Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bitva o Mánes stále nekončí

  16:28aktualizováno  16:28
Praha - Proslulá výstavní síň Mánes je v dezolátním stavu. Důvodem je devítiletý spor o vlastnictví unikátní funkcionalistické památky. Budova nyní patří Nadaci Českého fondu umění, které dal v březnu za pravdu i městský soud. Právní zástupce Spolku výtvarných umělců Mánes David Uhlíř však nyní podal dovolání a zároveň ústavní stížnost. Celá pře tak nyní míří k Nejvyššímu i Ústavnímu soudu.

Uhlíř se totiž domnívá, že ve sporu byla porušena práva, která jeho klientovi zaručuje Listina základních práv a svobod. Újma se podle Uhlíře týká sdružovací svobody a práva na ochranu vlastnictví a na spravedlivý proces.

Oprávněnost žaloby neuznal již před rokem Obvodní soud pro Prahu 1. Městský soud pak odvolání spolku zamítl. Podle verdiktu neprokázal, že byl v roce 1956 rozpuštěn v rozporu s tehdy platnými předpisy a že jeho majetek nepřešel do vlastnictví Českého fondu výtvarných umění.

Soud dal zatím zelenou Nadaci

"Domnívám se, že obecné soudy, které ve věci rozhodovaly, rozhodly v extrémním nesouladu se zjištěnými skutečnostmi," řekl Uhlíř.

Vleklé spory o Mánes
Spolek výtvarných umělců Mánes nechal objekt postavit ve třicátých letech. Nadaci vyčítá, že se o dům řádně nestará. Ředitelka Nadace Dagmar Baběradová však má jiný názor. "Hned v začátku jsme investovali čtyřicet milionů do opravy pod Mánesem, aby se budova nezřítila do Vltavy. Jelikož dům je v podstatě mostní stavbou, kterou nikdy nikdo nekontroloval, natož opravoval, byla v havarijním stavu," tvrdí Baběradová.

Stěžuje si, že příčinou žalostné situace je předběžné soudní opatření, kvůli němuž nelze provádět žádné stavební úpravy. "Kvůli jeho porušení jsme dvakrát museli zaplatit pokutu 50000 korun, když jsme chtěli zajistit provoz" dodává.

Výtvarná kritička Vlasta Čiháková, která byla po léta hlavní kurátorkou zdejší výstavní síně, však tvrdí, že pokutu Nadace dostala za nevkusné linoleum v restauraci, jehož položení nekonzultovala s dědicem autorských práv architekta Novotného.

"Mánes je potřeba zrekonstruovat naprosto celý," připouští Baběradová s tím, že Nadace by na generální opravu zřejmě musela obětovat a prodat některou ze svých dalších nemovitostí.

Podpisy za navrácení budovy výtvarnému spolku Mánes začali sbírat i kunsthistorici. Pod peticí, která označuje vedení nadace za nekompetentní, shromáždilo Sdružení českých výtvarných kritiků a teoretiků zatím sto sedmdesát podpisů. Sdružení pět let zajišťovalo výstavní provoz Mánesu a tvrdí, že Nadace se nesnažila dům ani dílčím způsobem pravidelně ošetřovat a mnoho oprav museli v minulosti udělat kunsthistorici.

"Strhli jsme původní strop, který vypadal, že spadne sám, neboť to byla hnusná pronesená textilie. Postavili jsme falešnou stěnu v rohové malé galérii, jelikož do prostoru zatékalo ze střechy a nikdo nebyl schopen to pořádně opravit. A nakonec jsme museli vdolní výstavní síni sami položit koberec," vypočítavá Vlasta Čiháková.

Mánes už dlouhá léta není ani místem setkávání umělců. "Restaurace a všechny podniky, kde to dřív žilo, nefungují. Sem by normální výtvarník ani nepáchl. Celý barák je v dezolátním stavu a vypadá napůl jako střelnice a napůl jako nějaká prodejní výstavní síň," konstatuje šéfredaktorka časopisu Umělec Lenka Lindaurová.

Podle majitele stávající restaurace a kavárny Mánes Josefa Kočovského problém tkví v tom, že restaurace a galerie nefungují jako jednolitý celek. On sám plánuje po prázdninách nabídnout prostory mladým výtvarníkům. Ve spolupráci s Iniciativou Mánes 2001 by se tu měly konat pravidelné výstavy studentů AVU, FAMU a UMPRUM.

"Chceme navázat na jistou tradici - lidé, kteří Mánes za první republiky zakládali, byli tehdy taky velice mladí," sdělil mluvčí Iniciativy Jan Řeřicha.

Všechny strany se shodují, že současný stav je nešťastný, jedinečná budova chátrá a neplní svou funkci. Záchranný pás pro památku však vidí jedině v rychlém vyřešení vleklého majetkového sporu.

Dvě skupiny lidí nyní bojují o cennou budovu Mánesu - Nadace Českého fondu umění a Spolek výtvarných umělců Mánes. (27. srpna 2001)

Dvě skupiny lidí nyní bojují o cennou budovu Mánesu - Nadace Českého fondu umění a Spolek výtvarných umělců Mánes. (27. srpna 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...Najdete na iDNES.cz