Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Blair přijel do Dublinu podepisovat své paměti a aktivisté ho zasypali vejci

  13:18aktualizováno  13:18
Někdejší britský premiér Tony Blair přijel do irské metropole na první autogramiádu svých pamětí s názvem Cesta. Asi dvě stovky protiválečných aktivistů mu připravily hořké přivítání. Pokřikovaly na něj řezníku a zaházely ho botami a vejci.

Blairova autogramiáda v knihkupectví Eason začínala po půl jedenácté, ale už dlouho předtím připomínala dublinská ulice válečnou zónu. Ulici přeťaly zátarasy a většina místních obchodů dnes raději neotevřela.

Když se před knihkupectvím objevila limuzína s bývalým ministerským předsedou, dostaly se asi dvě stovky protiválečných aktivistů do varu. "Hej Tony, kolik dětí si dnes zabil?" rozléhalo se ulicí. "Zatkněte řezníka Blaira," pokřikovali aktivisté.

Blaira chránili bodyguardi s deštníky

Na Blaira pak zamířila smršť vajíček a bot. Ochranka musela obklopit limuzínu a chránit Blaira deštníky. Raději hned zamířil z auta přímou cestou do útrob knihkupectví, kde už něj čekaly asi tři stovky obdivovatelů. Na podpis čekaly podle BBC od časných ranních hodin.

Protiváleční demonstranti se snažili prolomit zátarasy, které je dělily od Tonyho Blaira (4. září 2010)

Protiváleční demonstranti se snažili prolomit zátarasy, které je dělily od Tonyho Blaira (4. září 2010)

BROWN MÁ NULOVOU INTELIGENCI

Blair se v pamětech ostře pouští do svého nástupce

Blair ve svých pamětech s názvem A Journey (Cesta), které vyšly 1. září, vzpomíná na život na Downing Street, Irák, teroristické útoky z 11. září i princeznu Dianu. Píše také o svém pití nebo sporech s nástupcem Gordonem Brownem. Publikace se okamžitě vyhoupla do čela žebříčků nejprodávanějších knih.

Blair dostal za sepsání memoárů předem honorář 4,6 milionu liber (138 milionů korun). Slíbil však, že celou částku věnuje na charitu, která se stará o bývalé vojáky a jejich rodiny.

BLAIR A VÁLKA V IRÁKU

Blair patřil k nejbližším spojencům amerického prezidenta George Bushe při invazi do Iráku. Jeho rozhodnutí, že se Británie připojí ke Spojeným státům, je však považováno za jedno z nejkontroverznějších za Blairovo desetileté působení v čele britského kabinetu. Blair navíc angažmá v Iráku obhajoval potřebou zbavit Saddáma zbraní hromadného ničení, ty se však v Iráku nikdy nenašly.Ve svých pamětech uvedl, že nelituje rozhodnutí připojit se k americkým jednotkám při invazi do Iráku v roce 2003. Protiváleční aktivisté mu to nemohou zapomenout.

autor: ČTK

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Aztéky vyhubila salmonela zavlečená z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz