Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Blízký východ čeká, co vyjedná Powell

  22:23aktualizováno  22:23
Americký ministr zahraničí Colin Powell přijel na Blízký východ, aby se pokusil sjednat klid. V Jeruzalémě se chce v pátek sejít se šéfem Palestinců i izraelským premiérem, který odmítl rozmístění mezinárodních sil v Předjordánsku. Izraelští vojáci se stahují z méně významných palestinských vesnic a zároveň obsazují nová území. Armáda také dobyla uprchlický tábor v Džanínu, kde se vzdali poslední ozbrojenci.

Před svou návštěvou hovořil americký ministr zahraničí Colin Powell ve čtvrtek telefonicky s izraelským premiérem Arielem Šaronem. "Mise se zatím nepohnula z místa. To mi dělá starosti," prohlásil Powell, podle něhož izraelské vojenské akce terorismu nezabrání.

"Ať už Izrael stáhne všechny své jednotky z okupovaných území dnes či ať je stáhne později, problém národa, který volá po vyjednávacím procesu vedoucím k míru, to nevyřeší," míní Powell.

Ministr ve čtvrtek vpodvečer dorazil do jordánského Ammánu, kde krátce hovořil s králem Abdalláhem II.. Ten nabídl pomoc své země při zmírňování utrpení Palestinců na západním břehu Jordánu ihned po dojednání příměří. Také Powellovi nabídl podporu v jeho mírové misi, a vyjádřil naději, že premiér Šaron bude bedlivě naslouchat Powellovým výzvám k nastolení míru.

ARAFAT PROMLUVIL Z MOBILU V KATEDRÁLE

Palestinský předák Arafat, který je stále držen ve svém sídle v Ramalláhu, promluvil prostřednictvím mobilního telefonu k zhruba pěti tisícům lidí v Abbasíjské katedrále v egyptské Káhiře. Útoky na baziliku Zrození Páně v Betlémě označil za zločin. "Agrese, která dnes pokračuje proti bazilice Zrození... je zločin... budeme i nadále hájit tato posvátná místa bez ohledu na kohokoli. Zemřeme při své obraně," prohlásil za doprovodu bouřlivého potlesku. V katedrále se sešli přední egyptští duchovní, politikové, umělci a vůdcové komunit.

Hned nato Powell zamířil do Jeruzaléma, kde bude v pátek jednat jak se Šaronem, tak s ministrem zahraničí Šimonem Peresem.

Poté odjede do Ramalláhu, kde v sobotu navštíví Jásira Arafata, kterého izraelská armáda drží již dva týdny v izolaci v jeho sídle. Izrael ovšem schůzku Powella s Arafatem odsoudil. Záměr sejít se s Arafatem označil představitel židovského státu za tragickou chybu.

Americký prezident George Bush opět vyzval Arafata, aby před schůzkou s Powellem veřejně odsoudil terorismu.  "Je životně nutné, aby předseda Arafat veřejně odsoudil vražedné atentáty a další formy terorismu, aby prohlásil, že se
vzdává násilí jako politického nástroje a aby znovu potvrdil svou vůli k jednáním jako jediné cestě řešení konfliktu," prohlásil mluvčí Bílého domu Ari Fleischer.

Šéf americké diplomacie zahájil svou blízkovýchodní misi v pondělí v Maroku. Poté zavítal do Káhiry a jednal ve španělské metropoli s ministrem zahraničí Ruska Igorem Ivanovem, s generálním tajemníkem OSN Kofim Annanem a s představiteli Evropské unie.

HUMANITÁRNÍ KRIZE
NA OBZORU

Mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže Martin Hahn upozornil, že situace na palestinských územích je alarmující. Problémy jsou zejména s odvozem raněných a mrtvých a se zdravotnickou péčí o civilní obyvatelstvo. Humanitární organizace nemají přístup na okupovaná území.

