Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bitým ženám, které utečou agresivnímu partnerovi, hrozí chudoba a vyloučení

  5:25aktualizováno  5:25
Odborníci varují před horšící se ekonomickou situací obětí domácího násilí, které se rozhodnou utéci od agresora. Jsou to zejména ženy a za poslední dva roky se jejich životní poměry výrazně zhoršily. Po odchodu od partnera se totiž často ocitají v naprosté chudobě.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Odborníci, kteří pomáhají obětem domácího násilí, hovoří o bludném kruhu. "Žena se rozhoduje mezi ohrožením života a chudobou se sociálním vyloučením po odchodu od násilného partnera. Je to velmi složitá situace," řekla novinářům předsedkyně občanského sdružení Acorus Zdena Bednářová u příležitosti mezinárodního dne boje proti násilí na ženách, který připadá na 25. listopad.

Sdružení Acorus

Pomáhá lidem ohroženým domácím násilím více než 12 let. Poskytuje pomoc 24 hodin denně na lince 283 892 772. Sociálního poradenství za tu dobu využilo 1 518 žen, krizovou pomoc 261 žen. Služby azylového domu, které se ale platí, využilo 337 žen. Na Acorus se obrací také asi deset mužů ročně.

Počet žen v ohrožení, které se obrátily na Acorus, se za poslední dva roky zvýšil o 17 procent. Jsou často v bezvýchodné situaci: neví, komu se svěřit, mnohdy trpí psychickými poruchami kvůli prožitým traumatům, musí hledat nové bydlení nebo zaměstnání a jsou bez peněz do začátku.

"Mívají dluhy a čelí exekucím, někdy se z nich stávají lidé bez domova, nebo jsou sociálně vyloučené a úřady jim vezmou děti," dodala Bednářová.

Tíživou situaci často "odnáší" právě potomci. "Děti bývají silně poznamenány chudobou. Matka nemá například na zaplacení zájmových kroužků. Znám případ, kdy se chlapec styděl chodit do školy, protože měl roztrhané bačkory," uvedla Bednářová s tím, že násilník mnohdy z pomsty neplatí výživné.

Podle odborníků by pomohlo, kdyby měly týrané ženy opouštějící domov například možnost právní pomoci zdarma. Chybí také nízkorozpočtové bydlení, jako jsou azylové domy.

Vzhledem k rozdílům mezi platy mužů a žen má rozvod větší ekonomické dopady na ženu než na muže. Podle průzkumu z roku 2008 vydělávají ženy v Česku o 23,6 procenta méně než muži, zatímco průměr EU představuje 17,4 procenta.

Policie dá vědět intervenčnímu centru

Domácí násilí patří v ČR mezi trestné činy od června 2004. Od ledna 2007 smí policie vykázat lidi, kteří ubližují svým blízkým, na deset dní z domova. Soud může poté rozhodnutí policie prodloužit až na rok. Součástí vykázání je rovněž zákaz návratu do vymezených prostor.

Do 24 hodin od vykázání by měla policie poslat informaci o vykázání intervenčnímu centru, které pak do 48 hodin oběti nabídne pomoc. Centrum poskytuje bezplatné právní, sociální a psychosociální poradenství.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz