Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Blokáda rakousko - české hranice v noci skončila

  9:32aktualizováno  9:32
Hornorakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín, kteří od páteční 21. hodiny blokovali Rakouskou stranu hraničního přechodu Wullowitz Dolní Dvořiště, se dnes v půl druhé v noci v klidu rozešli. Celníci na přechodu obnovili normální provoz. Ještě o půlnoci byla na hranicích zhruba stovka aktivistů. Ohlášená demonstrace proti elektrárně přitom měla původně skončit ve 22 hodin.

"Šlo o spontánní akci, které nebylo možno zabránit. Upozorňovali jsme lidi, že je to ilegální, ale oni sami blokádu zahájili. A jak dlouho zde vydrží, záleží na nich," řekl Josef Neumüller ze spolku Stop Temelín.

Účastníky blokády podle něj již přestaly bavit projevy politiků, kteří prý stejně nemluví pravdu. Protestující, za nimiž stojí kordon policistů, se na vozovce u hraničního přechodu baví bubnováním, další sem přicházejí se zapálenými svíčkami v rukách.

Pühringer trvá na zastavení Temelína
Účastníky demonstrace, která začala v 18 hodin, pozdravil hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer a poslanec za Stranu zelených. Ten řekl, že jejich cílem je zastavení Temelína. Účastníci vzpomněli také 15. výročí havárie černobylské jaderné elektrárny. Podle zpravodaje MF DNES demonstrace v úvodu připomínala spíše rodinné setkání.

Hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer briskně odmítl oficiální českou odpověď na rakouskou nótu o nutnosti doplnit zprávu o přezkoumání Temelína, která byla v pátek vpodvečer doručena do Vídně. "Rozhodně nejsem s českou odpovědí spokojen," řekl Pühringer.

"Dokumentace o Temelínu předložená českou stranou je neakceptovatelná, naše požadavky stále trvají. Náš postoj vůči Temelínu se nezmění, je legální. Nesmíme ustoupit těm, kteří zastávají protemelínské stanovisko," prohlásil. Znovu požadoval předložení úplné dokumentace k Temelínu, včetně posouzení takzvané nulové varianty, tedy nespuštění elektrárny. "Budou pokračovat politické rozhovory," konstatoval.

Připoměl, že blokády jsou nelegitimní. Poděkoval ale za výdrž při protestech.  Vyzval rovněž, aby se lidé neuchylovali k blokádám. "Čeští politici na to čekají, aby mohli říci, že je Rakušané vyprovokovali," dodal.

Organizátoři protestu rozhodně odmítli oficiální středeční veřejné slyšení, které se k problematice Temelína uskutečnilo v Českých Budějovicích. Podle nich se toto slyšení konalo na základě dokumentace o vlivech Temelína na životní prostředí, kterou Rakousko odmítlo.

Na zablokované polovině hraničního přechodu byly stánky s občerstvením. Děti se projížděly na ponících a kreslily na asfalt. Zástupci Strany zelených rozdávali balonky.

Rakousko není spokojeno s českou odpovědí
České ministerstvo zahraničí odpovědělo v 15.15 hodin, tedy čtvrthodinu po vypršení ultimata odpůrců atomu, na rakouskou nótu týkající se analýzy vlivů jaderné elektrárny Temelín. Diplomaté v odpovědi mimo jiné uvedli, že rakouská vláda zpochybňuje suverénní právo České republiky na svobodnou volbu energetické politiky, a to svými požadavky na rozpracování takzvané nulové varianty provozu Temelína, zpracování popisu očekávaného vývoje české energetiky a jasný plán uzavírání českých uhelných elektráren.

Český resort zahraničí se současně přihlásil k odpovědnosti za opožděné zveřejnění anglické verze zprávy vládní komise posuzují Temelín. Česko tak uznává, že toto zpoždění opravňuje rakouskou strana požadovat posun termínu veřejného slyšení. Česká strana rovněž potvrdila zájem na splnění dohod z Melku.

Odpověď je podle rakouského ministra životního prostředí Wilhelma Molterera nedostatečná. "Proces z Melku vyžaduje odpovědi na otázky, které česká strana zatím dostatečně nezodpověděla. Memorandum předané českou stranou však odpovědi na tyto otázky nepředvídá," uvedl ministr.