Ve hře jsou pozorovatelé
Colin Powell zauvažoval o Američanech jako pozorovatelích, kteří by na palestinském území chladili vášně a pomohli urovnání krize. "Pozorovatelé by měli pomoci budovat důvěru mezi oběma stranami a dostat nás tam, kde jsme byli před několika lety," uvedl Powell.

Izrael si hned pospíšil s reakcí, v níž odmítl umístění mezinárodních sil. "Premiér Ariel Šaron souhlasil s poměrně malým počtem amerických pozorovatelů, kteří by byli rozmístěni v Rafáhu. Protestujeme ale proti jakýmkoli mezinárodním vojskům," uvedl tajemník izraelské vlády Gideon Saar.

Powell navazuje na Zinniho
Ministr navazuje na snahu amerického emisara pro Blízký východ Anthonyho Zinniho. Pokusí se přimět Izrael a Palestince k uzavření příměří a následně je dovést k jednáním, jejichž výsledkem by bylo vytvoření palestinského státu.

Washington uvítal, že se Izrael stáhl z několika palestinských obcí v Předjordánsku, a zároveň opětovně vyzval k zastavení násilí na Blízkém východě. Bílý dům vyloučil, že by Izrael, který na výzvy USA nereaguje, mohl čelit nějakým důsledkům, například omezení americké pomoci.

TVRDÉ BOJE O DŽANÍN

Od zahájení izraelské operace Obranný štít, jejímž cílem je zastavit palestinské atentáty a teroristické akce, se džanínský uprchlický tábor stal dějištěm snad nejtvrdších střetů. V táboře se opevnily stovky palestinských ozbrojenců.

Poslední extremisté v Džanínu se vzdali
Poslední téměř čtyři desítky palestinských ozbrojenců, kteří s izraelskými vojáky sváděli týden trvající urputnou bitvu o uprchlický tábor v Džanínu, se vzdaly.

Ozbrojenci vypochodovali ze dvou budov. Byli mezi nimi i dva vůdcové milic - Alí Safúrí z Islámského džihádu a Džamál Huvajl z místní odbočky Brigády mučedníků od Al-Aksá, která patří k Arafatově Fatahu.

Střelba se ozývala také v Betlémě, kde armáda stále drží v obklíčení komplex baziliky Zrození Páně, v němž se nachází přes 200 ozbrojených Palestinců a několik desítek mnichů. Izrelští vojáci smrtelně zranili arménského mnicha, kterého mylně považovali za extremistu. Muž v nemocnici zemřel.

ARMÁDA SE PŘESUNUJE

* Obsazení obcí Bir Zajt a Daharíja začalo krátce poté, co izraelské ministerstvo obrany oznámilo stažení vojsk z jiných palestinských obcí.
* Většinu ze 24 obcí, které Izraelci vyklidili, tvoří lokality, jimž během své ofenzívy nevěnovali velkou pozornost.

Některé obce Izrael opouští, další obsazuje
Izraelská armáda vnikla do palestinských obcí Bir Zajt severně od Ramalláhu, kde sídlí významná palestinská univerzita, a Daharíja v blízkosti Hebronu na západním břehu Jordánu.

Vojákům při obsazování Bir Zajt nikdo žádný odpor nekladl. Obsadili sídla palestinské policie a bezpečnosti. V ulicích hlídkují izraelské tanky.

Do Daharíje vnikly desítky izraelských tanků. Bylo slyšet střelbu, ale dosud nejsou k dispozici informace o eventuálních obětech či zraněných. Izraelští vojáci prohledávali domy a zatýkali. Starosta Naíf Kurajdát byl údajně zatčen i s řadou příslušníků své rodiny.

ŽENA ATENTÁT UŽ NESPÁCHÁ

Při krátké akci v Tulkarmu v severním Předjordánsku Izraelci zatkli 24letou Palestinku, která se připravovala na spáchání sebevražedného atentátu v Izraeli. Operaci vojenské jednotky kryly obrněné vozy. Po akci se izraelští vojáci z Tulkarmu stáhli.

