Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bobošíková: Pozvu Železného do Sedmičky

  0:01aktualizováno  0:01
Několik dnů v týdnu pomáhá svému muži vybírat nový design pro výrobky jeho sklářského impéria. V neděli se mění v nekompromisní moderátorku nejsledovanější politické diskuse v českých televizích: Jana Bobošíková.

Letošní novoroční Sedmička na Nově měla poprvé po letech úplně nové obsazení. Střetli se pánové Topolánek a Špidla. Cítila jste nějaký rozdíl oproti minulým letům a debatám Klaus - Zeman?

To je spíš na divácích, aby posoudili, jak na ně politici působí. Pro mě je to úplně stejná práce jako s těmi předchozími. Prostě připravím se, přijdu minutu před vysíláním do studia a jedeme.

Každý host přece argumentuje jinak, jinak se chová k vám...

Víte, já to zase tak nerozlišuju. Jsou to prostě politici, kteří přicházejí s několika naprosto legitimními zájmy: říci co nejvíce ze své politické koncepce, "urvat si" co nejvíc prostoru a v okamžicích, kdy jsou v úzkých, co nejrychleji utéci od tématu. Dělají to všichni politici. Žádný velký rozdíl mezi nimi nevidím. Navíc jsem si před dvěma lety při televizní krizi ověřila, čeho je politik jako člověk schopen. Už mě nemají čím překvapit.

Myslíte ale, že se po té zkušenosti dokážete chovat ke všem politikům stejně? K těm, co nocovali na protest proti vám ve velíně, stejně jako k těm, kteří vás podporovali?

No tak to snad vidíte na obrazovce, ne?

Stojí vás to hodně přemáhání?

Vůbec ne. Nechci už rozebírat televizní krizi, ale tehdy politici opravdu nestáli proti mně nebo za mnou. Ti lidé stáli bohužel proti sobě. Já se necítím být objektem té krize, neberu to osobně. Jen mi zůstalo v hlavě, čeho jsou schopni.

K některým politikům přece jen máte bližší vztah. Když Václav Klaus v říjnu oznámil, že opouští čelo ODS, napsala jste, že odchází jediný důstojný protivník levice, kterého všichni okopávali do kotníků. Už jste se s jeho odchodem vyrovnala? Vypadala jste, že vás to hodně zasáhlo.

Podívejte se, to je vaše hodnocení. Zasáhlo nezasáhlo. Já si prostě myslím a na tom trvám, že po něm na pravici nezůstalo příliš mnoho výrazných osobností. To je vše.

Myslíte si, že Václav Klaus je nejvhodnějším kandidátem na prezidenta?

Myslím, že jsou dva srovnatelní kandidáti, a to je Václav Klaus a Miloš Zeman.

V čem by byli dobří prezidenti?

Myslím si, že by dokázali reprezentovat republiku a že by dokázali - byť to zní sebeparadoxněji - převzít žezlo po Václavu Havlovi v tom smyslu, že by nebyli loutkami v rukách politických stran.

Váš názor na budoucího prezidenta lze poznat i během debat. Teď v prosinci jste na jednoho z kandidátů, lidovce Petra Pitharta, vytáhla padesát let starou historku, kdy se měl jako dítě ve škole posmívat dceři politického vězně...

... ne ne ne. Tu historku jsem vůbec nevytáhla já. Tu historku vytáhl magazín vašeho deníku.

Tam se objevila před sedmi lety. Vy jste ji teď najednou, měsíc před volbou prezidenta oprášila, aniž byl ve studiu ten, koho se týká.

To přece není najednou. Mohu vás ujistit, že od chvíle, kdy se Petr Pithart stal kandidátem na prezidenta, tak mi takových dopisů chodí desítky. Tenhle konkrétní příklad mi přišel snad pětkrát. To není žádné "vytahování". To je pouze reflexe toho, jaké informace mi sdělují občané ve chvíli, kdy zjistili, že kandidátem na prezidenta bude pan Pithart nebo pan Motejl. O něm jsem zase dostala spoustu dopisů, které se týkají jeho působení na Nejvyšším soudu na konci 60. let. Pokud se přesvědčíme, že to sedí, tak to samozřejmě použijeme.

Proč jste se na to nezeptala přímo Petra Pitharta?

Kdybych to měla v ruce ve chvíli, kdy tam byl Petr Pithart, samozřejmě bych se ho na to zeptala.

Tak proč jste ho nepozvali?

Kvůli jedné větě? Když byl Petr Pithart v Sedmičce počátkem listopadu, hovořili jsme o tom, proč podpořil raději exkomunistu Štěcha namísto exchartisty Litomiského. Na to mě taky upozornili diváci. Prostě to, co jsem měla v té době v ruce, co jsem ověřila, jsem použila.

Na Zemana s Klausem vám dopisy nechodí?

Budete se divit. Neustále na to čekám. Ale na Klause mi přišel jediný: zeptejte se, jestli si vezme na Hrad manželku, nebo milenku. To jsem se zeptala pana Zahradila, ten prohlásil, že manželku.

Máte ráda Petra Pitharta?

Mám k němu neutrální vztah.

Vybíráte si hosty do Sedmičky sama?

Vůbec ne. Hosty zásadně vybírá kolegyně Věra Dušková, která už dlouhá léta ten pořad dramaturgicky vede. Samozřejmě to spolu konzultujeme, ale ona je tím člověkem, který má to právo veta.

Proč se ptáme: politici velmi touží chodit do debat, jako je ta vaše, hlavně před volbami. Vy jste letos v kampani zjevně preferovali strany smluvní opozice a komunisty. Od konce března do voleb v červnu to bylo devět členů ODS, osm z ČSSD, čtyři komunisté a dva politici tehdejší Koalice. Připadá vám to před volbami vyvážené?

To je otázka, co berete jako čas před volbami. My máme pokyn, že v průběhu roku se tam musí dostat takové zastoupení stran, které odpovídá poměru sil ve sněmovně.

Takže to vyvažujete zbytkem roku?

Ano. A jestli tam najdete nějaké takovéhle politické preference, já o tom tedy nevím. Ale já to opravdu nesleduji, abych vám teď dokázala přesně v procentech říct, kdo měl největší zastoupení.

Kolik lidí má vlastně tým, který připravuje Sedmičku?

Tým jsme jen my dvě, dramaturgyně Věra Dušková a já.

Jak vypadá týden moderátorky, která má podle pohledu zvenčí hodinu práce týdně v neděli?

Nejsem zaměstnankyní TV Nova, jsem jejím smluvním partnerem. A jak to vypadá? Řekněme, že několik dnů v týdnu pracuji pro svého muže, a tak čtyři dny v týdnu pracuji pro doktora Železného.

Co děláte pro svého muže?

Snažím se oslovovat nejrůznější výtvarníky, snažím se poznat jejich práci, poznat moderní design ve skle a potom je propojit se sklárnou, ve které podniká můj muž.

Před dvěma lety během krize v ČT jste kritizovala stávkující redaktory, že zneužívali obrazovku k prosazování vlastních zájmů. Jak byste nazvala to, když Vladimír Železný během své kampaně do Senátu měl jako jediný kandidát každý týden půlhodinový pořad?

Nijak. Prostě on je ředitelem televize. Vy máte pocit, že si tam dělal volební kampaň?

Minimálně to byla výhoda, kterou nikdo z kandidátů neměl. Je to fér hra?

Nikdo z kandidátů nebyl ředitelem televize, pokud jsem si všimla.

Otázka zněla, jestli to bylo využívání televize v jeho osobní prospěch?

Absolutně ne. Ředitel Železný ten pořad dělá, co Nova existuje, a nevidím jeden jediný důvod, aby někdo, kdo vstupuje do politiky, musel přestat dělat svoji práci. Doufám, že u nás nikdo takhle diskriminován nebude. Jiná je otázka, jestli - jak naznačujete - ten pořad zneužil ve svůj prospěch. Já o tom nevím.

Vy se na ten pořad nedíváte?

Čas od času ano, ale ne pravidelně, řekněme tak na půlku.

Pozvete pana Železného někdy do Sedmičky?

Zeptejte se doktorky Duškové. Mně by se to jednoznačně líbilo. (Během rozhovoru Jana Bobošíková s dramaturgyní Duškovou telefonicky domluvila, že Železného opravdu pozvou.)

Jste známá tím, že se s nikým nemazlíte. Položila byste mu otázku: "Pane senátore, proč nemáte odvahu sám požádat Senát, aby vás zbavil imunity a vy čelil trestnímu stíhání jako obyčejný občan?"

Pokud bych se přesvědčila, že tato otázka, jak ji kladete, má relevantní a pravdivé jádro, pak bych mu ji položila.

Myslíte, že by měl Senát pana Železného vydat?

Ale to já nevím.

Jste přece politická komentátorka. Vy máte na takovou výsostně politickou věc vlastní názor?

Co je výsostně politická záležitost?

Jestli Senát vydá člověka, který byl stíhán už dávno předtím, než se stal senátorem.

O tom snad rozhodují senátoři. Sám Železný říká, že se těší, až se senátoři seznámí s jeho spisem. Nezlobte se, já ho opravdu neznám.

Z toho, co o tom jako dobře informovaný člověk víte, názor nemáte?

V tuhle chvíli nemám. Ale ve chvíli, kdy by to mělo být obsahem Sedmičky, kdybych se na to musela připravit, tak bych zřejmě nějaký názor získala. A pokud jde o otázky, položila bych opravdu jakoukoliv.

Na podzim 2001 jste téma Železný pojala velmi emocionálně. V podstatě jste ve svých otázkách hostům novináře obvinila z toho, že vedou proti Železnému kampaň.

Za tím si stojím. Já mám s mediálními kampaněmi proti své osobě zkušenosti a za touhle otázkou si naprosto stojím. Vím, čeho jsou média schopna.

Považujete způsob, jakým jste vy ve vaší Sedmičce a TV Nova referovaly o kauzách svého ředitele, za vyvážený a objektivní?

Jednoznačně. Jednoznačně.

Podporujte vstup do Evropské unie?

Jednoznačně.

Ale na jaře, v době, kdy se zejména ODS a ČSSD v kampani předháněly v obhajobě národních zájmů, jste v Sedmičce kladla zneklidňující otázky, zda se bude země schopná bránit nárokům sudetských Němců. Už se nebojíte?

Bojím, i na základě výroků německých politiků. Obava samozřejmě zůstává.

Od září 2001, kdy jste začala Sedmičku moderovat, až do začátku roku 2002, kdy to téma vytáhla ODS, jste ale o obavách ze sudetských Němců nikdy nemluvila. Co se změnilo?

Ale tam se přece začala odehrávat spousta věcí, například pan arcibiskup Graubner sloužil mši na sudetoněmeckých dnech... Nevybavuji si už dnes opravdu přesně, jaký byl první impulz, ale rozhodně to byla reportáž v Televizních novinách. Berte to tak, že se politici rádi chytí toho, co zvednou novináři.

Napadlo vás už někdy, že půjdete sama do politiky?

Neříkám, že mě to nenapadlo, ale myslím si, že ještě nepřišel ten správný čas.

Čili jednou přijde?

Možná. Neodříkám se toho. Nevím to na sto procent, nevím, co přijde, ale neodříkám se toho. Třeba vím, že už nikdy nebudu lékařkou nebo modelkou...

V jaké straně si dovedete sama sebe představit?

To opravdu nevím.

Jistě máte nějaký politický názor.

Řekla bych, že můj názor je liberálně-konzervativní, ovšem jestli bych se angažovala ve stranách, které si tak v roce 2003 říkají, opravdu nevím.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Současného prezidenta Zemana by podle průzkumu volilo 41,5 procenta lidí

Prezident Miloš Zeman v Jeseníku na tiskové konferenci na závěr své třídenní...

Současný prezident Miloš Zeman by v prezidentské volbě nyní získal 41,5 procenta hlasů. Bývalého předsedu Akademie věd...

Reklamy na Zemanovu knihu obklopily silnice. Podle odborníků se nevyplatí

Reklama na novou knihu Miloše Zemana Dokážeme si vládnout sami

Dokážeme si vládnout sami, hlásá titul nové knihy prezidenta Miloše Zemana. Reklama na publikaci je v posledních dnech...

Mluvili jen tři. Nikoho z kandidátů jsme nezvýhodňovali, tvrdí pořadatelé

Prezidentští kandidáti Marek Hilšer, Jiří Drahoš a Pavel Fischer promluvili 17....

Vlna kritiky se snesla na organizátor Festivalu svobody, který se konal v Praze v rámci oslav výročí 17. listopadu. Na...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.