Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Blesk pozabíjel dobytek ve chlévě

  15:56aktualizováno  15:56
Když se minulou středu odpoledne stahovala nad Vysočinou bouřková mračna, Bukáčkovi z Kadůvku na Žďársku ještě netušili, jaká katastrofa je čeká. Blesk jim totiž pozabíjel ve chlévě čtyři býky a jednu jalovici. Příroda tak má na svědomí škodu za sto tisíc korun, ale i šok.

"Tu středu přišla bouřka asi v šestnáct hodin. Uhodilo tady u trafačky a v chlívě zabučel býk. Hned jsme se tam všichni běželi podívat a dva kusy už ležely mrtvé," líčí osmašedesátiletý Josef Bukáček, jak se celé neštěstí seběhlo.

Zvířata umírala před očima
"Hned jsme odskřipovali vazáky, abychom zachránili další. Blesk šel totiž po vodě v napáječkách a ta pak zabíjela," vysvětlil hospodář.

Za své vzaly ještě další tři kusy, které se ke žlabu přiblížily. Zvířata umírala rodině přímo před očima. "Všechno brnělo. Zdi, dokonce i kohoutek od vody v kuchyni. A nás brněly ruce," popsal bezprostřední pocity Bukáček.

"Zvířata padla hned na místě. Když porážíte na jatkách, zvíře třepe nohama. Tady se ten dobytek ani nehnul, dostal to natvrdo. Pět kusů jsme stačili z chléva zachránit," dodal zemědělec. Se ztrátou se smiřuje těžko.

"V takové chvíli nemáte moc času na přemýšlení. Je to šok. V první chvíli jsme vůbec nevěděli, co se děje," přidává se snacha Jana. Viděla, jak padlo první zvíře.

Pak se už v chlévě činili hlavně chlapi, protože ona běžela k telefonu. Snažila se totiž dovolat energetikům do Brna, aby vypnuli proud. Tu osudnou středu však marně.

"Nemohli jsme se dovolat. Akciová společnost nám v telefonu přála hezký den a že jsou všichni operátoři zaneprázdnění. Tak jsme si nevěděli rady. Volali jsme policii, aby to teda zařídila. S nimi pak přijeli i pracovníci rozvodných závodů a odpojili proud," popsal anabázi farmář. Jakmile se tak stalo, mohli si Bukáčkovi aspoň trochu vydechnout.

Elektroinstalace byla stará
Rodina měla štěstí, že blesk neuhodil v noci či v době, kdy by v chalupě nikdo nebyl. Dobytek by nezachránili a sami by byli v ohrožení. "Bylo potřeba vypnout elektriku, aby to přestalo kopat. Pojistky totiž nevylítly. Ani nedomýšlíme, co by se stalo, kdyby se někdo zrovna koupal," uvažuje snacha.

"Někde se zřejmě připekl hlavní jistič. Vlítlo to do vody a běželo po chalupě. Kůň se chtěl napít a odlítl od toho. Naštěstí se nám ho podařilo rychle vyvést ven, jinak bychom ani neměli jak vytáhnout ty padlé kusy," poznamenal Bukáček.

Podle mluvčího společnosti Jihomoravská energetika Aleše Řiháčka by se pochopitelně nemělo stávat, aby se někdo na poruchovou linku nedovolal. "Sešlo se bohužel několik problémů dohromady. Na Zlínsku byla kalamita, vyhlašoval se stav nouze. V tu dobu volalo několik desítek tisíc lidí a linka byla zřejmě přetížená," vysvětlil Řiháček.

Jinak ale Jihomoravská energetika vinu nenese. Podle zjištění techniků byl problém na vnitřní instalaci. "Jak uhodil blesk, probilo to napěťový chránič. Nezafungovala ochrana, která by normálně zafungovat měla, protože celá instalace byla v nevyhovujícím stavu a léta bez oprav a revizí," podotkl mluvčí.

"Napětí pak bylo zavlečeno na kovové části. Kdyby byly standardně podle předpisů uzemněny, nestalo by se to," dodal mluvčí.

Zvířata nebyla pojištěná
Náhradu Bukáčkovi nedostanou, zvířata totiž neměli pojištěná. "Chalupu ano, ale na té škody nejsou," říká Bukáček. Navíc museli zaplatit kafilerii za likvidaci mrtvých zvířat, zpět dostanou jen pět korun za maso.

Telata budou muset dokoupit, chovem dobytka se totiž živí. "Nemůže nás to položit, musíme jet dál. Co máme dělat," krčí rameny zemědělec.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

Najdete na iDNES.cz