Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bizony na Jindřichohradecku zabíjí neznámý travič

  13:12aktualizováno  13:12
Chovatelka z Matějovce přišla o osmatřicet bizonů ze svého stáda. Zvířata někdo otrávil. Nešťastná chovatelka se rozhodla, že za zjištění informací nebo stop, které povedou k pachateli, vypíše odměnu. Škoda, kterou jí travič nebo traviči způsobili, se vyšplhala už k pěti milionům.
Bizony zabíjí chemikálie metomil, dříve používaná jako postřik proti škůdcům. Ilustrační foto

Bizony zabíjí chemikálie metomil, dříve používaná jako postřik proti škůdcům. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na první pohled to je idylické místo na území České Kanady. V údolí nedaleko Českého Rudolce na Jindřichohradecku, kde byl kdysi klášter a sklárna, se pase stádo bizonů amerických. Jejich huňatá tmavohnědá srst kontrastuje s bílým sněhem.

Za posledních osm měsíců se ale místní pastvina změnila v peklo. Včera na ní chovatelé našli mrtvou bizoní krávu, která je už osmatřicátým otráveným kusem v letošním roce. Kdo tady zvířata zabíjí, není stále jasné.

"Je to záhada. Dva měsíce posíláme vzorky na rozbory a ty ukazují, že je za vším chemikálie metomil, která se dřív používala v zemědělství na postřiky proti škůdcům," uvedl soukromý veterinář Václav Schandl.

Správce pastvin Zdeněk Švehla je zničený. "Ještě začátkem roku tady bylo krásné zdravé stádo s telaty. Teď jsou zvířata ve špatné kondici už na první pohled. V těle mají něco špatného," dívá se Švehla za elektrický ohradník.

Správce včera okamžitě hlásil další uhynulý kus majitelce stáda, na místo dnes přijedou veterináři. Policie zatím celý případ jen monitoruje, a dokonce ho nechtěla ani zveřejnit. Jako první o otravě bizonů informovala Česká televize.

"Nemůžeme k tomu víc říci. Případem se zabývá náš kriminalista. Důležité budou rozbory tkání," uvedla jindřichohradecká policejní mluvčí Věra Mžiková.

BIZON AMERICKÝ

Původním domovem bizonů amerických jsou pláně od kanadské Alberty až po Mexiko, ale žili i daleko na východ od řeky Mississippi. Do poloviny 19. století však všichni bizoni vyskytující se východně od Mississippi vyhynuli. Méně početní lesní bizoni obývali lesnaté horské oblasti na západě Severní Ameriky. V Česku se chovají na necelé desítce míst a jejich počet se odhaduje kolem sta kusů.

Bizoni u Matějovce, na místě zaniklé vesnice Rožnov, pocházejí ze stáda chovaného původně u Žíteče na Třeboňsku. Ještě před čtyřmi lety je zde měl Belgičan Dirk Maria Denis Van de Poel, který v Česku podniká v zemědělství od roku 1995.

V roce 2004 ale dostala veterinární správa udání, že bizoni jsou týráni a živoří. Nic takového se nakonec neprokázalo, zato se zjistilo, že za vším jsou spory Van de Poela s jeho bývalým obchodním partnerem, také Belgičanem, ohledně pozemků. "O úhynu bizonů v Matějovci vím, ale s tímto stádem už nemám nic společného," řekl včera Van de Poel.

Majitelka stáda Eva Jelínková, která dříve s Belgičanem spolupracovala, se rozhodla, že za zjištění informací nebo stop vedoucích k pachateli travičství vypíše odměnu ve výši pětasedmdesáti tisíc korun. "Jsem z toho zoufalá," říká Jelínková, která už odhadla škodu na pět milionů korun.

O případ se začala zajímat i jihočeská krajská veterinární správa. "Bohužel nám zatím policie nic nehlásila," poznamenal šéf veterinární správy František Kouba.
 
Metomil se podle odborníků může do těla zvířat dostat s potravou nebo s vodou. Nejvíc ničí játra, a i když zvíře otravu přežije, má tento orgán trvale poškozený. Na druhé straně se ale v těle neukládá a při dobré životosprávě se může organismus částečně vyčistit.

Pastviny u Matějovce leží uprostřed cyklotrasy a trasy pro běžkaře. Statek s bizony slouží jako zážitkové místo pro turisty, kteří tu najdou v létě také občerstvení a přístřešky s venkovním krbem. "Vede tudy turistická stezka až ke zřícenině Landštejn. V zimě tu udržujeme lyžařské stopy," řekl zástupce starosty Českého Rudolce František Thüringer.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Žena chtěla po pražských strážnících otevřít kradené auto, zadrželi ji

Jako první byli na místě střelby v Napajedlích městští strážníci.

Na parkovišti u nákupního centra v Chlumecké ulici v Praze 14 požádala o pomoc strážníků žena, která si zabouchla klíče...

D10 u Prahy zablokoval bourající kamion, kvůli sněhu stála i D3

Dálnici D10 uzavřela nehoda kamionu (16.1.2018)

Nehoda osobního a nákladního vozu uzavřela dálnici D10 na 38. kilometru ve směru na Prahu poblíž Pískové Lhoty. Nikdo...

Nejznámější chlapec ztracený v Česku. Honzík zmizel před 20 lety

Honzík Nejedlý na archivním záběru z listopadu 1997

17. ledna 1998 se v pražském Podolí ztratil beze stopy devítiletý Jan Nejedlý. Jeho rodina od té doby prožila dvacet...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz