Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Blažek: Jmenovat Bradáčovou není povinnost. Zeman je můj podřízený

  12:16aktualizováno  13:54
Ze slov nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka při uvádění do úřadu nemohl mít radost nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ani exministr Jiří Pospíšil. "Nepůjdu na tu objednávku, že jsem málem povinen to jmenování udělat, protože svých pravomocí, které mám, si vážím," řekl Blažek o návrhu, aby se Lenka Bradáčová stala vrchní státní zástupkyní.

Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek při uvedení do úřadu premiérem Petrem Nečasem. | foto: ČTK

Blažek dal dost jasně najevo, když stál po boku premiéra Petra Nečase a svého předchůdce Pospíšila, kdo je při vyjednávání o novém pražském vrchním státním zástupci pánem a kdo podle něj naopak nemá navrch.

"Podřízený je Pavel Zeman ministerstvu spravedlnosti. Je to člověk, kterého si vážím, ale určitě nebudu rukou Nejvyššího státního zastupitelství," prohlásil nový ministr spravedlnosti, kterého krátce předtím jmenoval do funkce prezident Václav Klaus (více o tom čtěte zde).

Zeman prostřednictvím své mluvčí Heleny Markusové vzkázal, že nyní nebude vystoupení nového ministra jakkoli komentovat. Počká prý až na osobní setkání s Blažkem a na to, až prodiskutují veškeré důležité otázky.

Při uvádění nového ministra do úřadu byl přítomen i jeho předchůdce, šéf plzeňské ODS Jiří Pospíšil. Minulý týden byl odvolán krátce předtím, než stihl podepsat Zemanův návrh na jmenování Bradáčové vrchní státní zástupkyní.

A premiér Petr Nečas pak v rozhovoru pro Lidové noviny mluvil o tom, že Bradáčovou podporuje šedá eminence plzeňské ODS Roman Jurečko. Popřeli to Bradáčová i Jurečko.

"Povedeme dlouhý a příjemný rozhovor, který bude mít nějaký závěr," prohlásil Blažek o tom, jak bude podle něj vypadat plánovaný rozhovor s Bradáčovou. Ještě předtím mu její výběr bude muset vysvětlit Pavel Zeman.

Nečas respektuje, že Pospíšila chce plzeňská ODS do boje o hejtmana

Nečas označil nového ministra Blažka za úspěšného advokáta. "Dobře zvládne všechny úkoly resortu," řekl premiér a poděkoval Pospíšilovi, kterého přitom nechal minulý týden z vlády odvolat, za všechno dobré, co ve funkci udělal. Později dodal, že respektuje rozhodnutí plzeňské ODS, která se rozhodla, že Pospíšila v reakci na vyhazov z vlády postaví do čela krajské kandidátky s tím, že by se po volbách mohl stát novým hejtmanem Plzeňského kraje.

Pospíšil popřál Blažkovi ve funkci hodně štěstí a řekl, že je připraven dát mu své rady a doporučení. Blažek o chvíli později při brífinku zavtipkoval, že si bude počínat tak, aby ho nepotkalo to, co Pospíšila - tedy odvolání z vlády. "Nerad bych se dopustil stejných chyb, abych dopadl jako on," řekl doslova Blažek.

Rozhodovací pravomoc musí být u státních zástupců podle nového ministra spravedlnosti vyvážena kontrolou, a tak například jmenování šéfa připravovaného protikorupčního státního zastupitelství by podle něj nemělo být v moci pouze jednoho žalobce.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Na dálnici D1 jsou kolony, řidiči se zdrží hlavně u Meziříčí a Beranova

Kolona aut a kamionů u jihlavského přivaděče na D1. (17.1. 2018)

Silnice na Vysočině jsou kvůli sněhu sjízdné se zvýšenou opatrností. V noci na čtvrtek byly sněhové přeháňky a kvůli...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Najdete na iDNES.cz