Blair ztratil víru v OSN, chce jít do války

  • 250
Rozpory mezi stálými členy Rady bezpečnosti OSN přiblížily svět úderu na Irák. Britský premiér Tony Blair připustil, že jeho země půjde do války i bez podpory Spojených národů. Londýn tak reagoval poté, co Francie, Rusko a Čína odmítly novou rezoluci s ultimátem i kompromisní dodatky.

"Premiér mi řekl, že druhá rezoluce je nyní zřejmě méně pravděpodobnější než kdykoli předtím kvůli neústupnosti Francie," citoval Tonyho Blaira vůdce parlamentní opozice a šéf britských konzervativců Iain Duncan Smith.

Podle Blaira se tak výrazně zvýšila možnost, že Britové se opravdu zapojí do chystané války s Irákem po boku Američanů. Obě země už mají v Perském zálivu na 250 tisíc vojáků.

Rusko připustilo veto
Blair rezignoval na mírové řešení irácké krize poté, co novou rezoluci prakticky smetli ze stolu tři z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN.

"Pokud nová rezoluce - ať už přímo či nepřímo - otevře cestu vojenskému úderu na Irák, budeme hlasovat proti," uvedl ruský ministr zahraničí Igor Ivanov a podotkl: "Je však předčasné říci, jak budeme skutečně hlasovat, protože ještě nemáme konkrétní návrh rezoluce."

Členské země RB OSN zasedají za poslední týdny prakticky každý den. Horečná jednání o irácké krizi a znění nové rezoluce jsou však stále bez viditelného výsledku.

Diplomaté se zatím neshodli ani na datu hlasování o rezoluci. Washington požaduje, aby to bylo do konce týdne. Začátek dalšího jednání je plánován na 21:00 SEČ.

Neuspěla rezoluce ani kompromisy
USA trvají na znění rezoluce s ultimátem 17. března. Do tohoto data musí Bagdád jasně přesvědčit svět, že bezodkladně odzbrojí.

Americký návrh podporují i Španělsko a Británie. Londýn dokonce předložil dodatek k rezoluci, aby otupil výhrady ze strany kritiků válečného řešení irácké krize. - více zde

O šesti britských podmínkách, které dávají Iráku šanci odvrátit válku, se však v RB OSN podle diplomatů hlasovat nebude. Neprůchodně vypadá také samotná rezoluce, protože USA odmítají ustoupit z ultimáta, což se mnohým členům RB OSN nelíbí.

Proti jsou i Francie, Čína a Německo
Také Čína zopakovala, že nechce novou rezoluci, a to i přes britské dodatky. "Ještě nebyly vyčerpány možnosti předchozí rezoluce a proto je nový dokument zbytečný," míní čínské ministerstvo zahraničí.

"Je třeba rázně pokročit v mírovém odzbrojení Saddáma Husajna přes zbrojní inspektory OSN. Nemůžeme jen přiznat Iráku několik dní navíc, než bude použita síla," uvedl v tiskovém prohlášení francouzský ministr zahraničí Dominique de Villepin.

"Potíž s britským návrhem je, že obsahuje stejné mechanismy jako původní návrh rezoluce, to jest automatické zmocnění k úderu," zdůvodnil Bernd Mützelburg, poradce německého kancléře Gerharda Schrödera pro otázky zahraniční a bezpečnostní politiky, proč také Berlín nepodpoří novou rezoluci.

Britský premiér Tony Blair opouští své sídlo v londýnské Downing Street a směřuje do parlamentu, aby přednesl projev kvůli Iráku. (25. února 2003)


Video