Blesková akce finanční správy vynesla 45 milionů, zabavovala i u Charouze

  • 286
Finanční správa provedla v úterý na území hlavního města bleskovou exekuční akci zaměřenou na daňové dlužníky s rekordním celkovým výtěžkem 45,3 milionu korun. Ve středu o tom informovala mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Záběry ukazují, že exekutoři byli i v Muzeu sportovních vozů v Lánech, které založil Antonín Charouz.

Akce pod krycím názvem „Karlův most“ se zúčastnilo šest týmů pracovníků vymáhání z územních pracovišť Finančního úřadu pro hlavní město Prahu, a to za asistence kolegů z Celního úřadu. Celkem zajistili úhradu dvou třetin celkového dluhu, podle Petlachové byla akce zaměřena především na majetek v sídlech, provozovnách a bytech daňových dlužníků.

„Celkem se během jediného dne podařilo zajistit částku dlužné daně přesahující 45,3 milionu korun. Předmětem exekuce byly peníze v hotovosti (či expresním převodem na účet správce daně) v celkové výši přes tři miliony korun,“ informovala mluvčí v tiskové zprávě.

V rámci zátahu zaměstnanci finanční správy zabavili také 37 aut a tři motorky za 39 milionů korun včetně luxusního Rolls-Royce Ghost v hodnotě šesti milionů, a také stroje a nářadí v hodnotě přes 3,3 milionu. „Pokud daňové nedoplatky dlužníci neuhradí, budou zabavené věci prodány v dražbě,“ doplnila mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Exekutoři zašli i do muzea v Lánech, které založil Charouz

Ze záběrů poskytnutých finanční správou je patrné, že se akce dotkla také Muzea sportovních vozů v Lánech. To je spjato se jménem podnikatele a automobilového závodníka Antonína Charouze, kterého v roce 2014 vyslýchala společně s miliardářem Petrem Speychalem v souvislosti s razií týkající se krácení daní. Obviněni však nebyli (více čtěte zde). Společnost A. Charouz Motors na sebe podala insolvenční návrh. Zůstal po ní nejméně stomilionový dluh. (více zde)

Charouz mobilní telefon redakci nezvedl, jeho advokátka Monika Kocourková uvedla, že byla celý den mimo kancelář a o ničem neví. O exekuci nevěděl ani Richard Trejbal, který se o muzeum stará. „Muzeum určitě není zavřené. Mám tam spoustu vlastních exponátů a nerad bych, abychom zavřeli a ani to neplánujeme,“ uvedl.

Antonín Charouz založil muzeum s Janem Trajboldem v roce 1997. Odkazují na něj i stránky společnosti Charouz Racing System, kde je podle obchodního rejstříku Charouz jediným akcionářem.

Akce „Karlův most“ navázala na letošní „Petřín“ a „Prahu“, které spolu s dalšími exekučními akcemi movitých věcí z loňského roku jen v Praze vynesly dohromady přes 200 milionů korun. Podle mluvčí představují velmi efektivní nástroj snižování daňových nedoplatků.

„Mají však i preventivní účinky, neboť někteří daňoví dlužníci, které zatím exekuční akce nepostihly, se po jejich medializaci sami dostavili na finanční úřad a zcela uhradili svůj daňový nedoplatek nebo si požádali o jeho splátkování,“ doplnila pozitivní dopad Petra Petlachová.

,

Video