Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Blair měl spasit Blízký východ, teď jen za tučné honoráře přednáší

  8:57aktualizováno  8:57
"Tony Blair se chystá na Blízký východ!" hlásil v neděli list Sunday Times. V druhé větě ovšem s britskou ironií odhalil, že to tak vlastně není: "Ne že by ho zajímala Gaza, ale bude mluvit o globálním oteplování v Abú Dhabí na konferenci sponzorované švýcarskou bankou."

Tony Blair převzal od končícího amerického prezidenta Bushe řád. (13. leden 2009) | foto: Reuters

Vzpomínáte? Před rokem a půl, když britský ministerský předseda opouštěl své sídlo, každý s gustem spekuloval, co bude Blair dělat dál. Možností byla řada, každý si však byl jist jediným: že nezmizí z mezinárodní scény a že bude vidět hlavně jako zmocněnec pro Blízký východ.

Jenže se tak nestalo. Blair zmizel. Důvod, jak říkají jeho kritici, je prostý: vydělává peníze. A zjevně ne peníze ledasjaké. Podle britských médií je nyní jedním z nejlépe placených hostů přednášek, ba dokonce možná vůbec nejlépe placeným. Údajně dostává za vystoupení v průměru 250 tisíc dolarů, tedy zhruba pět milionů korun.

DRAZÍ POLITICI

Na špičce honorářů za vystoupení, přednášky a texty se dlouhodobě drží manželé Clintonovi. Odhaduje se, že za osm let od odchodu z Bílého domu si dohromady takto přivydělali přes 100 milionů dolarů. Clinton jednou dokonce zvládl dvě vysoce placené řeči za jediný den (a dostal celkem 475 000 dolarů). Hillary Clintonová je zřejmě rekordmankou ve výši zálohy, kterou kdy kdo z politiků dostal za paměti: 8 milionů dolarů.
Pravda, ani Margaret Thatcherová nepřišla zkrátka - ta za memoáry obdržela zhruba 3,5 milionu liber. Ve srovnání s tím působí skromně milion liber, jejž za přednášky dostal britský expremiér John Major.
A co Bushovi? Ano, i oni počátkem roku ohlásili, že něco sepíší. U Laury je již dokonce znám vydavatel, u jejího muže George však zatím ani to ne.

Až v létě oslaví dva roky od odchodu z premiérské pozice, bude mít na pořádný večírek, neboť jeho konto bude za těch 24 měsíců tučnější o zhruba 15 milionů liber (cca 300 milionů korun).

Jen ať vydělává, ale hlavně ať něco dělá!

Nekritizují ho za to, že si vydělává přednášením, na to jsou Britové příliš povznesení, a navíc: to dělá skoro každý bývalý vlivný státník. Nedá jim však, aby se trochu nepošklebovali Blairově klopotné snaze předstírat, že stále něco dělá ve vysoké politice.

"Blair nyní čelí vážnému dotazování, zda je opravdu odhodlán fungovat jako blízkovýchodní zmocněnec kvarteta tvořeného OSN, USA, Evropou a Ruskem," napsal k tomu list Sunday Times.

"Před několika dny dal vlivný diplomat, který ještě nedávno seděl v Radě bezpečnosti, veřejně najevo, že je z jeho chování opravdu frustrovaný." Právě role zmocněnce pro Blízký východ se podle původních plánů měla stát Blairovou novou rolí, která by mu dovolila zůstat v centru dění. Ba co zůstat, zazářit, jak před dvěma lety naznačovalo jeho okolí.

Jenže od té doby je ticho po pěšině. Blair sice na Blízký východ odletěl, ale až po více než týdnu a do jednání o příměří v podstatě nezasáhl. Agenturní zprávy přinesly pouze jeho nemastné neslané konstatování, že "existují dobré podmínky pro brzké dosažení příměří".

Bude jednou prezidentem Evropské unie?

Co tedy dělá? Sedí na mnoha židlích. Jednou za tři týdny například přednáší studentům na slavné americké Yaleově univerzitě, ale málokdy se zdrží déle než právě na onu přednášku. "Ještě jsem, přiznávám, neměl čas zajít si tady na pizzu," řekl místnímu listu.

"Dost mě to mrzí a doufám, že to brzy napravím, neboť ji každý chválí," dodal s tím, že na to jistě bude mít čas, smlouvu má přece na tři roky. Kromě vzdělávání též působí jako poradce několika bank, především JP Morgan Chase (za 2 miliony liber ročně).

A jaký by to byl expremiér, kdyby již nechystal paměti. I za ně dostane honorář v řádech milionů liber. Pokud byste ho snad chtěli vidět, nejlepší by asi bylo vyrazit v únoru do Kalifornie, kde vystoupí při jakési společenské akci v divadle, na níž jsou stále k mání lístky (cca po 380 dolarech).

PŘEČTĚTE SI

Bush se rozloučil se svými spojenci proti teroru, udělil jim medaili

Na druhou stranu se nikdo neodváží Blaira zcela odepisovat. Včera v Bílém domě slavnostně převzal Medaili svobody, jeden z nejvyšších amerických řádů, čímž chtěl Bush světu připomenout, že Blair je stále považován za vlivného muže.

Ale především: list Financial Times počátkem roku znovu přiživil spekulace, že Blair pošilhává po funkci prezidenta EU, která vznikne, projde-li nakonec Lisabonská smlouva. Na každý pád, píše list, by to Blairovi rozhodně nebylo proti mysli. A mnohým v Unii zřejmě také ne.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...

VIDEO: Policista zastřelil neozbrojeného muže, soud rozhodl o jeho nevině

Daniel Shaver

Arizonský soud osvobodil policejního důstojníka obviněného z vraždy neozbrojeného muže během zásahu v hotelovém pokoji...Najdete na iDNES.cz