Rakousko proto požaduje jednání s českou vládou. Vídeň chce především projednání otázek těžkých nehod a o takzvané nulové variantě, tedy prozkoumání alternativních scénářů k výstavbě Temelína. Obě tyto otázky jsou součástí kompletní a realizovatelné prověrky vlivu na životní prostředí. Teprve na tomto základě může být vedeno veřejné slyšení, jak to předpokládají politické dohody. "Dohody z Melku musejí být realizovány důsledně a úplně," zdůraznil Molterer.

Rakouský zátaras rozrazilo české auto
Silnici u hostince Francouzský dvůr, která leží asi kilometr před hraničním přechodem Wullowitz - Dolní Dvořiště, půl hodiny blokovala skupina asi třiceti hornorakouských aktivistů.

Krátce po zahájení blokády osobní auto s českokrumlovskou poznávací značkou přetrhl plastovou pásku a i když se mu účastníci blokády snažili lehat do cesty, projel směrem k hranicím. Někteří z řidičů, kteří zůstali za blokádou, dávali svůj nesouhlas najevo troubením.

Průběh protestu nezúčastněně sledovali rakouští policisté.  Po skončení protestu zjišťovali totožnost demonstrantů.

"Chceme alespoň jasný signál o tom, že názor pana ministra (průmyslu a obchodu Miroslava) Grégra ohledně Temelína není názorem celé české vlády. Navíc se proslýchá, že brzy pojede do Temelína další 'tajný' transport s jaderným palivem. Jestliže česká strana volá po dialogu o Temelínu, neměly by existovat žádné tajnosti," řekl jeden z organizátorů protestu Josef Neumüller.

Rakousku se nelíbí posudek k Temelínu
Rakousku se nelíbí, jak mezinárodní komise vypracovala studii dopadů Temelína na životní prostředí. Na českou stranu se postavila Evropská komise, která je stanovisky Rakouska vůči této studii znepokojena.

Rakousko totiž vyžaduje, aby do ekologické studie Temelína byla zahrnuta i takzvaná nulová varianta. To znamená, že by měl dokument obsahovat i to, jak by životní prostředí v okolí elektrárny vypadalo, kdyby elektrárna nebyla spuštěna.

Dokumentaci o dopadech Temelína na životní prostředí nechala česká strana vypracovat na základě dohod z Melku. Dohody ovšem nulovou variantu neobsahovaly. Evropská komise proto povede s Rakušany v příštích dnech neformální jednání, aby zjistila, jak se věci mají.

Veřejné slyšení o Temelínu probíhalo bez ekologů: Ostré dotazy nepadaly

Temelín dodává elektřinu, aktivisté hrozí blokádami

Blokády jsou obranou v nouzi, říkají aktivisté
Iniciátorem ultimáta, které požaduje produktivní reakci české strany na námitky Rakouska, je protiatomová skupina Stop Temelín. Podle jejího prohlášení jsou blokády v dané situaci obranou v nouzi a jako takové jsou vždy legálním opatřením. Podle dokumentu sdružení Stop Temelín je strach z opakování nehody jako v Černobylu oprávněný.

Protestovat budou i Němci
Také Bavorská platforma proti atomovému nebezpečí svolává na sobotu 28. dubna od 14:30  zhruba tříhodinovou demonstraci na německou stranu hraničního přechodu Strážný-Philippsreut.

Pořadatelé na akci očekávají kolem 2500 účastníků, kteří u příležitosti 15. výročí černobylské havárie budou protestovat proti jaderné elektrárně Temelín.

Podle informací úřadů přilehlého bavorského okresu Freyung-Grafenau nesmí být blokována hranice a omezován hraniční provoz. Na akci jsou očekávání protijaderní aktivisté z Bavorska, Čech i Rakouska.

Co požaduje Rakousko

Provedení nové bezpečnostní prověrky elektrárny a předložení seriózní a úplné dokumentace k ekologické prověrce

Zapracovat do dokumentace takzvanou nulovou variantu, tedy neuvedení Temelína do provozu

Odložení veřejného slyšení k Temelínu, plánovaného na 9. květen do Lince

Ukažte, na čí straně stojíte, volají aktivisté na vládu
Šéf hornorakouských Zelených Rudi Anschober vyzval kancléře Wolfganga Schüssela, aby ještě před začátkem demonstrace dal jasný signál, že vídeňská vláda podporuje hornorakouské požadavky a usiluje o nové vyjednávání s českou stranou.

Schüssel tak nepřímo může rozhodnout o konání výstražných blokád na hranici, naléhá Anschober.

Nic Čechům nedávejte, vyzval předák Svobodných Evropskou unii
Představitel hornorakouských Svobodných (FPÖ) Günther Steinkellner ve čtvrtek vyzval k zablokování všech regionálních rozvojových programů v rámci strukturálních fondů Evropské unie, které zahrnují také Českou republiku.

"Pokud chceme proti Temelínu něco podniknout, pak musíme Česko z této podpory vyřadit. Musíme a chceme sami rozhodovat, se kterými sousedy společně něco plánujeme a podporujeme," řekl.

"Pokud soused s námi nechce mluvit nebo nás ohrožuje, nebudeme ho chtít ještě podporovat tím, že jej zahrneme do svých podpůrných programů," zdůraznil představitel FPÖ.

Skupina asi třiceti hornorakouských odpůrců jaderné elektrárny Temelín zablokovala silnici u hostince Francouzský dvůr (Franzosenhof), asi kilometr před hraničním přechodem Wullowitz - Dolní Dvořiště. (27. dubna 2001)

Skupina asi třiceti hornorakouských odpůrců jaderné elektrárny Temelín zablokovala silnici u hostince Francouzský dvůr (Franzosenhof), asi kilometr před hraničním přechodem Wullowitz - Dolní Dvořiště. (27. dubna 2001)

Skupina asi třiceti hornorakouských odpůrců jaderné elektrárny Temelín zablokovala silnici u hostince Francouzský dvůr (Franzosenhof), asi kilometr před hraničním přechodem Wullowitz - Dolní Dvořiště. (27. dubna 2001)

Skupina asi třiceti hornorakouských odpůrců jaderné elektrárny Temelín zablokovala silnici u hostince Francouzský dvůr (Franzosenhof), asi kilometr před hraničním přechodem Wullowitz - Dolní Dvořiště. (27. dubna 2001)

Rakušané se sešli na hraničním přechodu Wullowitz-Dolní Dvořiště, aby zde vyjádřili svůj nesouhlas s jadernou elektrárnou Temelín. (27. dubna 2001)

Až do půl druhé v noci na 28. dubna blokovaly stovky hornorakouských odpůrců temelínské jaderné elektrárny hraniční přechod Wullowitz (na české straně Dolní Dvořiště).

Až do půl druhé v noci na 28. dubna blokovaly stovky hornorakouských odpůrců temelínské jaderné elektrárny hraniční přechod Wullowitz (na české straně Dolní Dvořiště). Nápisy na transparentech hlásají "Waldviertel proti atomovému proudu" a "Společně proti temelínskému atomovému proudu".

Autoři: , , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Muslimové jsou o ramadánu nebezpeční a neměli by pracovat, tvrdí v Dánsku

MĚSÍC PŮSTU. Bangladéští muslimové se modlí při začátku svátku Ramadán v...

Dánská ministryně pro imigraci Inger Stöjbergová vyzvala muslimy, aby během postního měsíce ramadánu raději ani...

Konec francouzského milovníka? Za hvízdání na ženy hrozí pokuta 750 eur

S MÍČEM. Fotografie zachycuje střechy pařížských domů, za nimi se tyčí...

Muži, kteří v ulicích Francie pískají nebo pokřikují na ženy, mohou čekat pokuty až 750 eur (v přepočtu téměř dvacet...

Záhada zelené mrtvolky. Maďaři rozlouskli tajemství mumifikované ruky

maďarsko mumie ruka zelená

Proč by někdo mumifikoval jen jednu ruku? Takovou otázku si kladli maďarští archeologové, kteří před lety našli zelenou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz