Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bitva národů ožila, maršál Schwarzenberg opět drtí Napoleona

  17:57aktualizováno  17:57
V Německu si velkolepě připomínají dvousté výročí střetnutí, které předznamenala konec napoleonských válek. Bitva u Lipska se před první světovou válkou stala symbolem německého národního uvědomění, organizátoři letošní rekonstrukce ale kladou důraz na evropské smíření.

Německo si připomíná 200. výročí bitvy u Lipska (18. října 2013) | foto: AP

Píše se 18. říjen 1813, třicet minut po poledni: probíhá tvrdý boj o Schönefeld. Útočící Rusové a bránící se Francouzi vytahují bajonety. Pokud vesnice padne, bude ohrožen ústup Napoleonových sil přes Lipsko. O 45 minut později: v bitvě o Paunsdorf se Francouzům podařilo potřetí odrazit dotírající Rakušany a Rusy.

Takové jsou jen dva zápisy z fiktivního internetového on-line přenosu, jímž stanice MDR nyní "v reálném čase" přináší zprávy z bojiště. Němci si totiž připomínají 200. výročí bitvy u Lipska, v níž francouzský císař Napoleon utrpěl porážku.

Střetnutí, jemuž se říká Bitva národů, bylo až do první světové války jedním z nejkrvavějších konfliktů dějin. Od 16. do 19. října při něm padlo více než 90 tisíc mužů. Bitva předznamenala konec napoleonských válek. Pak už přišel jen Napoleonův ústup do Paříže, vyhnanství na Elbě a stodenní císařství završené porážkou u Waterloo.

Marie-Louisa vzpomíná

Letošní oslavy v Lipsku jsou skutečně velkolepé. Jejich nejoriginálnější součástí je právě projekt televize MDR. Ta si kromě internetového přenosu zvala experty do studia, získávala informace od svých válečných reportérů i korespondentů v cizině a vznikl i fiktivní rozhovor s Marií-Luisou, Napoleonovou manželkou a dcerou rakouského císaře Františka I.

"Jsem francouzskou císařovnou a vím, že naše slavná armáda opustí bitevní pole vítězně. Samozřejmě ale bolí, když slyším, kolik mužů z mé staré rakouské vlasti musí životem zaplatit falešnou cestu, jíž se vydal můj otec," odpověděla na otázku žurnalisty Rolfa SeelmannaEggeberta.

Televize se snažila o maximální autenticitu, aby divák měl dojem, že se vše děje právě teď. "Chtěli jsme, aby dějiny opět ožily," uvedla Katja Wildermuthová, vedoucí historické sekce MDR.

Lipsko v Němcích probudilo vlastenectví

Výpravné několikadenní vysílání MDR zdobí velká nadsázka, ostatní akce připomínající bitvu u Lipska, kde se proti Francii a jejím spojencům postavila vojska Rakouska, Ruska, Pruska a Švédska, se již nesou ve vážnějším duchu.

Součástí středečního zasedání lipské městské rady byla i slavnostní řeč historika Étienna Françoise, jež měla ocenit význam bitvy pro vývoj Evropy. K tomu je třeba dodat, že zatímco Francouzi význam střetu snižují, Němci to cítili a cítí jinak. Lipský konflikt v nich totiž před dvěma sty lety zapálil patriotické smýšlení. Později byla bitva stylizovaná do jakéhosi národního mýtu.

Tomu ostatně odpovídá i tamní pompézní pomník, který byl odhalen ještě před první světovou válkou v roce 1913 – v době, kdy Německo císaře Viléma II. ve svých občanech nacionalistické smýšlení pěstovalo. V českých zemích byla mimochodem Napoleonova prohra přijata s nadšením. Připomínalo se, že Napoleon předtím prohrál i u Chlumce u Ústí nad Labem (fotografie z rekonstrukce bitvy si prohlédněte zde). Do bitvy navíc zasáhla i armáda z Českého království.

"Maršálek" Schwarzenberg

Oslavy nynějšího výročí se nesou v evropském duchu a jejich heslem je smíření. "Chceme dát jasně najevo své štěstí z toho, že žijeme v Evropě, která se obejde bez válek," uvedl ředitel lipského historického muzea Volker Rodekamp.

V pátek se tam koná slavnostní akt, kterého se má zúčastnit mimo jiné i šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, saský ministerský předseda Stanislaw Tillich a rovněž exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Právě jeho účast přitom bude symbolická. Jeho předek, polní maršál Karel Filip Schwarzenberg, totiž porážku Napoleona řídil.

Schwarzenberg bojiště navštívil již loni, k prostému pomníku maršálka, jak Karla Filipa nazýval, tehdy položil květiny. A českým novinářům později o svém slavném předkovi zaníceně vyprávěl. Uvedl třeba, že v rodině se o "maršálkovi" tradovaly i osobnější vzpomínky. Karel Filip prý rád dětem líčil svá tažení, ale výjimkou byla jeho nejslavnější bitva – ta u Lipska. "Padl tam jeho celoživotní nejlepší přítel kníže Józef Antoni Poniatowski, který jako Polák bojoval na Napoleonově straně," vzpomínal loni.

V Lipsku se pravidelně koná rekonstrukce bitvy. Letos bude ještě výpravnější než obvykle. Zúčastní se jí kolem šesti tisíc nadšenců. Role Napoleona se ujme Pařížan Frank Samson. Lipsko tak znovu spatří legendárního panovníka na koni.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

OBRAZEM: Uplynulý rok na nejlepších fotografiích z ptačí perspektivy

Trend sdílení kol je v Číně stále populárnější. Za jeden jüan (zhruba 3 koruny)...

Hurikán Harvey, výbuch muničního skladu na Ukrajině, čínský smog. I to patří mezi nejvýznamnější události tohoto roku....

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...Najdete na iDNES.cz