Nálož vybuchla předčasně
Obětem na životech mezi Izraelci zabránil v Hebronu na západním břehu Jordánu předčasný výbuch nálože na atentátníkově těle. Pravděpodobně palestinský extremista přesto zranil zatím neupřesněný počet lidí.

Výbuch nastal u stanoviště taxíků, odkud obvykle směřují vozy do Jeruzaléma, Haify či Beerševy v Negevské poušti. Části útočníkova těla se rozletěly do vzdálenosti přes sto metrů. Automobily v jeho blízkosti byly zkropeny krví.

Za posledních osmnáct měsíců, co trvá "druhá intifáda", provedli palestinští extremisté několik podobných útoků.

SVĚT VYZÝVÁ
KE STAŽENÍ IZRAELE

Ke stažení z okupovaných palestinských území společně vyzvali Izrael představitelé USA, Evropské unie, OSN a Ruska, kteří jednali v Madridu. Výzva se týká i Ramalláhu, kde je stále držen předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat. Na Arafata se pak signatáři výzvy obrátili s požadavkem, aby se všemi silami pokusil zastavit teroristické atentáty namířené proti civilistům.

STŘEDA 10. DUBNA
Budeme pokračovat v tažení, oznámil Izrael
Izrael oznámil, že bude pokračovat v ofenzivě na západním břehu Jordánu. Bezpečnostní kabinet tak rozhodl po útoku sebevraha z hnutí Hamas na autobus u přístavu Haify, který zabil deset lidí a další zranil.

Izraelské jednotky pronikly do palestinské vesnice Al Samú ležící jižně od Hebronu. Zcela také zlikvidovaly odpor palestinských ozbrojenců v uprchlickém táboře Džanín. Další obětí se stala palestinská žena zastřelená Izraelci ve svém domě v Ramalláhu.

Jeden z vysokých palestinských představitelů uvedl, že Izraelci v Ramalláhu vyhodili do vzduchu také některé objekty štábu palestinského vůdce Arafata, což izraelská armáda popřela. Podle palestinského vyjednávače Saíba Irakát zabili izraelští vojáci na západním břehu Jordánu od 29. března přes 500 Palestinců.

PREZIDENT PÍŠE PAPEŽI

Izraelský prezident Moše Kacav v dopise zaslaném papeži Janu Pavlu II. odmítl ukončit obléhání baziliky v Betlémě a zajistit volný odchod v ní se ukrývajícím Palestincům s odůvodněním, že se jedná o nebezpečné extremisty.

Izrael ovládl Džanín a Nábulus
Izraelští vojáci definitivně dobyli uprchlický tábor v Džanínu, o který sváděli urputné boje s palestinskými ozbrojenci.

V troskách tábora na západním břehu Jordánu bylo nalezeno tělo šéfa Organizace islámské svaté války za osvobození Palestiny Islámský džihád) Mahmúda Tavalbího.

V nedalekém Nábulusu byla objevena těla čtrnácti zabitých Palestinců, včetně vysoce postaveného činitele radikální Lidové fronty pro osvobození Palestiny Ribhiho Haddada. Těla Haddada a dalších Palestinců byla vyproštěna z trosek budovy ve staré čtvrti Nábulusu. Oblast je pod úplnou kontrolou izraelské armády.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ

Hizballáh chce měnit zajatce

Izrael chce ztrátu svých vojáků pomstít

Izrael hlásí: 200 mrtvých Palestinců

Izraelci zranili francouzského kameramana

Powell jede uklidnit Blízký východ

Ramalláh - bez vody, proudu, peněz a naděje

Izraelské tanky vjely do Nábulusu

Tanky dál obsazují palestinská města

Izrael se chce zbavit Arafata

další články

Při výbuchu autobusu zemřelo deset lidí
K atentátu u izraelského města Haifa, při němž sebevrah zabil 10 lidí, se přihlásila organizace palestinských extremistů Kásam, která je ozbrojeným křídlem Hnutí islámského odporu Hamas.

Autobus byl plný lidí, kteří jeli expresní linkou do Jeruzaléma. Exploze způsobila velkou díru v přední části střechy autobusu a rozmetala jeho části i těla obětí do širokého okolí.

"Jde o přirozenou odvetu za špinavou válku premiéra Šarona," uvedl tajemník palestinské samosprávy Ahmad Abdar Rahmán. Izrael obvinil z atentátu předsedu palestinské samosprávy Jásira Arafata a zopakoval oprávněnost pokračování ofenzívy.

Od zahájení rozsáhlé izraelské vojenské ofenzívy na palestinských autonomních územích jde o druhý velký bombový útok. Při prvním zahynulo v neděli 31. března rovněž v Haifě 15 lidí.

Izraelští vojáci patrolují v ulicích Betléma během nové protipalestinské ofenzívy. (3. dubna 2002)

Izraelští vojáci hlídkují v ulicích obsazeného palestinského města Betlém poblíž náměstí Manger. (4. dubna 2002)

Účastníci pražské demonstrace proti násilným akcím Izraelců na Blízkém východě. Konala se 4. dubna od jedenácti hodin dopoledne na Václavském náměstí. (4. dubna 2002)

Pomocí svíček podpořili američtí Židé ve Washingtonu izraelské obsazování palestinských měst. (4. dubna 2002)

Nad obyvatelem Džanínu přelétá vrtulník izraelské armády, která palestinské město obsadila. (4. dubna 2002)

Izraelská voják v bojové pozici před plakáty palestinského bojovníka. Betlém, 6. dubna 2002.

Izraelský voják svírá svou zbraň nedaleko centra starého města Betlém, 6. dubna 2002.

Izraelský tank odjíždí z palestinského Tulkarmu na západním břehu Jordánu, 9. dubna 2002

Nejméně osm lidí zahynulo a dvě desítky dalších byly zraněny při explozi v autobuse u Haify na severu Izraele (10. dubna 2002).

Izraelský záchranář prohledává trosky autobusu, který vybuchl u města Haifa. Podle posledních zpráv zemřelo nejméně deset lidí, další dvě desítky jsou zraněny, 10. dubna 2002

Izraelští záchranáři u trosek autobusu, který vybuchl u města Haifa. Podle posledních zpráv zemřelo nejméně deset lidí, další dvě desítky jsou zraněny, 10. dubna 2002

Trosky autobusu, který vybuchl u města Haifa. Podle posledních zpráv při explozi zemřelo nejméně deset lidí, další dvě desítky jsou zraněny, 10. dubna 2002

Palestinští lékaři přikrývají tělo muže, kterého zabil předčasný výbuch nálože v Hebronu. (11. dubna 2002)

Ofenziva izraelské armády proti palestinským cílům, 11. dubna 2002.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Rusko by nám mělo více pomáhat s KLDR, řekl Trump po telefonátu s Putinem

Americký prezident Donald Trump na setkání se svým ruským protějškem Vladimirem...

Prezident USA Donald Trump komentoval telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zásadním bodem rozhovoru bylo...

EU posunula jednání o brexitu do druhé fáze, projedná přechodné období

Německá kancléřka Angela Merkelová na unijním summitu, kde se jednalo o další...

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie souhlasili s posunutím vyjednávání o odchodu Británie z EU do druhé fáze,...

Velitel konžských milic má dětské vojáky odškodnit 10 miliony dolarů

Šéf konžských milicí z občanské války na přelomu století Thomas Lubanga. (1....

Na deset milionů dolarů v pátek Mezinárodní trestní soud (ICC) stanovil výši odškodnění v procesu s šéfem konžských...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz