Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Blýská se velrybám na lepší časy?

  0:01aktualizováno  0:01
Zachraňte Williho nebo Bílá velryba, to jsou jen dva nejznámější filmy, ve kterých hrají hlavní roli kytovci. Nyní jsou mnozí zástupci tohoto savčího řádu v lepším případě ohroženi, v horším případě jsou na pokraji úplného vyhynutí.

Alarmující situace, kterou vyvolal nadměrný výlov nejen kytovců, ale také jejich potravy, vedla v roce 1986 k vytvoření Mezinárodní velrybářské komise (IWC), jejímž cílem je zabránit vyhynutí těchto unikátních zvířat.

Jedinou možností, jak uchránit kytovce před jejich osudem, bylo zavedení moratoria na lov. Ani to však situaci zcela nevyřešilo, protože tradiční velrybářské mocnosti, jakými jsou Japonsko, Norsko či Island, tento zákaz obcházejí.

Japonci například za rok smějí zabít více než 700 velryb, a to v rámci mnoha výjimek, které si vyvzdorovali na IWC. Vylovené kusy mají sloužit k vědeckým účelům, často však končí na místních tržištích. Velrybí maso totiž patří k vyhlášeným specialitám.

Po berlínském zasedání IWC se zdá, že by se situace mohla zlepšovat. Protivelrybářské státy, kam patří například USA, Velká Británie či Německo, prosadily na úvod výročního zasedání komise účinnější kontrolu, která zahrnuje vytváření pásem pro ochranu velryb a jiných mořských savců.

Tuto "berlínskou iniciativu" schválili zástupci 25 států. Proti bylo 20 států, mezi kterými nešetřilo kritikou Japonsko. Jeho zástupce Minoru Morito varoval, že by Japonsko mohlo z IWC odejít.
 
Kytovci proti civilizaci
Komise rovněž schválila vytvoření ochranného výboru v rámci IWC, který by se měl zabývat mnohými riziky, jež kytovcům připravil rozvoj civilizace. Japonsko a Norsko však prohlásily, že se práce výboru nebudou zúčastňovat.

Experti již delší dobu poukazují na americké sonary, které poškozují orientační smysl mnoha kytovců. Velký problém představuje také znečištění moří a hluk, jejž vytváří komerční provoz na frekventovaných linkách křížících  migrační dráhy velryb.

Zdaleka nejvíce kytovců však uhyne v důsledku komerčního rybolovu - zamotají se do sítí a utopí se. Podle mezinárodní ekologické organizace World Wildlife Fund (WWF) takto za jediný rok uhyne přes 300 000 kytovců, což představuje více než 800 kusů denně.

Většinou jde o menší druhy, které se nemohou samy vyprostit. Andrew Read, místopředseda příslušného výboru WWF, k tomu řekl: "Tato úroveň úhynu významně přispívá ke snižování a rozrušování komunit kytovců."

Podle Reada by se toto číslo dalo snížit používáním jiných typů sítí. "Pokud bychom tento problém neřešili, mohlo by to vést k vyhynutí několika druhů již v příští dekádě," dodává Read.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se situace zhoršuje, není to tak úplně pravda. Organizace Greenpeace uvádí, že ačkoliv velrybářské mocnosti moratorium z roku 1986 porušovaly, podařilo se zachránit životy mnoha tisícům kytovců. Dnes jich zabíjejí velrybáři kolem 1000 ročně, před moratoriem se výlov pohyboval kolem 13 tisíc.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...

Evropská komise se ohradila proti Tuskově kritice migračních kvót

Předseda Evropské rady Donald Tusk na návštěvě Rumunska, kde vyjádřil obavy nad...

Krátce před prosincovým summitem Evropské unie se předseda Evropské rady Donald Tusk dostal kvůli migračním kvótám do...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...Najdete na iDNES.cz