Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bitva pod Hradem

  0:01aktualizováno  0:01
Jako za starých časů! Už zase proti sobě stojí. Dva matadoři devadesátých let, pro jiné dinosauři české politiky, Václav Klaus a Miloš Zeman začali na dálku vážně měřit své prezidentské zbraně. A ty zbraně nejsou přehlédnutelné. Oba odsloužilí expremiéři mají jistou šanci vybojovat si jimi Havlův trůn.

Miloš Zeman, nečekaně a proti (nevyslovené) vůli současného vedení Lidového domu, zřejmě vyhraje takzvané vnitrostranické referendum. Ti sociální demokraté, kteří Zemana chtěli pomocí "hlasu lidu" vytlačit z hlavní stranické nominace, byli "hlasem lidu" doběhnuti.

Co teď? Svěsí ramena a uznají expředsedu za svého hlavního favorita na prezidentství? Uvidíme. Ať tak či onak, Miloš Zeman se vrátil Špidlově ČSSD oknem a pro řadu jejích poslanců a senátorů je přijatelnějším kandidátem než "cizák" Motejl.

Když nic jiného, je přece stále sociální demokrat. A vládní straně by slušelo mít "svého" člověka i na Hradě. V dalších fázích zákulisního vyjednávání může právě tohle přání sehrát roli. A třeba s komunisty se dá o Zemanovi mluvit - jako předseda sněmovny před Grebeníčkem dveře pracovny nikdy nezabouchával.

Klausovy šance jsou podstatně nižší. ODS sice "pružně" přestala horovat pro přímou volbu, vytvořila vyjednávací parlamentní tým "Klaus na Hrad", ale získat pro šéfa hlasy odjinud bude velmi tvrdý oříšek. Zřejmě nerozlousknutelný. ODS nemá na rozdíl od vládní strany co nabídnout.

Představa Klause či Zemana na Hradě mnohé budí hrůzou ze spaní. I když oba jsou natolik inteligentní a politicky zkušení, že by zřejmě dokázali přijmout novou roli včetně jejích jiných, řekněme kulantních pravidel hry. Otázkou pouze zůstává, nakolik by jim publikum přerod v decentní nadstranickou hlavu státu ctící všemi póry těla ústavu uvěřilo.

Publikum se však bude pouze dívat, jak strany vyberou. A důležité pravidlo vyšší hry zní: vláda a parlament málo touží po silném protihráči.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Najdete na iDNES.cz