident k nerespektování zákonů?

Hodač rezignovat nehodlá
Jiří Hodač se přes nejrůznější výzvy nechystá rezignovat. Na dotaz ČTK to večer uvedla jeho současná zástupkyně Věra Valterová. Hodač před tím informoval, že pokud bude z funkce odvolán, bude toto rozhodnutí bez výhrady ctít.

Rada ČT i přes přání Poslanecké sněmovny včera Hodače neodvolala. Jen vyzvala nové vedení televize, aby začalo jednat se stávkujícími zaměstnanci. Ti se už ale nechali slyšet, že nemají s kým jednat, když nové vedení televize nepovažují za legitimní.  "Snažíme se tak vytvářet takové podmínky, aby docházelo k nějaké stabilizaci," řekl Hodačův konzultant Pavel Bobošík.

Mluvčí krizového výboru stávkujících Adam Komers Českému rozhlasu potvrdil, že stávkující zatím nikdo z nového vedení ČT nekontaktoval.  

Stávkující výbor zaměstnanců ČT, kteří protestují proti Hodačově zvolení generálním ředitelem, tento krok vítá. Trvá však na splnění svých ostatních požadavků, zejména na ukončení cenzury vysílaných pořadů, odstoupení Hodače a jím jmenovaných pracovníků a odstoupení Rady ČT.

Velká rada chce pomoci
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se dnes rozhodla nabídnout parlamentu zprostředkování řešení krize v ČT a převzetí některých kompetencí Rady ČT na omezenou dobu. Někteří zákonodárci podle ní o zmíněném návrhu byli večer již informováni.

Bobošíková vysílála zpravodajství z nového studia
Redaktorka Dana Makrlíková z týmu Jany Bobošíkové odmoderovala polední zprávy bez jediného obrazového příspěvku. Za moderátorkou už není naklíčované pozadí zpravodajského velína. To znamená, že se relace formálně vrátila o několik dní zpět.

Stávkujícím zaměstnancům se ve 13 hodin z velína podařilo proniknout do vysílání ČT1 a odvysílat mimořádné zprávy. V pozadí bylo poprvé po dlouhé době vidět obvyklé prostředí newsroomu. Za moderátorkou Kateřinou Blechovou už nestáli protestující redaktoři.

O zasedání rady více ZDE

Dostál nechce řídit televizi
Ministr kultury Pavel Dostál nepředpokládá, že by po odvolání současné Rady ČT dočasně řídil televizi jako vládní zmocněnec. O této variantě dnes informovaly Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes. "V případě, že Jiří Hodač neodstoupí nebo nebude odvolán, navrhne ministerstvo kultury přechodné opatření v zákoně o ČT," uvedla Dostálova mluvčí Dita Fuchsová. (Poslechněte si ministra Dostála ZDE)

Rada ČT jen vyzvala vedení, aby jednalo se stávkujícími
Navzdory výzvě Poslanecké sněmovny Rada České televize o odvolání Jiřího Hodače v pondělí večer ani nehlasovala. Návrh několika členů na hlasování o setrvání Hodače ve funkci neprošel. 

Rada schválila rozpočtové provizorium ČT na první čtvrtletí roku 2001 a vyzvala vedení ČT, aby začalo jednat se stávkujícími zaměsnanci. Věry Valterová, kterou Jiří Hodač pověřil svým zastupováním, oznámila, že se o to vedení v úterý 9. ledna pokusí.

Fotografieaudio a video (návrat Hodače z nemocnice) z 8. ledna

Po jednání s radními oznámil finanční ředitel Jindřich Beznoska, že rada by měla 23. ledna schválit konkrétního auditora pro připravovanou rozsáhlou kontrolu hospodaření ČT. V Poslanecké sněmovně však sílí hlasy, že rada bude už 12. ledna odvolána.

Hodač dal najevo, že výzvě Poslanecké sněmovny také jako rada nevyhoví a nehodlá sám odstoupit.

Rada: o kvalitě zpráv se nehlasovalo
Rada ČT se měla zabývat také kvalitou a objektivitou zpravodajství připravovaného týmem Jany Bobošíkové. Verdikt v této věci však radní nevynesli, o kvalitě zpráv ani nehlasovali.

ČSSD: Ignorování parlamentu je nepřijatelné
Kvůli situaci na Kavčích Horách se večer mimořádně sešlo i předsednictvo ČSSD. Předsednictvo ČSSD označilo za nepřijatelné, že generální ředitel a Rada ČT ignorují usnesení sněmovny. "Všichni zastáváme názor, že usnesení sněmovny se musí respektovat," řekl po zasedání předseda ČSSD Miloš Zeman.

Předsednictvo ČSSD proto vyzvalo sociálnědemokratický poslanecký klub, aby inicioval návrh novely zákona o České televizi tak, aby byl urychlen odchod generálního ředitele ČT a ukončen mandát nynější rady.

Hodače pustili z nemocnice
Generální ředitel ČT Jiří Hodač opustil v pondělí 8. ledna kolem půl sedmé večer motolskou nemocnici, kam byl minulý týden převezen kvůli náhlému kolapsu. Z nemocnice odešel v doprovodu své ochranky, aby se vyhnul novinářům, kteří na něj přes tři hodiny čekali.

Hodač před odchodem z nemocnice novinářům vzkázal po pracovníku tiskového oddělení nemocnice, že s nimi nechce hovořit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video