Bitva o Aleppo se chýlí ke konci, syrská armáda dobyla čtvrť Šajch Saíd na...

Bitva o Aleppo se chýlí ke konci, syrská armáda dobyla čtvrť Šajch Saíd na jižním okraji oblasti držené rebely (12. prosince 2016). | foto: Reuters

Bitva o Aleppo je téměř u konce, povstalci se stahují z ovládaných čtvrtí

  • 532
Šéf exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) Ramí Abdar Rahmán podle Reuters uvedl, že bitva o syrské Aleppo skončila. Povstalci se podle něj stáhli z šesti zbývajících čtvrtí, které dosud ovládali. Jiné zdroje jsou zatím zdrženlivější a uvádějí, že syrská armáda už dobyla 98 procent území, které rebelové ovládali.

„Bitva o Aleppo dospěla ke konci,“ uvedl Rahmán podle Reuters. Rebelové se podle něj stáhli zejména z klíčové čtvrti Bustán al-Kasr, která leží jihozápadně od starého města a která patří k nejvíce opevněným. Nyní ve druhém největším syrském městě kontrolují jen jedno malé území.

Výrazný postup v Aleppu ohlásila syrská armáda už v pondělí ráno. Moskva, která podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada, vzápětí uvedla, že vláda ovládá již 95 procent města. Syrská armáda toto číslo odpoledne podle AP zvýšila na 98 procent.

Už v noci na pondělí syrská armáda a její spojenci výrazně postoupili, když dobyli čtvrť Šajch Saíd na jižním okraji oblasti držené rebely a čtvrti Sálihín a Karam Daadaa na jejím východním okraji. Ze Šajch Saídu uprchlo ráno asi 3 500 civilistů, uvedla oficiální tisková agentura SANA.

Čtvrti ovládané povstalci v noci čelily intenzivním náletům vládních letadel. „Bombardování během noci neustalo ani na chvilku,“ ohlásil zpravodaj agentury Reuters. Ten rovněž uvedl, že intenzita ostřelování byla největší za posledních několik dní.

Rusko, které stojí na straně syrského režimu, dopoledne sdělilo, že za uplynulých 24 hodin složilo v Aleppu zbraně 728 povstalců. Rebelové následně přešli do západní části města, kterou drží vládní síly. Za stejné časové období podle něj Aleppo opustilo 13 000 civilistů.

Představitel povstalecké opozice Rijád Hidžáb však v pondělí prohlásil, že pád Aleppa neoslabí odhodlání Asadových odpůrců usilovat o jeho svržení. „Pokud si Asad a jeho spojenci myslí, že vojenský postup v některých oblastech bude znamenat, že budeme dělat ústupky, pak říkám, že se to nestane. Nebudeme dělat žádné ústupky,“ řekl Hidžáb poté, co se sešel s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Válka v Sýrii

Hidžáb dodal, že opozice stále požaduje opravdový politický proces na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které předpokládají v Sýrii přechod k demokracii.

Hidžáb je hlavním koordinátorem opoziční vyjednávací komise (HNC), opoziční skupiny, která se účastnila mírových rozhovorů pod záštitou OSN v Ženevě. Jednání ale skončila bez výsledku.

Asadovo velké vítězství

Světová média většinou neupřesňují, kdo jsou rebelové bojující v Aleppu, situace v oblasti je totiž nepřehledná. Podle dřívějších informací k nim patří seskupení s názvem Dobytí Aleppa (Fatah Halab), kterou tvoří desítky povstaleckých skupin, jak umírněných a napojených na Svobodnou syrskou armádu (FSA), tak radikálnějších.

V oblasti se ale vyskytují i bojovníci islamistické aliance Armáda dobytí (Džajš al-Fatah), která sdružuje skupiny bojující na západě a severu Sýrie. Nejznámějším členem této koalice je Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta an-Nusrá, tedy odnož al-Káidy). Obě skupiny obvykle nebojují bok po boku, nicméně spolu komunikují a mají společného nepřítele, kterým je syrský režim.

Dobytí Aleppa by bylo pro Asada po téměř šesti letech bojů velkým vítězstvím.

Aleppo je válkou zcela zničené:

Palmýru znovu ovládl Islámský stát

Zcela opačná situace je naopak ve 200 kilometrů vzdálené Palmýře, kterou v neděli po několika dnech bojů opět ovládli radikálové z Islámského státu (o bojích jsme psali zde).

Palmýru, která skrývá jedny z nejcennějších historických památek v Sýrii, na jaře dobyly vládní síly, kterým se podařilo islamisty vyhnat (více zde). Tentokrát však vojsko čelilo početné převaze.

„Došlo ke katastrofě, jsem v absolutním šoku. Ztrácím naději, vypadá to, že jsme o město přišli,“ reagoval v telefonickém rozhovoru pro The Guardian šéf syrských památkářů Maamoum Abdulkarim.

Abdulkarim uvedl, že většinu starodávných artefaktů se z Palmýry podařilo dostat do Damašku, řada dalších památek, které jsou v seznamu UNESCO, však zůstává v ohrožení.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury RIA útok IS označilo za následek toho, že byly útoky proti Aleppu v nedávné době na několik týdnů přerušeny, což prý islamistům umožnilo přeskupit síly. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle téže agentury zase tvrdil, že přeskupení sil IS vyvolala jednak ofenzíva USA a iráckých sil proti Mosulu, jednak zmírnění náletů na Rakku, syrskou baštu IS.

SOHR v pondělí oznámila, že při náletech na pozice IS v centrální Sýrii zemřelo 53 lidí. Zatím podle ní není jasné, zda údery podnikly letouny syrského režimu nebo ruské stroje. Podle první bilance bylo obětí 34.

Terčem intenzivních leteckých útoků se dnes brzy ráno stala oblast ovládaná islamisty v provincii Hamá. „Od začátku ofenzivy IS v Palmýře (minulý týden) je region terčem opakovaného bombardování,“ uvedl podle agentury AFP šéf SOHR Rahmán. Tato organizace podle agentury AFP hovořila o desítkách případů udušení, ale nemohla potvrdit případný chemický útok.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video