Exministryně životního prostředí Rut Bízková.

Exministryně životního prostředí Rut Bízková. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bízková hájí Zelenou úsporám, chtěla by ale zpět vyhozené odborníky

  • 24
Náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková, která hodlá rezignovat, necítí odpovědnost za chyby programu Zelená úsporám. Hodnotí ho naopak jako úspěšný, podmínkou však je, aby se peníze stihly vyplatit. Ministerstvo podle ní chybovalo, když ze Státního fondu životního prostředí odvolalo lidi, kteří programu opravdu rozuměli.

Náměstkyně a exministryně Bízková má odejít v úterý, kdy má schůzku s ministrem Tomášem Chalupou. iDNES.cz svou rezignaci nevyvrátila. Dodala, že se rozhoduje svobodně a racionálně, ne na základě emocí. "Já, která jsem po předchozích třech ministrech vyřešila Prunéřov, bych neuhla před odpovědností," vzkázala prostřednictvím sms Bízková. (Článek o její rezignaci čtěte zde)

"Neutíkám před zodpovědností, nebojím se, nelžu a nekradu. Neuhýbám mocným. Nikdy. Za minulého režimu ani dnes. Po třech váhajících a opatrných ministrech jsem se nebála Prunéřova. Mám se snad bát svého dílu odpovědnosti za program, který Česku přinesl (pokud se ovšem do konce roku 2012 povede) tolik dobrého?" uvedla v pondělí na svém blogu na Aktuálně.cz.

Zelená úsporám

Program Zelená úsporám byl zahájen v dubnu 2009 a je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Podpora se poskytuje formou nenárokové dotace a financuje zateplování domů a výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění. Program je financován z příjmů z prodeje emisních jednotek, které byly dosud prodány ve smluvní ceně 19,6 miliardy korun. Nyní je tam evidováno přibližně 75 tisíc majitelů domů. Naposledy fond schválil v září a v listopadu na 20 tisíc žádostí za 5,7 miliardy korun. Tyto žádosti fond vyplatí ještě v původní výši.

Žádosti o dotace však byly loni v říjnu pozastaveny. Kvůli problémům na Státním fondu životního prostředí nejsou všechny žádosti vyřízeny a podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy peníze na všechny žádosti nevystačí, protože chybí několik miliard korun.

Za chybné řízení programu Zelená úsporám odpovědnost necítí. "Za projekt je odpovědný ministr a všichni ostatní se na jeho realizaci podílejí v míře, kterou jim ministr určil. Moje role je nepochybně významná, ale rozhodně nebyla po celou dobu programu dominantní. Od poloviny loňského roku relativně malá, v posledních třech měsících zanedbatelná. Úkoly na Zelené úsporám dostávají ti, kteří se jej teprve učí," píše Bízková.

Na vyplacení peněz je málo času

Program Zelená úsporám považuje za úspěšný, pokud tedy doběhne tak, jak má, a pokud se peníze vyčerpají. Zelená úsporám se totiž měla znovu otevřít v únoru 2011. Aféra na Státním fondu životního prostředí vedoucí k odchodu Libora Michálka však podle Bízkové mnohé zpomalila a některé věci zcela zastavila.

"Na proinvestování více než 15 miliard korun máme jenom necelé dvě stavební sezóny. A zvýšenou sazbu DPH před sebou," upozornila Bízková. Ministerstvo i fond chybují podle ní především v tom, že o programu neinformují.

"Nadále tvrdím, že vedení ministerstva a fondu mělo tak, jak jsme to dělali do poloviny loňského roku, pravidelně informovat o vývoji v programu, o jeho příležitostech i těžkostech, o postupu prací na zařazování projektů do systému. Mělo dávat v co možná největší možné míře informace těm, kteří žádosti do programu podali a pochopitelně netrpělivě čekali na schválení svých projektů. Rozhodnutí však bylo opačné," uvedla Bízková.

Na ministerstvu i státním fondu se podle ní řeší pouze právní podpora a nárok či nenárok na peníze z programu.

Přiměje rezignace k činům?

"Až bude řešení konečně hotovo, bude určitě právně nejčistší možné a bude slavnostně ohlášeno jako spása přišlá po šlendriánu. Ke stejnému cíli mohla být podle mého názoru zvolena jiná cesta. Na SFŽP by se alespoň dočasně vrátili ti, co programu opravdu rozumí a byli na konci roku odejiti, řídili by realizaci programu, ne jeho právní čistotu (ta je samozřejmou podmínkou). Rozdělovali by práci tak, aby se současně zpracovávaly úplné žádosti, dělaly kontroly a vyplácely peníze," míní Bízková.

Doufá, že její rezignace bude signálem pro změnu. "Doufám, že zprávy o mém odchodu přitlačí právní puristy ke konečné verzi řešení tak, aby bylo co nejdříve jasné, co bude. Jde o peníze do české ekonomiky a na tom, aby byly skutečně efektivně využity, musí přece dobrému hospodáři pokaždé nejvíce záležet," píše na blogu náměstkyně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video