Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Blanensko: projekt sociálních služeb

  15:23aktualizováno  15:23
Blansko - Pomocnou ruku dlouhodobě nezaměstnaným a současně i starým lidem se snaží podat pracovníci blanenského úřadu práce. Navrhli totiž zastupitelům obcí v severní části Blanenska, aby společně vytvořili hlavně pro dlouhodobě nezaměstnané ženy nová pracovní místa. Jejich úkolem bude pečovat o dříve narozené.

"Řada lidí musí dojíždět do zaměstnání a přitom řeší problém, jak dostatečně zabezpečit péči svým starým příbuzným. Některé ženy tuto situaci řeší dobrovolnou nezaměstnaností. Zůstávají doma, vyřídí si sociální dávku určenou k péči o osobu blízkou. Ztratí však pracovní návyky," přiblížila ředitelka blanenského úřadu práce Jitka Lorková.

Proto pracovníci blanenského úřadu práce zpracovali v tuzemsku ojedinělý projekt zaměřený na rozvoj sítě sociálních služeb. V severní části okresu, kde je míra nezaměstnanosti vyšší, by do konce roku mohlo vzniknout deset až patnáct pracovních míst zaměřených právě na péči o seniory. "Je to zkouška. Tato nová místa sice neovlivní míru nezaměstnanosti v okrese, ale staří lidé budou mít péči a mladší dostanou práci," vysvětlila Lorková.

Práci by mohla najít například žena ve věku kolem padesáti let, která se nyní doma stará o rodiče a bere sociální dávku. Díky novému projektu se z ní může stát pečovatelka, která bude pomáhat nejen svým rodičům, ale také dalším starým lidem v obci. Místo sociálních dávek dostane stálý plat. "Bude teď záležet hlavně na přístupu obcí, kolik pracovních míst vytvoří. My bychom jim poskytli na každé místo příspěvek na mzdu z prostředků aktivní politiky zaměstnanosti," doplnila Lorková.

Podmínkou pro uchazeče o tato místa budou jejich dlouhodobá evidence mezi nezaměstnanými, zájem o tento druh práce a absolvování speciální kurzu. Nový projekt úřadu práce už našel kladnou odezvu - například v Letovicích a v Olešnici. "Ubylo u nás pracovních příležitostí v průmyslových podnicích, proto si podobných programů všímáme," uvedl Bohuslav Kuda, místostarosta Letovic. "Oslovili jsme i obce z našeho mikroregionu a na základě jejich požadavků se rozhodneme, kolik pracovních míst vytvoříme."

Už nyní Letovičtí vážně uvažují o minimálně jednom pracovním místě. Kuda je navíc přesvědčen, že kvůli přibývajícímu množství seniorů bude nutné zvyšovat i počty lidí schopných poskytnout jim potřebnou péči. "Někdo se o staré lidi musí postarat, když potomci hledají práci," dodal.

Nové pracovní místo plánuje také starosta Olešnice Zdeněk Peša. "Pečovatelskou službu sice už máme, ale uvažuji ještě o doplňkové službě. A to až ve chvíli, kdy dostavíme v obci dům s pečovatelskou službou," přiblížil. Podle Peši by se o práci mohli zajímat například absolventi středních škol, lidé se změněnou pracovní schopností nebo třeba ti, kteří mají těsně před důchodem.

I některé ženy, které se doma starají o své blízké, myšlenku úřadu práce oceňují. "Myslím si, že by to pomohlo hlavně finančně. Já sama bych ale tuto práci nemohla přijmout, protože se starám o rodiče a ještě o tchána po dvou operacích. Na starosti mám také dům, v němž žijí, takže bych už toho víc nezvládla. Kdo však pečuje o jednoho člověka, určitě by to přivítal," míní dvaapadesátiletá žena z Boskovic, která odmítla být jmenovaná.

Na Blanensku je v současnosti celkem 3288 nezaměstnaných, z toho je 1707 žen. Na jedno volné místo připadají tři nezaměstnaní. Míra nezaměstnanosti je nejnižší v kraji a činí 6,08 procenta.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

ČSSD hlasuje o spolupráci s Babišem, na cestě k vládě jsou tři překážky

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání předsednictva strany, kterému oznámil...

Sociální demokracie má v následujících čtyřech týdnech o pozornost postaráno. 17 683 členů ČSSD rozhoduje v referendu o...

Nejméně chutná pacientům v Bohnicích. Výtky občas řeší i ombudsman

Pacienti Psychiatrické léčebny Bohnice. Ilustrační foto

Psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích skončila na posledním místě v průzkumu, který hodnotí kvalitu jídel v...

VIDEO: Demokracie víc pro lidi. Fiktivní Gottwald mudruje v osvětovém klipu

Vymýšlí převrat. Jiří Vyorálek hraje Klementa Gottwalda v Únoru 1948.

Výzvu Mantinely demokracie, která volá po dodržování principů dělby moci, podpořil v roli Klementa Gottwalda i herec...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz