Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Roztržka gestapa a SS u krypty: Nerozeznáte tlampač od vysílačky!

  15:14aktualizováno  15:14
Dobývání pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje, v němž se před 70 lety střetli českoslovenští parašutisté s nacistickou přesilou, provázely ostré spory gestapa a Waffen-SS. Velitelé obou složek měli různé představy o zákroku. A každý z nich byl přesvědčený, že má velet on.

Při boji s parašutisty skrývajícími se v kryptě pod pravoslavným chrámem v Resslově ulici se dostali velitelé SS a gestapa do ostrého sporu o to, kdo zásahu velí a jak má být veden. | foto:  David Neff, MAFRA

Na jedné straně úředníci, kteří umí leda tak vymlátit z pochytaných odbojářů duši, dělají z kněží živé štíty a při setkání se skutečným protivníkem zmateně utíkají.

Na druhé straně esesáčtí oficíři, kteří nechápou význam informací pro vyšetřování, motají se do naší práce a myslí si, že Praha je válečná fronta.

Jak vypadá krypta dnes

Pod okénkem do ulice, jímž tekly tisíce litrů vody a létaly střely i granáty, nechávají lidé vzkazy. Těch českých tu není mnoho. V týdnu před výročím zde byly děkovné dopisy v angličtině, španělštině, ale i korejštině.

Prostor krypty pod pravoslavným chrámem sv. Cyrila a Metoděje má tvar písmene
Vpravo dole pod otvorem na ulici je díra, kterou obklíčení parašutisté měli
V hlavní části krypty jsou busty parašutistů, tumby pro rakve a schodiště,
Úzký otvor ve stropě krypty, používaný během dnů ukrývání. Kaplan Petřek jím

Zobrazit fotogalerii

Zhruba tak vyhraněné pohledy na sebe měli velitelé dvou složek nacistické mašinerie - generál Waffen-SS Karl Fischer von Treuenfeld a šéf pražského gestapa Hans-Ulrich Geschke. Oba se před 70 lety účastnili akce proti parašutistům skrytým v kostele v Resslově ulici. Oba napsali zprávy o průběhu operace. A ty jsou odlišné jako den a noc.

Proč taková rivalita?

Ke sporům přispělo to, že dobývání kostela bylo pro Němce něčím novým. Když první útočná vlna pod palbou a ve zmatku vyklidila kostelní loď, uvědomilo si gestapo, že proti němu stojí vojáci, vycvičení a ozbrojení střelci v dobrých obranných pozicích. Takových protivníků v protektorátu nebylo mnoho.

Veterán první světové války von Treuenfeld označil jejich obranu za "úpornou" a vyslal do kostela muže se zkušenostmi z fronty. Pražského gestapa si příliš nevážil. "Ostatně byl v hierarchii o deset pater výš než nějaký major od gestapa," říká o rozdílu mezi generálem Waffen-SS a Geschkem český vojenský historik Eduard Stehlík.

Boj v kostele sv. Cyrila a Metoděje

Jedním ze symbolických momentů bitvy byl boj o žebřík. Parašutisté ho používali...
  • Němci úkryt parašutistů vypátrali po brutálním výslechu odbojářů, které udal výsadkář Čurda.
  • První útok odrazili Adolf Opálka, Josef Bublík a Jan Kubiš, kteří bránili chrámovou loď z krytých pozic na ochozu kostela.
  • Trojice výsadkářů držela prostor lodi přes dvě hodiny. Bublík a Opálka ukončili svůj život ranou z pistole, Kubiš podlehl četným zraněním.
  • Parašutisté v kryptě (Josef Gabčík, Josef Valčík, Jan Hrubý, Jaroslav Švarc) se navzdory opakovaným výzvám odmítli vzdát.
  • Němci přivolali pražské hasiče, aby kryptu vytopili. Házeli dovnitř i kouřové granáty, výsadkáři je házeli zpět.
  • Když útočníci odpálili větší vchod do krypty (nad schodištěm a poblíž oltáře), parašutisté spáchali sebevraždu.
  • Bitva trvala přibližně 6,5 hodiny. Parašutisté byli ozbrojeni jen pistolemi (celkem jedenácti), Němci pálili ze samopalů a kulometů a nasadili granáty.

"Dostali rozkaz snažit se dopadnout zločince živé. (...) Asi po dvouhodinovém boji byli tři zločinci, zdržující se v horní části kostela, zadrženi a zajati; jeden z nich byl mrtev, ostatní dva živi, ale těžce raněni," píše Treuenfeld.

Vrchní gestapák Geschke ovšem byl přesvědčen, že akci - nikoliv vojenské operaci - velí on. Cítil šanci na úspěšný závěr třítýdenního pátrání svých lidí po strůjcích útoku na Reinharda Heydricha.

I proto gestapáci postrkovali hlavněmi zatčeného kaplana Petřka, který parašutisty ukrýval, k šachtě, aby výsadkáře přemluvil ke kapitulaci. "Mám vám říct, abyste se vzdali. Tak vám to říkám," prohlásil suše kněz, za nímž se gestapáci kryli. Odpověď, která z krypty přišla, tušil: "Nikdy! Jsme Češi!"

Esesák von Treuenfeld se při pohledu na gestapáky skryté za knězem jako živým štítem ošklíbal. Nebyl žádný lidumil, ale tímhle pohrdal.

Tajná vysílačka? Ne, tlampač

Nic nemohlo rozdílné pohledy obou německých velitelů vystihnout tak jako zprávy, které o zásahu vypracovali.

Treuenfeld se v té své pochlubil, že to on dal rozkaz k zastavení německé palby z okolních domů do oken kostela v momentě, kdy ještě uvnitř byli jeho lidé. Kvitoval obratnost vojáků, kteří dobývali parašutisty bráněný ochoz. O marných pokusech dobýt kryptu píše, že "úderné družstvo (...) ručními granáty a samopaly a zahnalo zločince zpět".

Ve skutečnosti nacisté netušili o podobě krypty zhola nic. Treuenfeldovi muži ji viděli v dýmu a prachu a popisovali ji jako "úplný labyrint" s četnými chodbami a nutností krýt se z mnoha stran - parašutisté byli zjevně dobře rozmístění. Treuenfeld dodal, že v kostele byla nalezena tajná vysílačka.

Jenže pochvalnou ódu na vojáky SS si nenechal líbit velitel gestapa Geschke (jeho i Treuenfeldovu zprávu zveřejnil portál Fronta.cz).

"Je naprosto nesprávné, že moji úředníci prý stříleli z protějších domů do oken kostela a tím ohrožovali vlastní lidi. Úředníci gestapa v těchto domech vůbec nebyli. Zato však příslušníci Waffen-SS vnikli do školy naproti a zahájili odtud palbu na kostel. Nikoli velitel Waffen-SS, ale já jsem zakázal tuto nesmyslnou střelbu, protože tím byli ohroženi moji vlastní lidé," rozporuje Geschke generálovo líčení.

Treuenfeld versus Geschke

Generál Waffen-SS Karl Fischer von Treuenfeld

Bojoval v první světové válce. Mezi válkami velel milici a podílel se na Hitlerově "mnichovském puči". Člen SS od roku 1939, po válce spáchal v zajetí sebevraždu.

Šéf úřadovny pražského gestapa Hans-Ulrich Geschke

V NSDAP od roku 1932. Měl velký podíl na vyhlazení Lidic. Po dobytí kostela s parašutisty Treuenfelda tvrdě zkritizoval za zveličování zásluh. Geschke zmizel při bojích o Budapešť.

A dodal, že když Treuenfeld "svévolně" rozkázal zastavit čerpání vody do krypty, vyvolal mezi českými hasiči zmatek a pochybnosti o německém velení.

"Že by se našla nějaká tajná vysílačka, není gestapu známo. Jestliže ovšem velitel Waffen-SS má na mysli tlampačové zesilovací zařízení, pak to se v ničem nepodobá vysílačce," napsal Geschke. Smířlivěji dodal, že dosavadní společné akce s esesmany byly bez problémů a ani potíže při zásahu v kryptě "nenarušily celkový výsledek".

Celkový výsledek? "Všechny dostupné informace ukazují na to, že ti kluci bojovali do poslední chvíle. Začali jsme to, že si nakonec vzali život, brát jako určitou samozřejmost. Ale samozřejmé to nebylo, ti kluci měli život rádi," obdivuje parašutisty historik Stehlík.

Ruská dohra

Všeobecně se má za to, že Geschkeho kritika generálovi Treuenfeldovi uškodila tak, že byl převelen na ruskou frontu. Podle Stehlíka to ale nejde přímočaře spojovat. Praha podle něj mohla být pro Treuenfelda jen přechodné umístění, pro zázemí jej z německého pohledu byla škoda.

Každopádně se stěhoval na ruskou frontu, kde si vybojoval povýšení a velení pancéřové divize SS. Zranili ho u Tarnopolu, později sloužil na hlavním velitelství SS a v Itálii. Po válce spáchal sebevraždu v americkém internačním táboře.

Podle historika Vojtěcha Šustka byla nevyjasněnost kompetencí, která vybublala na povrch při dobývání kostela, systémovým problémem nacistické mašinerie. "Šlo o to, aby na sebe generálové či ministři co nejvíce žárlili. Při lovu na parašutisty se k tomu připojila i hysterie, protože se pohlaváři klepali o křesla," řekl Šustek MF DNES.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Rezidence Park Masarykova - 2+kk
Rezidence Park Masarykova - 2+kk

Liberec I-Staré Město, Liberec(nečleněnéměsto), Masarykova
3 760 000 KčNajdete na iDNES.cz