Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Blair zve na internetu do svého sídla. Soukromí tají

  15:15aktualizováno  15:15
Oficiální sídlo britských ministerských předsedů, dům číslo deset na londýnské Downing Street, si teď každý může prohlédnout na internetu. Premiérův úřad zpřístupnil virtuální prohlídku, která však zahrnuje jen reprezentační místnosti.

Downing Street 10 | foto: www.numberten.gov.ukČTK

Prohlídka je na adrese www.numberten.gov.uk. Návštěvníka zavede do vstupní haly, zasedací místnosti vlády či do velké státní jídelny.

Kdo by však chtěl nahlédnout do pokojů premiéra Tonyho Blaira, bude zklamán. Soukromá část v prohlídce není. Blair navíc nebydlí v čísle 10, ale vedle v jedenáctce. Hned na začátku vlády si totiž vyměnil rezidenci s ministrem financí.

Tony Blair oznámil, že během roku odstoupí

Britští premiéři sídlí v Downing Street 10 od roku 1735, kdy tento dům daroval král Jiří II. Robertu Walpolovi, jenž byl prvním ministerským předsedou. Walpole dar přijal pod podmínkou, že bude rezidence sloužit i všem jeho nástupcům.

Jednou z nejdramatičtějších operací bývá stěhování. Podle britské ústavní tradice se premiér stěhuje pryč druhý den po prohraných volbách. V ten samý den se do domu stěhuje jeho nástupce.

Politik se stává premiérem se všemi pravomocemi ve chvíli, kdy ho jmenuje panovník. Funkce pozbývá okamžitě, jakmile podá demisi nebo prohraje volby.

Horké chvilky na chodníku
Dveře u čísla deset nemají zvenčí kliku, takže každý návštěvník, ať je sebevýznamnější, musí počkat, až mu zevnitř otevřou.

To už se v historii vymstilo mnoha britským politikům, které uprostřed skandálů obléhali novináři. Politici netrpělivě přešlapovali před dveřmi premiérské rezidence, než je personál vysvobodil a vpustil dovnitř.

Downing Street 10

Krátká ulice, v níž dům stojí, je pojmenována po bývalém špionovi a realitním makléři siru Georgi Downingovi, který stavěl domy za účelem rychlého zbohatnutí.

Ulice byla ještě v 70. letech minulého století volně přístupná a tisíce turistů se fotografovaly u patrně nejznámějších domovních dveří světa, často i s osamělým "bobíkem", tedy londýnským policistou, který zde postával.

Poté, co se sídlo premiérů stalo terčem minometného útoku irských teroristů, byla ulice opatřena na obou stranách vysokým železným plotem, je hlídána speciální policejní jednotkou a turisté se mohou vyfotografovat nanejvýš u zmíněné mříže.

Downing Street 10

Samotný dům není z ulice příliš výstavný. Dříve měl číslo pět a jeho cihly byly žluté. Kvůli smogu však zčernaly a tato barva se natolik ujala, že při rozsáhlé rekonstrukci v roce 1960 bylo průčelí domu již na černo úmyslně nabarveno.

Nevelké průčelí ovšem skrývá poměrně rozsáhlý dům, který je převážně orientován do zahrady, takže není z ulice vidět.

Chodník na ulici proti premiérově sídlu je dnes hlavním pracovištěm novinářů, kteří zpravodajsky pokrývají vládní aktuality.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Najdete na iDNES.cz