VIDEO: Dosud nejsilnější laser zničil letoun ve vzduchu. Mířil z lodi USA

  • 706
Americké námořnictvo úspěšně testovalo zatím nejsilnější vysokoenergetický bojový laser. Ten je umístěný na bitevní lodi a svou silou dokáže zasáhnout a poškodit letoun ve vzduchu i obrněný člun na moři. Námořnictvo o tom informovalo v pátek, kdy současně zveřejnilo fotografie a videa. Podle některých odhadů má laser sílu až 150 kilowattů.

Na záběrech námořnictva je zachycena loď USS Portland, jak za pomoci vysokoenergetického laseru ničí letící dron. Laser vojáci aktivovali z paluby lodi.

Armáda nezveřejnila přesnou lokaci, ve které test laseru proběhl, ani jeho sílu. Podle zprávy Mezinárodního institutu pro strategická studia z roku 2018 by se mohlo jednat o laser o výkonu 150 kilowattů, píše CNN.

„Prováděním testů laserových zbraní na moři získáme cenné informace o jejich používání, což se nám bude hodit pro vyhodnocování potenciálních hrozeb,“ uvedl kapitán lodi Karrey Sander. Dodal, že díky této pokročilé technologii se změní pravidla války na moři. 

Laser by se také nově mohl stát běžnou součástí součástí systému protiraketové obrany.

Námořnictvo uvedlo, že řízené energetické zbraně jsou účinnou zbraní proti dronům nebo ozbrojeným malým člunům. Vývoj této techniky pak má velitelům ozbrojených námořních sil poskytnout mnohé výhody, zejména v podobě většího prostoru pro rozhodující manévry i útok.

Při „střelbě“ nevydává laser žádné zvuky. Nepotřebuje žádnou munici, jen energii. „(Laser) vystřelí obrovské množství fotonů na útočící objekt, aniž bychom se museli zabývat silou větru, dostřelem nebo čímkoli jiným,“ vysvětlil poručík Cale Hughes. „S jeho pomocí jsme schopni zasáhnout cíle rychlostí světla,“ dodává.

Laserové zbraně proti dronům

Po letech testování se americké námořnictvo rozhodlo vybavit vůbec první loď laserovou zbraní již v roce 2013. Zařízení bylo umístěno na lodi USS Ponce, což bylo původně transportní a vyloďovací plavidlo přestavěné na podpůrnou loď Páté flotily. Loď byla vyřazena z provozu minulý rok.

Lasery začala armáda zapojovat po útocích dronů Islámského státu. V roce 2016 tehdy na několik měsíců jeho drony ovládly nebe a zastavily ofenzívu irácké armády a amerických speciálních jednotek při osvobozování Mosulu. 

Džihádisté na zbraně předělali běžné komerční kvadrokoptéry a další drony v nízké ceně, které se běžně dají sehnat přes internet i v obchodech s hračkami, a vyzbrojili je náložemi a granáty. Poté je prakticky nepozorovaně posílali do boje.

Americká armáda tak tehdy začala testovat experimentální systém MEHEL 2.0 (Mobile High-Energy Laser) na obrněném kolovém vozidle Stryker, který dokázal dron doslova smést z oblohy.

Před třemi lety, když měla americká armáda k dispozici laser o výkonu 10 kW, avizovaly Spojené státy testy silnější zbraně. Šéf americké protiraketové obrany James Dickinson tehdy předeslal, že by armáda mohla vyzkoušet laser až o výkonu 100 kW. Pokud tedy nyní testovaný laser skutečně dosahuje zmíněných 150 kW, předčila armáda své dřívější prognózy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video