Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Biskup odhalil dvě pamětní desky

  9:04aktualizováno  9:04
Přerov - Bývalou židovskou synagogu v Přerově a současný pravoslavný chrám Cyrila a Metoděje zdobí od dvě nové pamětní desky. Jejich slavnostní odhalení, jehož se zúčastnil mimo jiné i olomoucko-brněnský pravoslavný biskup Simeon, je poslední tečkou za dlouholetou rekonstrukcí zchátralého chrámu.
"První deska je věnována přerovským židovským obětem holocaustu. Druhá připomíná památku přerovského rodáka a pravoslavného duchovního Václava Čikla a jeho ženy Marie, kteří museli zemřít, protože po atentátu na Heydricha v Praze ukrývali parašutisty, kteří atentát provedli," řekl Libor Kratochvila z přerovského pravoslavného sdružení Byzantion.

Slavnostní odhalení zakončilo v chrámu svatého Cyrila a Metoděje přečtení všech 167 jmen židovských Přerovanů, kteří nepřežili holocaust. Obě pamětní desky umístěné vedle sebe a věnované jak židovským, tak pravoslavným věřícím, kteří se stali obětí války, zároveň symbolicky propojují osudy synagogy. Ta po válce sloužila jako sklad papíru a byla odsouzena k zániku. Teprve poté, co jej získala pravoslavná církev, pomalu začala záchrana stavby.

"Rekonstrukce končí po několika letech perného shánění peněz teprve letos. Díky přispění města se podařilo chrám opravit a radnice také zaplatila pamětní desky," uvedl Libor Kratochvila ze sdružení Byzantion.
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz