Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Blanenský zámek ničí dřevomorka

  9:52aktualizováno  9:52
Blansko - Na nádvoří blanenského zámku a do náhradních prostor se stěhují kulturní akce i svatby, které se měly konat v hudebním salonku zámku. V salonku totiž padá strop. "Na to, že je v hudebním salonu dřevěný neorenesanční strop v jednom místě prohnutý, upozornil jeden návštěvník koncertu. Nemůžeme tam zatím nikoho pouštět," sdělila ředitelka blanenského muzea sídlícího v zámku Eva Nečasová.

Situace komplikuje život muzea i dalších institucí ve městě. "Díky dobrému počasí v minulých dnech jsme část akcí přesunuli na nádvoří, jinak máme k dispozici ještě audiovizuální síň. Prostředí tam však není tak hezké a stylové, dobrá tam není ani akustika," dodala Nečasová.

Pracovníci muzea už tento týden vyklidili depozitář nad hudebním salonem, aby odborníci mohli zjistit rozsah škod. Jedním z řešení je podepření stropu konstrukcí, což by umožnilo salonem provádět alespoň návštěvníky muzea. "Pro koncerty by místnost byla zhyzděná," dodala ředitelka. Snoubenci si své ano zatím řeknou v sousedním modrém salonku. Ten je však menší a vejde se do něj maximálně třicet lidí.

Krovy blanenského zámku jsou špatné i v jiných částech budovy. Trámy jsou napadeny dřevomorkou, špatná je také podlaha nad výstavní síní umělecké litiny. "O tomto stavu víme už tři roky, teprve nyní jsme však dostali od radnice peníze na ošetření trámů," řekla Nečasová.

O vrácení blanenského renesančního zámku, podobně jako o zámek v sousední Rájci-Jestřebí a další nemovitosti a pozemky, žádají v restituci potomci původního majitele rájeckého panství Huga Mikuláše Salm-Reifferscheidta.

Autoři:


Témata: peníze, radnice, Svatba

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz