Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek | foto: ČTK

Blažek nechá prověřit, zda policejní razie byla přiměřená

  • 116
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek na jednání vlády řekl, že vypracuje zprávu o zásahu policie. Chce vědět, zda byl přiměřený zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Před týdnem jeho příslušníci zadrželi několik lidí včetně politiků a vysokých úředníků a provedli najednou tři desítky domovních prohlídek.

Podle Blažka se bude dokument jmenovat "Zpráva o adekvátnosti a dodržování zákonnosti v trestních věcech zahájených akcí ozbrojených sil a státních zástupců v noci z 12. na 13. 6. 2013".

"Účelem jejího vypracování není zjišťování viny a trestu jednotlivých obviněných, to náleží soudu. Cílem je zjistit, zda rozsahem akce ozbrojených sil a státních zástupců nebyl učiněn nepřiměřený zásah do základních principů demokratického právního státu," uvedl Blažek.

Vláda jeho návrh vzala jednomyslně na vědomí. Zprávu vypracuje ministerstvo spravedlnosti v koordinaci s ministerstvem vnitra.

Síť vztahů kolem Rittiga a Janouška

Petr Nečas bezprostředně po zásahu označil policejní razii za neadekvátní. Bývalý prezident Václav Klaus zase řekl, že by se politika měla vrátit "z rukou pánů v kuklách" zpět politikům (více čtěte zde).

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan mluví jinak. Podle něj postup proběhl "s maximálním šetřením práv obviněných". Policisté také předem požádali o vstup do objektů Vojenského zpravodajství i Úřadu vlády.

Policie spustila sérii zatýkání a domovních prohlídek po přípravě, která trvala rok a půl. Obvinila dnes už bývalou šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, bývalé šéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu, příslušníka Vojenského zpravodajství Jana Pohůnka, exnáměstka několika politiků Romana Bočka a politiky Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Až na Kovandu jsou všichni stíháni vazebně.

Všichni se údajně dopustili úplatkařství a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Jednak proto, že Šnajdr, Tluchoř a Fuksa měli získat za odchod ze Sněmovny, kde se hlasovalo prostřednictvím balíku úspor o budoucnosti kabinetu, vlivné funkce. Pak také proto, že Nagyová údajně úkolovala Vojenskou službu, aby špehovala dva zaměstnance Úřadu vlády a manželku premiéra.

V celé kauze policisté vyšetřují propojení politiky a byznysu lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška. Ty zatím z ničeho neobvinili. Prohledali však jejich kanceláře a vily.

Petr Nečas kvůli probíhajícímu vyšetřování rezignoval na svoji funkci. Nyní je premiérem v demisi. Stejně jako stávající ministři zůstane ve funkci do doby, než bude známý nový kabinet. Prezident Miloš Zeman proto bude v pátek a o víkendu jednat se všemi šéfy parlamentních stran. Výsledky jednání chce oznámit hlava státu v úterý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video