Martin Konvička, předseda Bloku proti islámu (6.2.2016) | foto: ČTK

Blok proti islámu se rozešel s Úsvitem. Nejsou slíbené desítky milionů

  • 658
Blok proti islámu vypověděl smlouvu s hnutím Úsvit-Národní koalice. Na sociálních sítích to oznámil jeho lídr, entomolog Martin Konvička. Důvodem je podle něj vleklá krize vztahů mezi oběma hnutími. „Úsvit od začátku neplnil sjednané podmínky spolupráce,“ uvedl v prohlášení Konvička. Vedení Úsvitu tvrdí, že o tom nic neví.

„Dnešním dnem Výkonný výbor Bloku proti islámu (BPI) vypovídá smlouvu s Úsvitem národní koalice, kterou uzavřel v srpnu 2015 za účelem společné kandidátky do senátních a krajských voleb 2016,“ uvedl Blok proti islámu na svých webových stránkách.

Prohlášení o vypovězení smlouvy s Úsvitem Konvička podepsal a oznámil společně se svým dosavadním místopředsedou Petrem Hamplem, který minulý týden oznámil svůj záměr rezignovat na funkci v nejužším vedení Bloku proti islámu (více zde). Chce se soustředit na kandidaturu do Senátu.

Jako důvody uvádí hnutí „neférové jednání ze strany Úsvitu, který od samého počátku uvedl Blok v omyl a zneužil jej pro to, aby získal masivní podporu voličské základny Bloku proti islámu za účelem opětovného dosažení volitelných míst v Parlamentu ČR pro své vlastní členy“.

„Hlavní problém je, že nemám z čeho financovat volební kampaň. Do spolupráce jsme šli s tím, že Úsvit vloží do kampaně 60 milionů korun, ale ukázalo se, že je to daleko komplikovanější,“ řekl iDNES.cz místopředseda Bloku proti islámu Petr Hampl. „Takže jsme teď vlastně bez peněz na volby,“ řekl Hampl. O tom, jak půjde Blok proti islámu do voleb, podle něj nyní rozhodnou jeho členové na shromáždění, které blok svolá.

„Závazky, ke kterým se Úsvit zavázal, od počátku neplnil a toto zjevně byl i jeho záměr. Peníze, určené na volební kampaň, byly pouze planým slibem a tyto prostředky zřejmě neexistují. Blok prohlašuje, že nebyl oprávněn rozhodovat o způsobu vedení volební kampaně ani o prostředcích na volební kampaň vyčleněných, a to ani těch, které měly financovat volební náklady Bloku,“ píše se v prohlášení Konvičkova hnutí.

Podle Hampla byl problém i v tom, jak fungovala, či spíš nefungovala, praktická spolupráce. „V některých krajích nebyly dosud ustaveny volební štáby. Problém byl i v tom, jak byli lidé úkolováni,“ řekl iDNES.cz Hampl. Dodal, že Úsvit se také nedostatečně vyjadřoval k problému působení islámu v České republice. „Tedy s výjimkou poslankyně Havlové,“ řekl Hampl.

Je to pro nás překvapení, tvrdí Úsvit

První místopředseda Úsvitu Marek Černoch iDNES.cz řekl, že je to pro něj „velké překvapení“ a že aktuálně zjišťuje důvody, které k tomu BPI vedly. „Vůbec jsem to nečekal,“ dodal. Také další z místopředsedů Úsvitu Jan Zilvar byl překvapen. „Dozvěděl jsem se to z Facebooku,“ řekl Zilvar.

Později strana rozseslala médiím prohlášení, podle kterého jí BPI o svém rozhodnutí nijak neinformoval. „Konstatujeme, že v této chvíli strana nedisponuje žádným oficiálním stanoviskem BPI,“ napsal Zilvar. K situaci se podle něj hnutí blíže vyjádří v úterý odpoledne na půdě Sněmovny. Před tím se sejde předsednictvo hnutí a vzniklou situaci podrobněji probere.

Konvička ve videu zveřejněném na YouTube.com současně oznámil sněm Bloku proti islámu, který se má konat v sobotu 28. května. Podle svých slov na něm rezignuje na post předsedy hnutí a bude usilovat o znovuzvolení. „To neznamená, že Blok končí, nebo že já - Martin Konvička - končím s úsilím zastavit islamizaci České republiky,“ upozornil ve spotu lídr hnutí.

BPI se loni v září domluvil s Úsvitem na spolupráci v letošních volbách do krajů a třetiny Senátu. Smlouva přepokládala, že Konvička bude takzvaným superlídrem formace. Letos v březnu napsal deník Právo, že Úsvit si smluvně pojistil účast Konvičky a BPI na své kandidátce do krajských i sněmovních voleb. Pokud by před nimi blok ukončil spolupráci, hrozí mu, že by musel platit až 60 milionů korun, tedy předpokládané náklady volební kampaně.

Letos v únoru na společné ideové konferenci v Praze schválily orgány Úsvitu i BPI změnu názvu strany na Úsvit s Blokem proti islámu. V březnu oznámil předseda Úsvitu Miroslav Lidinský, že ministerstvo vnitra změnu názvu straně nepovolilo (více jsme psali zde). Nový název v kombinaci s programovými tezemi by prý podle ministerstva mohl vzbuzovat přesvědčení, že cíle strany směřují k popírání rovných práv a svobod občanů vyznávajících islám. Úsvit se podle Lidinského bude proti rozhodnutí bránit soudně.

Blok proti islámu vystupuje proti údajné islamizaci Evropy a kritizuje příliv uprchlíků. Úsvit zdůrazňuje české národní zájmy a přímou demokracii, v současné Sněmovně má osm poslanců.

Představitelé Úsvitu i Bloku proti islámu 9. dubna „blokovali“ hranice:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video