Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Blokování naspořených penzí?

  13:26aktualizováno  13:26
Změna důchodového systému začíná pulzovat i v hlavách některých členů současné vládnoucí strany. I jim dochází, že bude-li pokračovat současný systém financování důchodů, bude se každý rok zvyšovat částka, která pomalu a nemilosrdně vykusuje krajíc státního rozpočtu. Bohužel se vydává tato snaha nesprávným směrem, kdy místo aby přemýšleli, jakým způsobem občany motivovat ke spoření do penzijního připojištění, vymýšlejí místo toho různá omezení současných i budoucích výplat.
Dle zprávy z HN ze dne 23.10.2001 uvádí místopředseda ČSSD pan Škromach, že jeho strana bude iniciovat změnu zákona o penzijním připojištění po volbách, aby zamezila jednorázové výplatě penzí důchodcům, kteří peníze věnují dětem a v nouzi opět žádají pomoc státu.
Tento problém existuje, ale faktem je, že většina současných důchodců nevolila možnost vkládat peníze do penzijního připojištění za účelem svého dlouhodobého zabezpečení, ale podobně jako ve stavebním spoření se chovala tržně a při současných úrokových mírách tuto variantu pochopila jako výhodné spoření. Bude ještě dlouhou dobu trvat, než se lidé vychovají a změní své myšlení v podobě  krátkodobého zisku, který lze přeměnit na dlouhodobou výhodu. Příkladem by mohla být i strana, která svou vládou bude udržovat vyrovnaný státní rozpočet a jeho neustálým zadlužováním nebude zvyšovat obavy občanů spořících do penzijního připojištění o ztrátu hodnoty naspořených prostředků.
Pokud by došlo  v nastíněném scénáři ke změně výplaty penzí, bylo by to pro mnohé uvědomělé občany, kteří si na svou penzi spoří, spíše demotivačním prvkem.Kdo by chtěl celý život spořit a mít své naspořené peníze blokovány i v podzimu života, kdy jeho potřeba může být i v jednotlivých výdajích, které mu vyplácená penze nepokryje?Kupříkladu oprava domu, bytu, mimořádné výdaje při zabezpečení, kdy se člověk stane přechodně nemohoucí, výdaje na některé léky apod.
Jistě by bylo lépe zvolit cestu motivací a příspěvky státu do penzijního připojištění  rozšířit i  v době výplaty penzí. Kolik by si občan platil měsíčně do penzijního připojištění v průměru po celou dobu jeho trvání, k tomu vyplácet příslušný příspěvek státu měsíčně i v době, kdy již neplatí a vybírá si penzi. Pokud by došlo k výplatě peněz na požádání klienta z jakýchkoli důvodů, mnohdy i oprávněných a nutných, zmenšil by se o to jeho průměr naspořených peněz a tím i  měsíční příspěvek od státu do penzijního připojištění. Do průměru by bylo nutné počítat pouze příspěvky občana, nikoli úroky z PF nebo státní příspěvky. Takovou nenásilnou formou by jistě došlo ke změně myšlení účastníků penzijního připojištění a každý by si rozmyslel vybírat peníze zbytečně.
Samozřejmě občan musí mít rovněž jistotu, že v případě jeho úmrtí budou všechny nespotřebované prostředky vyplaceny oprávněným osobám nebo dle jejich přání převedeny na jejich účty penzijních připojištění, kde budou brány jako jejich příspěvky v plné výši a tím budou zvyšovat státní příspěvek jejich penze do státem stanovené hranice.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Čubu v Senátu nahradí Goláň, hlasovat přišlo jen deset procent voličů

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Novým senátorem za obvod Zlín se stal daňový poradce Tomáš Goláň (Senátor 21). Nahradí Františka Čubu, který...

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Najdete na iDNES.cz